Kurnazlık Timsali “Tilki”

1 dk okuma süresi


7
14 Paylaşım, 7 puan
Tilki Hakkında İlginç Bilgiler
Tilki Hakkında İlginç Bilgiler

Köpekgiller familyasının bir diğer mensubudur. Dünyanın birçok yerinde bulunan bu hayvanlar genellikle Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da bulunurlar. Çok iyi birer avcı olan bu hayvanlar çok iyi koku ve işitme duyusuna sahiptirler. En yaygın olanı kızıl tilki. Kamp alanlarında ormanlarda ve yol kenarlarında görmek mümkündür.

Edebiyata dahi konu olmuş insanlar arasında lakap olarak da kurnazlığın sembolü haline gelmiştir. Çok zeki ve kurnaz olan bu hayvanlar kolay kolay hayatını tehlikeye atmaz. Tilkiler gündüzleri toprak altında kazdıkları birkaç girişi ve çıkışı bulunan aşağı yukarı 20 metre uzunluğa sahip inlerde yaşar ve geceleri avlanırlar.

Tilkilerin besin kaynağı genel olarak fareler ve tavşanlardır. Bununla birlikte yakalayabildikleri kuşları, sürüngenleri ve buldukları leşler ile beslenirler. Etçil olmasına karşın meyve bulduklarında meyvede yiyebilirler. Küçük vahşi hayvanlardan olan tilkinin boyu yaklaşık 90 cm ve kilosu 5-6 kg arasındadır. Hatta bazıları daha küçük boyutlarda ve kilodadır.

Yalnızca üreme mevsimlerinde bir araya gelerek çiftleşen tilkiler, yaklaşık olarak 2 aylık bir gebeliğin ardından ortalama 5 yavru dünyaya getirirler. Gözlerinin açılması yaklaşık 2 hafta kadar sürebilir. Doğan yavrulara ebeveynler beraber olarak bakarlar. Onlara hayatta kalmaları için gerekli eğitimi verdikten sonra yavrular ailelerinden ayrılırlar.

Tilki postu çok değerli olan postlardan bir tanesi olup, birçok yerde postu için avlanmakla birlikte sırf postu için çiftliklerde beslenen tilkilerde bulunmaktadır. Tilkiler için diğer vahşi hayvanlar fazla tehdit oluşturmazken insanlar tilkiler için en büyük tehlikedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?