Kutuplarda Yaşam


Ekvator ile kutuplar arasında yaklaşık 100°C’lik bir ısı farkı vardır. Dünya, eğer böyle ısı farkı olmayan bir yüzeyde gerçekleşmiş olsaydı, hızı saatte 1.000 km’ye varan fırtınalar olur ve bu da Dünya’yı allak bullak ederdi. Dünya ekseninin 23°27’lik eğimi, kutuplarla ekvator arasındaki atmosferin oluşmasında engel oluşturabilecek aşırı sıcaklığı önler. Eğer bu eğim olmasaydı, kutup bölgeleriyle ekvator arasındaki sıcaklık farkı çok daha artacak ve yaşanabilir bir atmosferin var olması imkansızlaşacaktı. İşte kutuplarda yaşam ile ilgili bazı bilgiler: Kutuplarda yaşayan insanlara eskimolar denir. Kutuplarda sık sık kar fırtınaları olur, her yer karla ve buzlarla kaplıdır. Eskimolar, buzdan yaptıkları evlerde yaşarlar. Buz tutmuş sulardaki buzu kırıp, balık avlayarak beslenirler. Vücutları soğuğa dayanıklıdır.

Eskimolar karada, köpeklerin çektiği kızaklarla yolculuk ederler; denizde ise hayvan derisinden yapılmış, kanoya benzeyen kayıklar kullanırlardı. Batı Grönland ve öteki yerleşim bölgelerinde, balina avlamada ve taşıyıcılıkta daha geniş kayıklardan yararlanırlardı. Eskimolar kutuplarda yaşam ve hayatlarını sürdürmek için, bulundukları bölgenin sert iklimine uyum sağlama konusunda çok başarılı olmuşlardır.

Avrupalılar, Kuzey Kutup Bölgesi’nin bazı yörelerine kalıcı yerleşim bölgeleri kurdular. Grönland’daki Dan toplulukları ve Kanada yönetimindeki ticaret merkezleri bunlara örnek gösterilebilir. Rusya da nüfusları 150 bine ulaşan madencilik kasabaları vardır. Kuzey Avrupa ve Asya’da Laponlar ile bazı Sibiryalı kabileler yaşar. Bu insanların bir bölümü yerleşik bir yaşam sürer.

Günümüzde ise çoğu ahşap evlerde oturmaktadır. Kardan yapma kulübeler, Kanada Eskimoları tarafından yalnızca geçici barınaklar olarak kullanılıyor. Geleneksel Eskimo yaşamı şimdilerde büyük ölçüde yok olmuştur.

Son yüzyıllar da Eskimoların yaşamında oldukça önemli değişiklikler oldu. Eskimoların yerleşim bölgelerine gelen Avrupalı tüccarlar gelenek ve göreneklerini de birlikte getirdiler. Eskimolar avladıkları hayvanların postlarını Avrupalıların getirdiği yeni ürünlerle takas etmeye, tüfek ve tahta kayıklar kullanmaya başladılar. Eskimolar arasında Hristiyanlık dinini yaymaya çalışan misyonerler, Eskimo dilini yazıya dökerek özel bir alfabe geliştirdiler. Bu alfabe bugünkü Kanada’da Eskimo gazetelerinde kullanılmaktadır. Kanada’nın kuzeyinde yaşayan Eskimoları Kanada yönetimi yerleşik bir yaşam için özendirmeye çalışmaktadır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
111
Beğen
Mutlu Mutlu
66
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
46
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
21
Üzgün
Olamaz Olamaz
39
Olamaz
Kızgın Kızgın
29
Kızgın
Komik Komik
19
Komik
İlginç İlginç
16
İlginç
İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim