Mindfullness Tekniği İle Zihninizi Kaostan Kurtarın

4 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Gündelik hayatınızda bir yere ya da bir şeye yetişmek için genel bir koşuşturma halindesiniz. Durup dinlenecek, kendinizi anlayacak bir dakika bile bulmakta zorlanıyorsunuz. Size sunulmuş bu hayatı ne için ve kimin için yaşadığınızı unutuyor, kendinizi geri plana atıyorsunuz. Bunu sadece siz değil büyük bir çoğunluk yapıyor. Yoğun bir yaşama telaşı içerisindeyken anın ve kendisinin kıymetini ne yazık ki fark edemiyor insan. Birey kendisinin ve yaşamının farkına varmak için, durup dinlenmeli ve kendisini dinlemeli. İşte tam burada mindfullness devreye giriyor. Mindfullness tekniği için ayıracağınız süre ile zihninizi kaostan kurtarın.

1. Mindfullness Hakkında

Mindfullness Tekniği İle Zihninizi Kaostan Kurtarın

Mindfullness dikkatinizi, içinizde ve dışınızda olan olaylara yargılamadan, tarafsız, gözlemleyebilme becerisidir. Mindfullnes pratiği zihninizi sakinleştirir, fiziksel sağlığınızı geliştirir ve odaklanma becerinizi arttırır. Mindfullness duygulara kapılmadan onların farkına varmak ve geçmişte ya da gelecekte değil anda yaşamaktır. Belirli bir niyet ile açık, yargısız ve nazik bir dikkatle bakmaktır. Mindfullness kavramının tanımına bakıldığında, ana odaklı dikkat, içsel gözlem, sorgulamamak ve kabul etmekten oluştuğu görülmektedir. Mindfullness bireylerin işte, okulda, yaşamlarının her anında onarıcı ve ana odaklanmasını sağlayıcı bir olgudur.

2. Meditasyon İle Bağlantısı

Mindfullness ve meditasyon aynı şey değildir fakat mindfullness tekniği ile meditasyon yapılabilir. Sakin, ana odaklanmış ve kendinin farkına varmış bir şekilde meditasyon yapabilirsiniz. Mindfullness tekniği sadece meditasyon içerisinde değil, yogada da yardımcıdır. Temeline baktığımız zaman mindfullness dikkatin bir niteliğini anlattığı için hayatınızın her anında etkisini görebilir ve desteğini alabilirsiniz. Çocuğuyla etkili ve doğru bir iletişim kurmaya çalışan ebeveyn olarak, iş yerinde bir çalışan ya da patron olarak mindfullness tekniğini kullanabilirsiniz. Mindfullness tekniği ile yaşamınızı, kendinizi ve zihninizi kaostan kurtarın.

3. Hayatı Sadeleştirmesi

Mindfullness Tekniği İle Zihninizi Kaostan Kurtarın

Mindfullness hayatınıza ve size birçok kolaylık sağlayacaktır. Kendisinin ve içinde bulunduğu durumun net bir şekilde farkında olan insan, zor ve karmaşık durumların üstesinden daha kolay gelecektir. Davranışlarınızı daha net görmenizi sağlayacaktır. Kişi kendisinin farkında olarak hayatında kendisine faydası olmayan şeyleri fark edecektir. Bu farkındalık sonrasında kişinin faydasına olmayan şeyleri hayatından çıkarıp çıkarmaması, tamamen kendi tercihidir. Mindfullness beceriniz geliştikçe hayatınıza dair birçok şeyin farkına varacak ve zorlu yaşam mücadelenizi daha sade bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

4. Bedensel Farkındalığı Arttırması

Mindfullness egzersizi sırasında bedensel farkındalığınız artmaktadır. Anın içerisinde kendi bedenine, nefesine odaklanmak, stresi ve telaşı azaltarak daha konforlu bir alan oluşturur. Egzersiz sırasında bedeninize odaklanarak farkında olmanız, günlük hayatınızda da etkisini gösterecektir. Modern yaşam içerisinde gün geçtikçe zayıflayan vücut-zihin ilişkisini yeniden kurmaya yardımcı olur. Bedeninizle zihninizin sessiz iletişimini daha sağlıklı ve destekleyici bir hale getirmektedir. Bedensel farkındalık, gün içerisinde yaptığınız davranışların ve reflekslerin de farkında olmanızı ve hatta kontrol altına almanızı sağlayabilir.

5. Nefes Üstünde Mindfullness Egzersizi

Mindfullness Tekniği İle Zihninizi Kaostan Kurtarın

Mindfullness, içinde birden fazla uygulama çeşidi bulunduran büyük bir yelpazeye sahiptir. Bu geniş yelpaze içerisinden kendinize uygun olan egzersizi bularak, uygulayabilirsiniz. 2016 yılında yapılan bir çalışmada 4 temel Mindfullnes egzersizi belirlenmiştir. Bunlardan bir tanesi de nefes üstünde mindfullness egzersizidir. Bu egzersiz, oturarak yapılan bir egzersizdir. Nefese odaklanarak ve nefesinizi kontrol ederek yapılır. Nefes alıp verirken, nefesin değişen kalitesinin farkında olarak, yaşamın doğası hakkında çeşitli farkındalıklar kazanılabilir. Diğer egzersizlerde de olacağı gibi bu egzersizlerde sadece dikkat vererek odaklanmak vardır. Müdahale yoktur.

6. Duyular Üstünde Mindfullness Egzersizi

Nefes egzersizi ile odaklanmanızı güçlendirdikten sonra farkında olma durumunuzu fiziksel duygular yardımıyla yapacaksınız. Bu duygu akışı ve farkındalık sadece vücudunuzun belirli bölgelerine değil her yere yayılacak şekilde yapılmalıdır. İçinde bulunduğunuz o an, tüm hisleriniz vücudunuzdan akıp geçmelidir. Bu egzersizi çok daha akıcı hale getirmek için, vücudunuzdan gelip geçen duyulara karşı bilinçli bir farkındalık oluşturabilirsiniz. Vücudunuzu ve hislerinizi serbest bırakarak odaklanmaya çalışın. Vücudunuz yaşayan bir organizmadır. İçinde bulunduğunuz her durumu farklı şekilde hissedebilir ve odaklanabilirsiniz. Duyularınızın ortaya çıkışını ve yok oluşunu ve gelişen değişimi fark edin.

7. Zihin Üstünde Mindfullness Egzersizi

Mindfullness Tekniği İle Zihninizi Kaostan Kurtarın

Duyular üzerindeki çalışmanızdan sonra düşünceler ve duygulara, yani zihinsel olaylara geçebilirsiniz. Bu egzersizde düşünce süreçlerine ve akla odaklanacak dikkatinizi oraya vereceksiniz. Düşüncelerinize ve duygularınıza odaklandığınız zaman onlarında sesler, nefes ve duygular gibi sürekli değişebildiğini göreceksiniz. Süreci deneyimlemek daha çok dikkatinizi çekecek. Zihninizde kurduğunuz konfor alanlarının ve oluşturduğunuz hikâyelerin farkına vardıkça, onlardan kurtulmaya başlayacaksınız. Dikkatinizi vermeyi ve odaklanmayı öğrendikçe duygularınızı ve düşüncelerinizi gözlemleyerek, karar verme konusunda daha iyi olacaksınız.

8. Formal ve İnformal Egzersizleri

Formal çalışmalar her gün bilinçli olarak kendinizi rahat hissettiğiniz bir pozisyonda, yatarak veya oturarak, nefes, sesler, düşünceler ve duygular, kokular, bedensel duyular gibi kavramlara odaklandığınız, farkına vardığınız ve benimsediğiniz egzersiz türleridir. İnformal egzersizler ise özgün olan çalışmalardır. Araba sürme, egzersiz yapma, ev işleri, sosyalleşme, günlük rutinleriniz gibi, evde, okulda, işte veya bulunduğunuz herhangi bir yerde her türlü davranışta dikkatli bir farkındalık oluşturmaya yönelik egzersizlerdir. Mindfullnes tekniği ve size uygun olan egzersizler ile zihninizi kaostan kurtarın, kendinize odaklanın.

9. Mindfullness Yapan Ünlüler

Özellikle son zamanlarda dünyada oldukça popüler olan mindfullness tekniği, ünlülerin de oldukça dikkatini çekmiştir. Başarılarıyla ve yetenekleriyle ismini duyurmuş birçok ünlü mindfullness tekniği kullanıyor. Eğer durup gözlemlerseniz, zihninizin ne kadar huzursuz olduğunu fark edersiz sözleriyle, Steve Jobs bu ünlüler arasındadır. Çektiğiniz en iyi uykudan daha iyidir sözleriyle Hugh Jackman, mindfullness egzersizleri yapan ünlülerden bir diğeridir. Mindfullness tekniği sayesinde şirketimde neler değiştiğini hayal bile edemezsiniz diyen Oprah Winfrey, Muhteşem bir his tanımıyla Ellen DeGeneres, Başka hiçbir şey zihnimde bu kadar sakinleştirme ve odaklanma yaratmadı diyen Moby’de mindfullnes tekniği kullanan ünlüler arasındadır.

10. Mindfullness Hakkında Yanlış Bilinenler

Mindfullness Tekniği İle Zihninizi Kaostan Kurtarın

Mindfullness vücutta, rahatlama ve gevşeme etkisi bıraksa da bir gevşeme tekniği değildir. Stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olsa da asıl amacı dikkat geliştirmek ve farkındalık sağlamaktır. Bir olumla tekniği değil, olanı olduğu gibi görmektir. İçinde bulunduğunuz kötü ya da olumsuz bir durumdan kaçmanızı değil o durumun farkına varmanızı sağlar. Hiçbir şey düşünmeme değildir. Düşüncelerinizi tarafsız ve yargısız bir şekilde izlemek farkına varmaktır. Mindfullness yaparken amaç, düşünceleri durdurmak, onlardan kaçmak ya da görmezden gelmek değil onları yargılamadan, tarafsız bir şekilde kabul etmektir. İçinde bulunduğunuz her şeye, kendinize, ana, duygularınıza, hislerinize, düşüncelerinize ve bedeninize odaklanmaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!