Milletini Arayan Cumhuriyet


Cumhuriyet
Cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş hikayesi sancılı, zor şartlarda yapılmış bir doğumu andırır. Anadolu’nun işgali ve Kurtuluş Savaşı öncesinde yaşananların ağırlığı son kertedeki acının göğüslenmesini kolaylaştırdı denebilir.

19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başı insanlık kazanının yeniden altüst edildiği günlerdi. Avrupa’daki milletler yapısının oluştuğu ilk Kavimler Göçü’nü andıran gelişmeler yaşanıyordu. İmparatorluklar çağı bitip, yeni siyasi yapı olan ulus devletler kuruluyordu.

Birinci Cihan Harbi yeni dünya düzeninin temellerini atarken büyük çınarların kökleri çatırdıyordu. Devlet-i Aliye’nin hesabına da büyük bir pay düşüyordu bu hercümerçten. Bir taraftan çekirdeğine, Anadolu’ya çekilirken, öte yandan mini kavimler göçünün sarsıntılarını atlatmaya çalışıyordu. Deyim yerindeyse bıçağın iki tarafı da kesiyor; hem göç alıyor hem de veriyordu. Kopan parçalarda kurulan ulus devletler, türdeş etnik yapıları kendine çekiyordu. Devletin damarlarından çekilen kan, göç alarak telafi ediliyordu. Gidenin yaptığı tahribata, gelenin uyum sorunları eklenince vücut iyice zayıf düşüyordu. Gidenler zafere, ikbale gidiyordu. Gelenler ise büyük bozgunun sadece tanıkları değil aynı zamanda mağdurlarıydı. Asırlardır yaşadıkları topraklardan sökülüp atılıyorlardı. O günkü ulaşım imkanları yüzünde büyük bir kısmı ölüme göçüyordu. Menzile ulaşanlar ise yokluk, yabanlık ve gurbetle karşılanıyordu.

Haksızlık etmeyelim, aslında gidenlerin de büyük kısmı gönülsüzdü. Zira onlar da asırlar boyu hayat sürdüğü memleketinden ayrılıyordu. Ve gittikleri yerde ‘göçmen’ diye ayrıştırılacaklardı. Gökçeadalı Nikos Balatlis’in dediği gibi burada ‘Rum’ oldukları için yaşadıkları sıkıntıların benzerleriyle orada ‘Türk’ kimlikleri yüzünden karşılaşmışlardı. Gittiği ülkenin yerlilerine ağız alışkanlığı ile ‘gavur’ diyen çok insan var.

İnsani dramların perdesini araladığımızda, milletini arayan, onu kurgulamaya çabalayan bir cumhuriyet çıkıyor karşımıza. Kurtuluşu, ulus devlet furyasında görüp o limana palas pandıras atlayan bir devlet. Göçerlerin kurduğu ve göç olgusunun biteviye sürdüğü bir siyasi yapı. Nüfus mühendisliği ile yekpare ve tek tip bir ulus kurmayı hayal ediyor. Asıl sancılar bu süreçte çekiliyor. Vatan kaybetme fobisi on yıllar boyunca iç ve dış düşman paranoyaları üretiyor. Bu fobinin lobisi de oluşuyor, korku cumhuriyetinin kralları türüyor.

Ve bugün, 21. yüzyılda imparatorluk bakiyesi çoğul, çok parçalı milletten hala korkuluyor. Ateşle ilk tanışan çocuğun ürkekliği ile uzanan eller anında geri çekiliyor. Yüzyıllık serüven düşünüldüğünde bir kalemde ‘haksız’ demek kolay değil. Ama önceki yüzyıllara bakarak ‘daha iyisi yapılabilir’ diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler… Bence halk tarihini bilmiyor, şimdiye kadar bize öğretilen tarih, başkalarının gözünden kendi tarihimizdir.. Bizzat tarihi yazan büyüklerimiz varken, tarihe başkalarının bakış açısıyla (at gözlüğüyle) bakıyoruz. Tarihi değerlerimizi, kütüphanelerden tutun eski tarihi eserlerimize kadar tekrar gözden geçirmeliyiz. Tarihi, yazının icadıyla başladığını savunanlara bırakmamak için “SÖZ UÇAR, YAZI KALIR” misali bütün kaynaklarımızı kalıcı eser olarak tekrar yazıya dökmeliyiz. Vesselam…

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim