Mini Tüp Bebek Tedavisi

2 dk okuma süresi


2
7 Paylaşım, 2 puan
BEBEK
BEBEK

Ege Üniversitesi Aile Planlaması – İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Bilimsel Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tavmergen, ileri yaşta ve yumurtalık rezervi düşük anne adaylarına özel tedavi olan “mini tüp bebek” tedavisini anlattı.

“Mini İVF ya da mini tüp bebek tedavisi daha düşük dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmesi mantığına dayanıyor. Mini İVF ya da mini tüp bebek tedavisi daha düşük dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmesi mantığına dayanıyor. Daha düşük doz ilaç kullanarak geliştirilen yumurtaların alındıktan sonra yine mikroenjeksiyon tekniği ile döllenme sağlanıyor. Döllenme sonrasında oluşan embriyoların tutunma olasılığının daha yüksek olduğu düşünülerek hastaya transfer edilir. Aslında tedavide farklı olan yumurta geliştirme yöntemidir.

Bu yöntem yüksek doz ilaç kullanılmasına rağmen fazla sayıda yumurta elde edilemeyen ve kaliteli embriyo gelişmeyen bayanlarda tercih ediliyor. Özellikle ileri yaştaki ve yumurtalık rezervi azalan bayanlarda mini-ivf tedavisinin başarı oranlarının diğer klasik tedavilerden daha az değildir. İleri yaşta ve yumurtalık rezervi düşük hastalarda çok yüksek doz ilaç kullanmanın yumurta kalitesini düşürüyor. Mini tüp bebek tedavisinde ise hastanın kendi hormonları ve düşük doz ilaçlarla yumurtaların gelişmesi hedefleniyor.”

İnfertilitede FSH Hormon Düzeyi Önemli

Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervi azalıyor ve FSH hormonu yükseliyor. Özellikle 35 yaşından sonra FSH hormonunda yavaş yavaş yükselme izleniyor. 40 yaşından sonra bu yükseliş hızlanıyor. Yaş ilerlemesi dışında yumurtalıkların birinin veya bir kısmının ameliyatla alınması veya kist ameliyatlarında yumurtalığın hasar görmesi gibi durumların da FSH artışına yol açıyor. Anne adayları FSH hormonu yüksek olsa bile normal adet görmeleri halinde “mini tüp bebek” uygulamasından yararlanabilirler.

Mini Tüp Bebek Uygulaması Aileleri Ekonomik Olarak Rahatlatıyor

Tedavide genellikle diğer klasik tedaviler gibi adetin 3. Günü klomifen gibi ilaçlar kullanılır ve vücudun kendi FSH hormonunun yükselmesi ve yumurtaların uyarılmaya başlaması beklenir. Yaklaşık 4-5 günlük bir tedaviden sonra genellikle yumurtalar 10 mm ve daha büyük boyutlara varırlar. Tedaviye ara verilmeden FSH ve/veya Lh hormonuyla devam edilir. Yaklaşık olarak 2-4 günlük bir tedavi sürecinden sonra yumurtalar toplanmaya hazır hale gelir.

Mini-İVF tedavisinin en önemli bir avantajlarından biri de maliyetinin düşük olması. Tüp bebek tedavisinde yüksek doz ilaç kullanımı nedeniyle artan ilaç masrafları mini tüp bebek uygulamasında söz konusu değil. Yüksek tedavi masraflarının çiftleri tüp bebek denemelerini yarıda bırakmalarına neden olabiliyor. Mini tüp bebek uygulaması ekonomik olarak da aileleri rahatlatıyor.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Prof.Dr. Erol TAVMERGEN
1 Mayıs 2015


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)