Liderlik Nedir? Liderlik Yaklaşımları Nelerdir?

1 dk okuma süresi


8
9 Paylaşım, 8 puan
Liderlik Nedir?
Liderlik Nedir?

Liderlik nedir? sorusunu cevaplamak oldukça zordur. İlla ki tanımlamak istersek, bir grup insanı belirli amaçlar etrafında toplayabilme yada belirli amaçları gerçekleştirmek için onları etkileyebilme ve harekete geçirme yeteneklerinin toplamı diyebiliriz.

Liderlik, insanlık tarihinin başlangıcından beri var olmuştur. Bireyler yalnız başına erişemeyeceği arzu ve ihtiyaçlarını gerçekleştirebilmek, kişisel hedeflerine ulaşabilmek amacıyla kendisi ile beraber hareket etmekten çekinmeyecek kişilerle bir araya gelerek bir grup oluşturmaya çalışmışlardır. İşte bu durumda belirli bir gruba ihtiyaç duymanın yanında liderlik, kaçınılmaz bir unsur haline dönüşmüştür.

Genel çerçevesiyle liderlik, belirli şartlar altında belirli kişisel veya grup amaçlarını gerçekleştirmek üzere bir kimsenin başkalarının faaliyetlerini etkileyebilmesi ve yönlendirebilmesi süreci olarak tanımlanabilir. Lider ise başkalarını belirli bir amaç doğrultusunda davranmaya sevk eden bireysel çabaları uyumlaştıran ve bu doğrultuda grup üyelerini etkileyen “izlenen kişi” olma özelliği bulunan kimsedir. Dolayısıyla liderlik, liderin yaptığı işlerle ilgili bir süreçtir denilebilir.

Maddeler Halinde Liderlik Nedir?

  • Lider; belirli bir kalabalığı oluşturan insanlar arasındaki iletişimi sağlamalı ve kolaylaştırmalıdır.
  • Liderlik; bu kalabalığı oluşturan bireylerin öznel çabalarını uyumlaştırmalıdır.
  • Lider; hem bu kalabalığı hem de amaçları simgelemeli, engellerle karşılaşıldığında “danışılan”, “hakemlik yapan”, “bağdaştıran”, “barıştıran” bir kişilik sergilemelidir.
  • Liderlik; belirli bir insan kalabalığı içinde ve belli amaçlara ulaşılması hedeflendiğinde söz konusudur.
  • Lider; belirli amaçlar doğrultusunda bireyleri harekete geçirmeye ve isteklendirmeye çalışmalıdır.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)