Martin Luther King Kimdir?

1 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan

Martin Luther King, 1929 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde Atlanta şehrinde doğmuştur. Gerçek adı tam olarak Michael Luther King Jr. iken, daha sonra ilk adını “Martin” olarak değiştirdi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır.

1948 yılında dedesinin ve babasının mezun olduğu Morehouse Koleji’nden yüksek bir ortalamayla mezun oldu. 1951’de Crozer Theoloji Seminerlerinden ilahiyat lisansını aldı. 1955’te Boston Üniversitesi’nde felsefe alanında doktorasını yaptı. 1954’te ülkedeki ayrımcılık yüzünden çıkan Montgomery otobüs boykotlarında liderlik etmiştir. Siyahların ayaklanmaları başlamıştır. ABD yönetiminin otobüslerde gerçekleşen ayrımcılığı durdurmasıyla beraber eylemlere son vermiştir.

Irkların eşitliği inancı için çabalamış, haksızlıklara karşı şiddeti öngörmeyen direnişi savunmuştur. King, Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde yapmış olduğu barışçı eylemleriyle tanınmıştır. Daha sonra Washington, D.C.’de Ağustos 1963’te Lincoln Anıtı’nın önünde ünlü “I Have a Dream (Bir Hayalim Var)” konuşmasını yapmıştır. Martin Luther King’in başlattığı barış yanlısı protesto eylemleri, 1964 Yurttaş Hakları Yasası’nın çıkmasını sağlamıştır. Yasayla Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ayrımcılığı da yasaklanmıştır.

Martin Luther King, insan hakları için ve siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla, 1964 yılının Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür. 4 Nisan 1968’de Tennessee eyaletinin Memphis kentinde bir suikast sonucu ölmüştür. Ayrıca, ölümünden 9 yıl sonra 1977 yılında, eski ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görülmüştür.

Her yıl ABD’de 1986’dan beri Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü yani King’in doğum gününde medeni haklar lideri ve yaşamı boyunca savunduğu idealler anılıyor, konuşuluyor, King’in barış sevgisi dile getiriliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?