Kurtulduğu İçin Onursuzlaşan Titanik Kazazedesi: Masabumi Hosono

2 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Masabumi HOSONO, 1870’te Japonya’nın bir şehri olan Niigata’da varlıklı bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Tokyo Yabancı Diller Okulu’nda Rusça öğrenen Masabumi Hosono, önce Mitsubishi’de çalışmış, daha sonra da içişleri bakanlığında çalışmaya başlamıştır. Batılılaşmanın ve modern teknolojinin dünyada hızla yayıldığı dönemlerde Japonya da Rusya’daki tren ve raylı sistemleri incelemeye almıştır. Rusların modern teknolojilerini incelemek amacıyla bakanlık Hosono’yu Rusya’ya göndermiştir. Rusya’da uzun yıllar çalıştıktan sonra Hosono, 1912’de ülkesine dönmek üzere Titanik’e 2. sınıftan bilet almıştır. (Hosono ilk olarak Amerika’ya gidip orada ailesi için alışveriş yaptıktan sonra Japonya’ya geçmeyi düşünmüştür. Bu yüzden Rusya’dan ilk olarak Amerika’ya gitmiştir.) Hosono, 10 Nisan 1912’de diğer 2434 yolcu ile birlikte Titanik’e binerek Amerika’ya doğru yola çıkmıştır.

Yolculuğun 4. gününde Titanik’in bir buzdağına çarpması sonucu olaylar başlamıştır. Çarpmayı hissetmeyen Hosono’yu görevlilerden biri uyandırmış ancak asyalı olmasından dolayı Hosono’yu 3. sınıf yolcu sanıp güverteye çıkmasına izin vermemişlerdir. Dilinin anlaşılmaması nedeniyle de derdini anlatamayan Hosono, bir süre alt katta kalmış ancak daha sonra görevlinin dikkatsizliği ve kaos ortamı sayesinde güverteye çıkmayı başarmıştır. Güverte de durumlar daha betermiş (Filmden hatırlarız) . Hosono, o hengamenin içinde ‘’Filikada 2 kişilik yer var’’ dendiğini duymuş ve ilk başta kadınlar ile çocukları düşünerek filikaya atlamayı reddetmiştir. Ancak daha sonra kendi canını kurtarma arzusu, ailesine de duyduğu özlem sebebiyle ve en sonunda da başka bir erkeğin filikaya atladığını görmesiyle daha fazla dayanamayıp filikaya atlamıştır.

Japon Medyasında Onursuz Adam Olarak Yer Buldu

Ne yazık ki Titanik, Hosono’un tek kabusu olmamış. Asıl kabus memleketine dönmesiyle başlamıştır. Masabumi Hosono, Japonya’ya ayak basar basmaz bir kadının veya bir çocuğun yerine hayatta kaldığı için dışlanmış, hor görülmüş. Japon medyasında ‘Onursuz Adam’ olarak yer almıştır. Bütün gazetelerde ve haberlerde hep intihar etmesi gerektiği vurgulanmış ve her gün nefret mektupları almıştır. Hosono, tüm bu psikolojik baskıdan çok etkilenip büyük bir çöküntü yaşarken bir de işinden kovulmuştur. Yani deyim yerindeyse Hosono, ülkesi tarafından aforoz edilmiştir.

Hosono, bu yaşadıklarından sonra kendini eve kapatıp, hiç kimseyle görüşmemiştir. İyice sessizleşen Hosono, 1923’ teki Kanto depreminde demiryollarının büyük zarar görmesi üzerine bakanlık tarafından tecrübeli bir elemana ihtiyaç duyulması hasebiyle tekrar işe başlamıştır. Hosono, hayatının son gününe kadar da japon demiryollarında çalışmaya devam etmiş ve 1939 yılında bir kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hosono’nun gerçek hikayesi, onun hayatını araştıran bir araştırmacı tarafından Hosono’nun ailesine gönderdiği mektuplardan anlaşılmıştır.

Masabumi Hosono’nun Titanik Günlüğü

Masabumi Hosono'nun Titanik Günlüğü

Mektupların yayınlanmasının ardından gerçeklerin ortaya çıkması ile 1997 yılında Japon hükümeti Hosono’dan özür dileyerek iade-i özür yazısı yayınlamıştır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç