Kudüs neyi ifade ediyor?


Kudüs nerede?
Kudüs nerede?

Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olan Kudüs, üç semavi din (İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık) için kutsal kabul edilmektedir. Her karış toprağında, nice peygamberlerin hatırası ve izleri bu kutsal belde de yatmaktadır.

Peygamber Efendimiz(sav) hicretten sonra 17 ay boyunca, namaz kılarken Mescidi Aksa’yı kıble edindi, yani yüzünü Kudüs’e döndü. Tarihte Osmanlı liderleri de bu kutsal beldeye çok önem vermiş ve yatırımlar gerçekleştirmiştir.

Kudüs, birçok dini önem taşıyan noktalara sahiptir. Bunların arasında, Kubbet-us Sahra, Mescidi Aksa, Tapınak Dağı, Ağlama Duvarı ve Kutsal Mezar Kilisesi vardır. Ve haliyle birçok turistik ve tarihi yere de sahiptir.

Kubbet-ûs-Sahra
Kubbet-ûs-Sahra

Eskilerden günümüze gelen Kudüs’ün bu özellikleri kendisini, uğruna egemenlik mücadelesi verilen bir şehir haline getirmiştir. Bu problemlerin ortadan kaldırılması için çözüm, yüzyıllar önce tarihte gerçekleştirilmiş olan Medine Sözleşmesi‘nde yatmaktadır. Yani Peygamber önderliğinde Yahudiler, Müslümanlar, Hristiyanlar ve inanmayanların bir araya geldiği gibi, Kudüse yakışan bir şekilde ve hepsinin ortak bir yönetim, ortak bir devlet altında toplanmasıdır.

Bazı yazarların da savunduğu üzere özetle, Ortadoğu’nun kurtuluşunun İslam Devleti değil, Yahudi ve Hristiyan Devleti de değil, Medine Sözleşmesi’ne ilamla kurulacak demokratik konfederal çözüm ile olacağı bir kaçınılmazdır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim