Migrene Çözüm Var!

4 dk okuma süresi


1
7 Paylaşım, 1 puan
Baş Ağrısı
Baş Ağrısı

Baş ağrıları binlerce yıldır insanlığın sorunu olmuştur. Herkes hayatı boyunca baş ağrısı ile karşılaşır ama migren, gerilim baş ağrısı gibi yaygın yaşanan ağrılara sahipseniz hayatınız kâbusa dönebilir. Arada bir yaşanan ağrılar çok sorun olmasa da neredeyse her gün yaşanan, ağrı kesiciler ve diğer tedavilere cevap vermeyen baş ağrıları olanlar çok çaresizdir.

Nörolog Dr. Emel Gökmen tarafından kaleme alınan ve yeni bir yaklaşımla baş ağrılarının gerçek ve bilimsel tedavisini konu alan “Migrene Çözüm Var” Hayykitap tarafından yayınlandı. Dr. Gökmen; “Her hastamda kendi migrenimi tekrar yaşadım, ağrısı devam eden her hastamda ben de bunaldım. Olsun, sonunda beraber iyileştik, beraber mutlu olduk… Şu anda biliyorum ki, yıllardır süren migreni çözme uğraşım ‘ağrı çekenlerin kardeşliği’ temelindedir” cümleleriyle başladığı kitabını, özellikle çaresiz hastalara migren ve baş ağrılarının çözümü olduğunu gösterebilmek için yazdığını belirtiyor.

Son 10 yıldır klasik tıp bilgilerine integratif tıp bilgilerini de ekleyerek özellikle migren üzerine spesifik olarak çalışan Dr. Emel Gökmen, bu çalışmalar sonucunda geliştirdiği yöntemle önce ağrının nedenlerini tespit ediyor sonra da onları düzeltiyor.

Gökmen Yaklaşımı yöntemi öncelikle hastayı iyi dinlemekle başlıyor. Nöral terapide tanımlanan bozucu alanlar hastanın yaşam öyküsünden çıkarılıyor. Dr. Emel Gökmen, “Hastanın hayatı boyunca başına gelen iltihap, kaza, ameliyat, diş tedavileri gibi bölgeler bedenin bio-elektriksel yapısında hasarlar yaparak bozucu alanları oluşturur. Bu bozucu alanlar doğuştan yatkınlığı olanlarda zaman zaman tüm bio-elektriksel sistemi (otonom sinir sistemi) olumsuz etkileyerek sistemi altüst eder ki bu durum migren atağıdır” diyor. Migrenin bedensel işlevlerimizi yürüten otonom sinir sisteminden kaynaklandığını gösteren Gökmen günümüzde kabul gören ‘migren beynin inflamasyonu, yani mikropsuz iltihabıdır’ açıklamasının karşısında olarak migrenin bedenden kaynaklandığını iddia ediyor. Migren ve baş ağrısı olan 5000 hastadan edindiği deneyimi üzerinden yazdığı kitabında hasta öyküleri ve çözümleriyle tüm bunları açıkça ortaya koyuyor.

Migren sadece baş ağrısından ibaret değil
Bu kitapta migren ve baş ağrıları öykülerle anlatılıyor. Dr. Emel Gökmen bu şekilde çok farklı migren ve baş ağrısı çeşitlerini anlatabildiğini belirtiyor. En önemlisi migrenin sadece baş ağrısından ibaret olmadığını gösteriyor. Farklı yaş gruplarına ait her öykü kendi içinde farklı özellikleri içermekle kalmıyor, nedenler ve çözümler de değişebiliyor.

Baş ağrısı çeken herkesin kendine benzer bir öykü bulabileceği bu kitap okuyucunun aynı zamanda migren dünyasına girerek çevresindeki migrenlileri daha iyi anlamasını sağlıyor. Her öyküde yeni bir dünya açılıyor, bazen okuyucu benden çok daha fazla çeken var diyerek kendisini avutabiliyor. Aynı zamanda migrenli olmanın bir dert olmayıp olumlu yanlarını da görebiliyor. Ağrıyı dinlemeyi de anlatan “Migrene Çözüm Var!” özellikle hastalara yönelik bir formatta hazırlanmış olmasına rağmen, hem klinisyen hem akademisyen hekimler ve diş hekimleri için de çok yararlı, ufuk açıcı bir kaynak niteliği taşıyor.

Migren ve baş ağrılarının tedavisinde Gökmen Yaklaşımı nasıl çalışır?
Gökmen Yaklaşımı migren ve baş ağrılarını şu anda kabul gören anlayıştan farklı bir bakış açısıyla değerlendirerek nedenlerini ortaya koyan ve bu nedenleri geleneksel olmayan yöntemlerle çözen bir tedavi algoritmasıdır.Migren ve baş ağrılarının bedendeki bozucu alanlardan kaynaklandığını klinik sonuçlarla ortaya koyarak ‘migrenin bir bozucu alan hastalığı’ olduğunu iddia eder. Son yüzyıla ait olan ‘migren bir beyin hastalığıdır’ düşüncesinin karşısındadır.

Migrenin otonom sinir sistem disfonksiyonundan (çalışma aksaması) kaynaklandığını görerek, bu disfonksiyonu yaratan nedenleri bulur. İHS (Uluslararası Baş Ağrısı Derneği) sınıflamasındaki nedeni bilinmeyen baş ağrılarının (primer baş ağrıları) nedenlerini tek tek ortaya koyarak, nedenlerine göre yeniden bir sınıflama yapar.

Küme baş ağrısı ve trigeminal nevraljinin tamamen diş-çene kompleksinden kaynaklanan ağrılar olduğunu ortaya koyar. Her iki hastalıkta diş-çene kompleksindeki problemlerin ancak alanında uzman diş hekimleri ile çalışıldığında çözüleceğini iddia eder. Hastaların bir bölümünün diş tedavisi yaptırmalarına rağmen şikâyetlerinin devam etmesinin nedeninin, uzmanlaşmadaki eksiklik olduğunu gösterir.

Gökmen Yaklaşımı ile tedavi nasıl yapılır?
İlk aşamada hastanın bozucu alanları tespit edilir. Bozucu alanların düzeltilmesinde nöral terapi ve diş-çene kompleksine ilişkin tedaviler kullanılır. Bu tedaviler bir ekiple yapılır. Tedaviyi yöneten hekim (nörolog, ağrı uzmanı ya da aile hekimi) bozucu alan yaklaşımı ve diş-çene kompleksine dair bilgiye sahip olmalıdır. Ekibin diğer hekimleri diş hekimliği alanındaki uzmanlardan (endodontist, restoratif tedavi uzmanı, periodontolog, gnatoloji ve protez uzmanı, çene cerrahisi uzmanı) oluşmalıdır. Gökmen Yaklaşımı’nı uygulamak için bahsi geçen hekimler (nörolog, ağrı uzmanı, aile hekimi hatta diş hekimleri) temel eğitim almalıdır. Temel eğitimden sonra migren ve baş ağrısı tedavisinde bu yaklaşım uygulanabilir. Zaman içerisinde deneyimlerin artışıyla tedavideki başarı da artar.

‘Gökmen Yaklaşımı’ migren ve baş ağrıları başta olmak üzere bel-boyun ağrıları ve fıtıkları, baş dönmesi, kulak çınlaması, fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu gibi bazı hastalıklarda hastalığın nedenini bulup bu nedenlerin konvansiyonel tıp (klasik tıp) ve integratif tıp yöntemlerinin birlikte kullanılarak düzeltilmesini sağlar. Hastalıkların nedenini bulma konusunda kendi geliştirdiği yaklaşımda uzmanlaşan Dr. Emel Gökmen’in özellikle migren ve baş ağrılarının tedavisindeki yeni, farklı yaklaşımı birçok hastanın ağrısına çözüm bulmasını sağlamıştır. Gökmen, küme baş ağrısının sadece diş-çene kompleksindeki sorunlardan kaynaklandığını iddia etmiş ve birçok hastada diş-çene kompleksindeki sorunu gidererek ağrıyı dindirmesiyle bunu doğrulamıştır.

Nörolog Dr. Emel Gökmen Hakkında: 1990’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladı. 2004 yılında Alman Hastanesi’ndeki görevinden ayrılarak integratif tıp alanındaki çalışmalarına başladı. Tanı ve tanıya uygun ilaç döngüsünü sorgulamaya başlayan Gökmen, yaşamı boyunca kendisinin de çok çektiği migren ve baş ağrıları başta olmak üzere bazı hastalıklara yönelik spesifik çalışarak hastalıkların nedenlerini araştırmaya yöneldi. Klasik tıp eğitimi ile aldığı diğer integratif tıp (nöral terapi, akupunktur, homeopati, manyetik alan tedavisi) eğitimlerini birleştirerek tedavide ‘Gökmen Yaklaşımı’ algoritmasını geliştirdi.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Dr. Emel GÖKMEN


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?