Makedonya Cumhuriyeti’nde Gezilecek En Gözde Yerler

3 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

İçimiz hep bir hoşça kal ülkesidir ya… Kimi zaman kaçıp gitme isteğine, kimi zaman en uzaklara ulaşma tutkusuna kapılırız. Giderken belirlediğimiz bu rota; belki bizim için anlamlı bir yer belki de gidebildiğimiz en uzak noktadır. Bugünkü yazımız da içimizdeki gitme isteğine yol gösterecek. dergiCE sizlere Makedonya ülkesinde gezilecek yerler listesi hazırladı. Balkanların, sade ama bir o kadar etkileyici ülkesine yolculuk yapıyoruz…

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya; resmi adıyla Makedonya Cumhuriyeti. Avrupa’nın güneydoğu tarafına düşen şirin bir ülke. 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrıldı. Kuzey tarafında Sırbistan ve Kosova, batı tarafında Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda ise Bulgaristan ile komşudur. Resmi dili Makedonca olsa da ülkenin genelinde Arnavutça konuşanların sayısı oldukça fazla. 25.713 km2 yüzölçümüne sahip olan Makedonya’nın, 2017 yılında yapılan sayımla nüfusu 2,083,869 kişidir.

Makedonya’nın Gözbebeği: Başkent Üsküp

Makedonya Gezilecek Yerler

Üsküp, Makedonya’nın en büyük şehridir. Ülkede ekonominin, tarihin ve kültürün merkezi olan bu kent, ortasından geçmekte olan Vardar Nehri tarafından da ikiye ayrılmış durumdadır.

1. Vardar Nehri

Vardar kelimesinin sizlere tanıdık geldiğine eminim. Evet o meşhur “Vardar Ovası” türküsü buradan geliyor. Makedonya’nın doğusunda bulunan Vardar, ülkenin su potansiyeli en yüksek nehri. Vardar Nehri üzerinde tam beş köprü bulunuyor. Bu köprülerden en önemlisi Taş Köprü. V. Murad zamanında yapılan bu köprü şehirdeki Osmanlı mimarisine de iyi bir örnek.

2. Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Makedonya Gezilecek Yerler

Üsküp’e gidecekseniz ilk durağınız, Aziz Ohrid Kliment Katedrali olmalıdır. Bu katedral, 1972 yılında inşa edilmiş ve 1990 yılında kutsanmıştır. Sadece kubbe ve minareden oluşan bu görkemli katedral son dönem Makedon Mimarisi için etkileyici bir örnektir.

3. Mustafa Paşa Cami

Üsküp’te bir diğer durağınız ise kesinlik Mustafa Paşa Cami olmalıdır. Osmanlı döneminde yapılan cami, 1492 yılında Yavuz Sultan Selim’in veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış ve Yavuz Sultan Selim, camiye Mustafa Paşa’nın adını vermiştir.

4. Kumanova

İlk Türk kavimlerinden, Osmanlı’ya kadar uzanan kültürüyle Kumanova, Makedonya’da görülmesi gereken önemli yerlerin başında geliyor. Modern bir şehir olan Kumanova hem havaalanına yakınlığı hem de arkeolojik önemiyle tercih edilen şehirlerin başında geliyor.

5. Kokino Arkeoloji Alanı

Makedonya Gezilecek Yerler

Kokino, Makedonya’nın kuzeybatı bölümünde Kozyaçiya bölgesinde bulunan bir yerleşim yeri.2001 yılında keşfedilen Kokino Arkeoloji Alanı, bundan tam 4000 yıl önce ay ve güneşin hareketlerinin izlenip, gözlemlendiği bir yer olarak kullanılmış. Alanın kuzey tarafında tarihi, arkeoloji, bilimsel ve kültürel önem taşıyan astronomik bir observatuar var.

6. Aziz Nicholas Kilisesi

Kilisenin dış tarafında bulunan taş bir tabelada, kilisenin yapım tarihi 20 Şubat 1884 olarak görülmekte. Bu tabelada başrahip Germanos Mihailidis ve mimar Dukas Lazaropolitis’in de isimleri yazılı. Şehrin kuzeyinde bulunan Aziz Nicholas Kilisesi, tarihi ve mimarisi ile Makedonya’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

7. Struga

Makedonya Gezilecek Yerler

Struga, Üsküp’ten sonra en sık ziyaret edilen turistik bölge olarak anılıyor. Ohri Gölü’nün hemen kıyısında yer alan bu yer, doğası ve manzarasıyla ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Şehirde Osmanlı izlerini hala görmek mümkün, şehri gezerken birçok tarihi yapıyla da karşılaşıyoruz.

8. Dr. Nikola Nezlobinski Müzesi

Makedonya’nın en önemli tarihi eserleri Dr. Nikola Nezlobinski Müzesi’nde sergileniyor. Osmanlıdan kalan değerli eşyalar başta olmak üzere, şehirdeki tarihi ve kültürü en iyi anlatan bu müze Makedonya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

9. Manaki Kardeşler Film Festivali

Makedonya, tarihi ve mimari yapılarla ön planda olsa da kültürel etkinlikleri ile de ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Bu kültürel etkinliklerden en önemlisi Manaki Kardeşler Film Festivali. Balkanlara ilk kez sinemayı getiren Manaki kardeşlerin anısına, her yıl eylül ayında Bitova şehrinde düzenlenen bu etkinliğe dünyanın dört bir yanından sinemacılar ve sinemaseverler katılıyor. Eğer eylül ayında Makedonya’ya yolunuz düşerse, Manaki Kardeşler Film Festivaline katılmayı unutmayın.

10. Balkan Folklor Festivali

Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenen bu festival, 1962 yılından bu yana dünyanın her yerinden farklı kültürleri birbiriyle buluşturuyor. 6 ile 11 Temmuz tarihleri arasında düzenlen festivale, Türkiye başta olmak üzere otuzun üstünde ülke katılıyor. Ayrıca dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz, Türkiye’deki En Keyifli Festivaller yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bugünkü Makedonya gezilecek yerler yazımız da, ülkenin sahip olduğu kültür zenginliği, doğası ve mimarisiyle bizi son derece etkileyecek noktalarından bahsettik. Bir gün yolunuz Makedonya Cumhuriyeti’ne düşerse, atalarımızın orada bıraktığı kültür ve mirası enikonu incelemeyi, ayrıca gezilecek yerler listemizdeki noktalara uğramayı unutmayın.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!