Kullanıcılar Snapchat’in Eski Tasarımına Dönmesini İstiyor!

2 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan
Change Snapchat
Change Snapchat

Change.org’da başlatılan bir kampanyada 1.2 milyondan fazla insan, Snapchat kullanıcısı yeni tasarımın kaldırılmasını ve eski haline geri dönmesini istedi. Snap ise Change.org üzerinden bir açıklama yayınlayarak yeni tasarımın kaldırılmayacağını ifade etti. Yeni tasarımı kullanıcı davranışları odağında düzenleyen Snapchat’in bu tepkiyi alması oldukça şaşırtıcı. Ancak verilen cevaba bakıldığında şirketin sonuçlardan memnun olduğu görülüyor.

Snap şirketi, yaptığı açıklamada yeni Snapchat’in bir çok kişiyi rahatsız ettiğini anladıklarını belirtti. Bunun yanı sıra şirket, yeni arkadaşlar sayfasının zamanla kullanıcılara adapte olacağını ve akıllanacağını da ifade etti. Snap, bu açıklamada gelecek haftalarda yayına alınacak yeni bir özellikten de bahsetti.

Snapchat’in iOS ve Android uygulamalarında yayınlanacak olan bu yeni özellik Arkadaşlar ve Keşfet sayfalarında yeni sekmeler yaratılmasını sağlıyor. Böylece kullanıcılar istedikleri hikayelere, istedikleri zaman kolayca ulaşabiliyor. Üstelik bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar hikayeleri, grup sohbetlerini ve abonelikleri diledikleri gibi sıralayabiliyor. Yani Snapchat, kullanıcı deneyimini bir kez daha kişiselleştiriyor.

Geçen haftalarda Goldman Sachs Internet & Technoloji Konferansı’nda konuşan Snapchat CEO’su Evan Spiegel yeni tasarım hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Gördüğümüz şikayetler felsefemizi güçlendiriyor. Gördüğümüz hayal kırıklıkları bile bu değişiklikleri geçerli kılıyor. İnsanların uyum sağlaması için zaman tanıyacağım. Fakat kendi adıma bu servisi birkaç aylığına kullanmak bile ona daha fazla bağlanmamı sağladı.”

Geçtiğimiz ay basına sızdırılan veriler, Snapchat’in yeni tasarımı yayına alma sebebinin temelde kullanıcı alışkanlıkları olduğunu ortaya çıkarmıştı. Verilere göre, 3D World Lenses, 3D Bitmoji ve Snap Map gibi bir çok sıra dışı özelliğe sahip olan uygulamanın bu özellikleri çok fazla rağbet görmezken mesajlaşma tarafında ciddi bir kullanım oranı görülüyordu.

Bu nedenle şirket, kullanıcıların arkadaşlarının attığı mesajları ve Snapleri tek bir yerde toplayarak, etkileşim oranını ve reklam tarafını olumlu yönde etkileyebilecek bir hamle yaptı. Snap, aynı zamanda Keşfet sekmesine Haritaları da dahil ederek kullanıcıların Keşfet’i daha fazla ziyaret etmesi yönünde bir adım attı. Yani yeni tasarım reklam gelirlerini arttırmanın ve hissedarları mutlu etmenin bir yolu olarak karşımıza çıkmıştı. Snapchat her ne kadar yeni tasarımdan vazgeçmeyeceğini açıklasa da hihayelere GIF ekleme özelliği, etkinlikler için arttırılmış gerçeklik maskeleri ve canlı yayın özelliği ile platformu çeşitlendirmeye devam ediyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)