Mandalina Balığı (Synchiropus Splendidus)

2 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan
Mandalina Balığı Hakkında Bilgi (Mandarin Balığı)
Mandalina Balığı Hakkında Bilgi (Mandarin Balığı)

Mandalina balığı olarak da bilinen Synchiropus Splendidus, Callionymidae familyasından gelmekte ve tuzlu su (deniz) akvaryumlarının en renkli canlıları arasında yer almaktadır. Doğal ortamı Batı Pasifik’tir ve genellikle Ryukyu Adaları ile batı Avustralya arasında görülür.

Doğal yaşam alanlarının dışına fazla çıkmazlar, yavaş hareket ederler, deniz dibinde beslenirler. Akvaryumlarda ise özellikle beslenme anlamında biraz zorluk çıkardığından profesyonel kişilerin tercih etmesi daha doğru olacaktır. Akvaryumların en uysal balıkları arasında yer almaktadır.

Akvaryumların biyolojik döngüsünün sağlam olması mandalina balığının sağlığı ve yaşaması açısından oldukça önemlidir. Akvaryumlarda tuzluluk oranı 1.023 olmalıdır. İdeal pH değeri 8.2, ideal su sıcaklığı ise 24-26 derece olmalıdır.

Ayrıca mandalina balığı, besin konusunda seçicidir. Doğada zooplanktonla beslenmektedir. Akvaryumda sadece mini canlılarla beslenir, bunun içinde çok iyi oturmuş bir akvaryum olması gerekli yoksa mandalina (mandarin) besinsiz kalır. Nadiren de olsa canlı yem (Artemia, Copepod, Midye yengeci) hatta küçük dondurulmuş yem alabilir. Fakat akvaryum içerisinde aynı besin türünü tercih eden başka ortakların bulunması bu balığı biraz sıkıntıya sokar. Bu sebeple aynı akvaryumda rakip balıklar bulundurmamak gerekir.

Mandalina balığı, akvaryum içinde kendi türlerine zaman zaman agresif olabilirler. Bazen sorun çıkmadığı gözlemlenmiş olsa da tek beslenmeli ya da uyumlu bir çift bulundurulmalıdır. Akvaryumunuzda 1 den fazla erkek mandarin koymayınız çünkü biri ölene kadar kavga devam edecektir.

Erkek Mandarinler de sırt kısmında diken şeklindeki uzantılar daha belirgindir. Aynı zamanda erkekler daha büyük ve renklidir. Dişi ve erkek mandarin balığı ilişkiden sonra yumurtalarını dökerler ve sonra yumurtaları ile ilgilenmezler. Bu nedenle yumurtalarından ayrılması gerekir. Yaklaşık olarak 18 gün içerisinde bunlar larva haline gelir. Yaklaşık 15 gün sonrada kumda gezer hale gelirler.

Bu balığı beslemeyi düşünenler için saklayacağınız bölgelerin büyük olması, resif tarzı tasarım, çok iyi su kalitesi, çok güçlü olmayan akıntı ve akvaryumdan atlamalara karşı korumalı bir akvaryum olmalıdır. Aynı zamanda akvaryum içerisinde mikro organizmaların(pods) rahatlıkla çoğalmasına yarayan bol canlı kaya varlığı bulundurulması iyi olacaktır. Ya da refugium bulundurulmalıdır. Akvaryumdaki diğer canlıların da sakin canlılar olması tavsiye edilir. İleri seviyede bilgili hobicilere tavsiye edilir. Yani bu balığın zorluk seviyesi 4’tür.

Akvaryumlarda Zorluk Dereceleri:

  1. Resif akvaryumlarında kolaylıkla bakılır.
  2. Resif akvaryumlarında bazı şartlar altında bakılır.
  3. Balık akvaryumlarında bakılır sert balıktır.
  4. Sadece ileri seviye hobicilere tavsiye edilir.
  5. Çok özel şartlarda bakılır, tavsiye edilmez.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?