Marilyn Monroe’nun Yaşamıyla İlgili 10 Detay

2 dk okuma süresi


18
13 Paylaşım, 18 puan

Ölümünün üzerinden geçen 57 yıla rağmen ismi hafızalardan silinmeyen aktris Marilyn Monroe, üstüne yapışan “aptal sarışın” etiketinden çok daha fazlasıydı. Biz de bu ışıltılı görüntünün perde arkasında kalanları sizler için listeledik. İşte Marilyn Monroe’nun yaşamıyla ilgili 10 detay listemiz.

1. Marilyn Monroe Gerçek Adı Değildi

Marilyn Monroe’nun Yaşamıyla İlgili 10 Detay

Marilyn Monroe ismiyle tanıdığımız ünlü aktris, 1 Haziran 1926 yılında Norma Jeane Mortensen adıyla doğdu. Daha sonra pek çok ünlü gibi ismini değiştirerek ekranlarda yer aldı.

2. Çocukluğu Yetimhanede Geçti

Marilyn Monroe’nun Yaşamıyla İlgili 10 Detay

Annesi Gladys Pearl Baker şizofreni hastalığından dolayı hastaneye kaldırılınca, Norma Jeane çocukluk yıllarını yetimhanede ve koruyucu ailelerin yanında geçirmek zorunda kaldı. Hem annesinin yakın arkadaşı Grace McKee’nin evinde hem de daha sonra yaşadığı evde cinsel tacizlere uğradığı için, en son Grace’in yaşlı halası Ana Lower’ın evine gönderildi. Ancak, Ana Lowyer’ın sağlığı bir süre sonra bozulmaya başladı ve Norma Jeane tekrar Grace’in evine dönmek zorunda kaldı.

3. Üç Kez Evlendi

Marilyn Monroe’nun Yaşamıyla İlgili 10 Detay

Marilyn Monroe, 1942 yılında (yani 16 yaşındayken) aile dostlarının oğlu James Dougherty ile evlendi ve dört yıl sonra boşandı. Modellik ve oyunculuk kariyerine başlayıp ün kazandıktan sonra, ikinci evliliğini 1954 yılında beyzbol tarihinin en medyatik isimlerinden biri olan Joe DiMaggio ile yaptı. Joe DiMaggio, Monroe’nun iş hayatından hiç memnun değildi ve eşinin kıskançlığı nedeniyle evlilikleri 1 yılı bulmadan sonlandı. 1956 yılında ise oyun yazarı Arthur Miller ile evlendi.

4. 20 Yaşındayken İsmini Değiştirdi

Marilyn Monroe’nun Yaşamıyla İlgili 10 Detay

20th Century Fox ile çalıştığı dönemde, telaffuzunun zor olduğu gerekçesiyle ismi Marilyn Monroe olarak değiştirildi. Marilyn’in yeni isminden pek memnun olmadığı biliniyor. Soyadı Monroe ise annesinin kızlık soyadıdır ve bu soyadını kullanmayı kendisi seçmiştir.

5. Kendi Yapım Şirketini Kurdu

Sürekli benzer rollerin teklif edilmesinden sıkılan ve talep ettiği ücretleri de alamayan Monroe, bir gün çalıştığı yapım şirketine rest çekti ve kendi yapım şirketini kurdu. Ardından içimizi ısıtan o romantik filmlerini kendi yapım şirketiyle çekti.

6. Kitap Okumayı Çok Severdi

Kütüphanesinde 400’den fazla kitabı olduğu biliniyor. Bu da kitap okumayı sevdiğini gösteriyor.

7. Aptal Bir Sarışın Değildi!

O aslında “aptal bir sarışın” değildi. IQ’sunun 168 olduğu söyleniyor. Hedefine giderken elde ettiği başarılar zeki olduğunu ispatlıyor.

8. ABD Başkanı ile İlişkisi Vardı

Marilyn Monroe, ABD’nin 35. Başkanı John F. Kennedy ile bir partide tanışmıştı. Söylentilere göre, ikili bir süre sonra bir araya gelmiş ve aralarında bir yakınlaşma olmuştu. Monroe, birlikte geçirdikleri hafta sonundan sonra Kennedy’ye aşık olmuş ve onu takıntı haline getirmeye başlamıştı. Kennedy ise evliliğini tehlikeye atmamak için Monroe ile ilişkisini sürdürmek istemiyordu. Kardeşi Robert Kennedy, abisinden karşılık alamayan Monroe ile ilgilenmeye başladı ve Monroe bu kez Robert K. ile ilişki yaşamaya başladı.

9. Meşhur Beyaz Elbisesi Rekor Fiyata Satıldı

1955 tarihli The Seven Year Itch filminde giydiği ve unutulmazlar arasında yer alan ünlü beyaz elbisesi, 2011 yılında Profiles in History Müzayede Evi’nde rekor bir fiyata satıldı. Elbisenin 4,6 milyon dolara alıcı bulduğu, masraflar da dahil edildiğinde bu miktarın 5,52 milyon dolara yükseldiği açıklandı.

10. Ölümündeki Sır Perdesi Aralanmadı

Marilyn Monroe’nun yaşamıyla ilgili 10 detay listemizin son maddesinde, ölümüne yer verdik. Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962 yılında, henüz 36 yaşındayken hayatını kaybetti. Monroe’nun aşırı doz ilaç alarak intihar ettiği haberi tüm dünyayı sarstı. Önceden de pek çok kez intihara kalkıştığı söyleniyordu. Ancak hayatı ve ölümü hakkındaki komplo teorilerinin ardı arkası kesilmedi. Arkadaşları öldürüldüğüne inanıyordu. Görgü tanıkları ise çelişkili ifadeler veriyordu. Kennedy ailesinin Monroe cinayetiyle bir ilgisi olduğuna dair iddialar dahi öne sürüldü.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!