Medeniyet İfadesi Olarak Musıki

2 dk okuma süresi


2
8 Paylaşım, 2 puan
Mûsıki
Mûsıki

Kutsal, medeniyetlerin oluşumunda her zaman önemli roller oynamıştır. Son iki büyük medeniyet, Hıristiyan Batı medeniyeti İncil’den ilham alarak ve onun üzerinde şekillenmiş, daha sonra İslâm medeniyeti de Kur’an’dan mülhem bir medeniyettir ve merkezinde Kur’an vardır. Bir medeniyetin en küçük yapıtaşı olan insan, İslâm medeniyeti içinde Kur’an’a inanmakta ve hayatını da Kur’an’ın tavsiyeleri doğrultusunda yaşamaktadır. Dolayısıyla Allah’a iman eden, bireysel, ailevî ve sosyal hayatını Kur’an’ın ve Hz. Muhammed’in tavsiyelerine göre tanzim eden mü’min; zarif, hassas, diğergâm insan, İslâm medeniyetini oluşturan en küçük ama en önemli değerdir. Bu değerlerin çoğalması, medeniyetin de şekillenmesi ve belirginleşmesi anlamına gelmektedir.

Medeniyeti bir insan olarak tasavvur edelim. İnsan madde ve mânâdan meydana gelir. Ya da ruh ve bedenden… Beden insanın maddî varlığını, ruh ise manevî varlığını gösterir. Bedensel varlık, genellikle görünüşle ilgilidir. Görünür olan bedendir. İnsan giyiminde seçtiği renkler ve çorabından gömleğine, tepeden tırnağa giysilerinde sağladığı uyum veya uyumsuzlukla kendisini dışarıya ifade etmiş olur. Bu da insanın kendisini -bir tür- ifade etme şeklidir. Ya da kılık-kıyafetindeki şekil, aslında onun çok önemli bir yanını dışarıya, karşısındakilere anlatır. Şeklî varoluş veya görünüş de insanı veya başka bir varlığı tanımamızda bize yardımcı olur. Zaman zaman onun giysileri sayesinde, yaşadığı yeri, ait olduğu toplumsal sınıfı, yöresini de anlamamız mümkündür.

Ses, İnsanı ve Medeniyeti Anlatan Önemli Bir Varlıktır!
İnsanın sesi, konuşması, konuşmasındaki zarafet, incelik ve düzgünlük de onun bir başka yanını, dışarıya ilk bakışta yansımayan iç dünyasını anlatır. Bir insanın konuşması, seçtiği kelimeler, kurduğu cümleler ve ifade şekli, onun ne kadar birikimli ve donanımlı biri olduğu konusunda dinleyene fikir verir. Hem kılık-kıyafeti düzgün ve uyumlu, hem de konuşması çok düzgün ve görgülü kimseler, toplum içinde daha kolay ayırdedilir ve bu özellikleri onlara toplum içinde bir saygınlık da kazandırır. Onlara bu vasıfları kazandıran en temel özellikleri, köklü ve soylu bir aileye mensup olmalarıyla açıklamak mümkün olabilir. Bu insanlar, ailelerinden çok şey öğrenmiş kimselerdir ve ailelerinin sahip olduğu bu birikim ve değerler, onları da şekillendirir ve toplum içinde saygınlık kazandırır. Meselâ bir İstanbul beyefendisi veya hanımefendisi olmak, galiba böyle bir şeydir. Ya da Avrupa’da bir aristokrat aileye mensup olmak…

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Yalçın ÇETİNKAYA
Sayı: 5 ~ Ocak-Şubat-Mart 2014


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Musikî öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım, ama hâlâ içine giremedim.
    ~
    Dede Efendi