Küçük Takım Elbiseli Canlılar

3 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan
Penguenler Hakkında Bilgi
Penguenler Hakkında Bilgi

Penguenler; Spheniscidae familyasına giren, birçok türden iri uçamayan kuşlardır. Penguenler bacak kemiklerinin yerleşimi açısından tüm öteki kuşlardan ayrılırlar. Ayaklarında üçü perdeli olmak üzere 4 parmak vardır. Penguenlerin dünya üzerinde yaklaşık olarak 16-17 civarında türü bulunduğu bilinmektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan penguenler havanın daha sıcak olduğu bölgelerde yaşayan penguenlere nazaran biraz daha büyük yapılıdır.

Penguenler Nerede Yaşar?

Dünyadaki tüm penguenler güney yarım kürede yaşar. Özellikle Güney Kutup Bölgesi, bu hayvanların yaşamı için çok uygun bir ortamdır. Ancak Güney Afrika, Güney Amerika ve Güney Avustralya’nın bazı bölgelerinde yaşayan penguen türleri de vardır. Ortalama 80 cm uzunluğunda ve 5 kg ağırlığında olurlar. Antarktika’da yaşayan “imparator penguen” en büyük penguen türüdür. Bu penguenin boyu yaklaşık 1.1 m uzunluğunda, ağırlığı da 40 kilogramdır. En küçük penguen ise Avustralya’da yaşayan “mavi penguen”dir. Yaklaşık 40 cm uzunluğunda ve 1 kg ağırlığındadır.

Penguenlerin kısa ve sık tüyleri derilerinin ıslanmasını engeller. Bu yüzden üşümezler. Ayrıca derilerinin altındaki kalın yağ tabakası da penguenleri soğuktan korur. Deniz suyuna göre daha soğuk olan karada işler değişir. Ancak penguenler bunun için bir çözüm bulmuşlar: Birbirlerini iyice sokulup, içiçe çemberler oluşturarak soğuktan korunmak! Fakat bu durumda en dışta kalan penguenler üşür. Bunun için yetişkin penguenler sırayla en dış çembere geçer.

Penguenlerin Hayatı

Penguenler, zamanlarının çoğunu suyun altında avlanarak geçirir. En sevdikleri besinler, balıklar, kabuklu canlılar ve mürekkep balıklarıdır. Besinlerini avlarken gagalarını kullanırlar. Gagaları, besinleri daha kolay yakalamak ve yemek için duruma uygun biçimde gelişmiştir. Örneğin, balıklarla beslenen penguenlerin gagaları ince ve uzundur. Kabuklu canlılarla beslenenler ise kısa ama kalındır. Tüm gün av peşinde, denizin derinliklerine dalıp çıkan penguenler çok iyi yüzücüdür.

Kemiklerinin ağır olması, suya kolayca dalabilmelerini ve suyun altında kalabilmelerini sağlar. Sert ve dar kanatlarını çırparak daha derinlere de dalabilirler. Dalmak, penguenlerin en sevdiği işlerden biridir. Hatta bazı zamanlar, yalnızca oyun oynamak için bile dalarlar. Ancak suyun altında çok uzun süre kalamazlar, çünkü orada soluk alıp veremezler. Bu sebeple zaman zaman su yüzeyine çıkıp soluk alırlar.

Penguenler Nasıl Ürer?

Penguenler, yumurtlayarak çoğalırlar. Anne penguen yılda bir kez, 1 veya 2 yumurta bırakır. Baba penguenin görevi işte o an başlar. Baba, yumurtayı içinden yavru çıkana kadar soğuktan ve tehlikelerden korur. Bunun için yumurtayı ayaklarının üzerindeki özel bir derinin içinde saklar. Bu bir çeşit “kuluçkaya yatma” yöntemidir. Kuluçka dönemi penguen türüne göre 30–60 gün kadar sürebilir. Kuluçka dönemi bitip yavru penguen yumurtadan çıkana kadar baba bir an olsun yumurtadan ayrılmaz. Nereye giderse gitsin onu sımsıkı tutmaya devam eder. Kuluçka döneminde hiçbir şey yemez ve çok zayıflar.

Anne penguen, bu sırada yavrusuna besin hazırlamak için denizde sürekli avlanır. Yavru yumurtadan çıktığında anne onu beslemeye başlar. Yaklaşık 2 hafta sonra yavru penguen diğer yavru penguenlerin arasına karışır. Artık anne ve baba avlanmak için denizlere açılabilir. Yavru bu süre içinde diğer yavru penguenlerin de bulunduğu “kreş” adı verilen topluluğa katılır.

Kreşin başında birkaç yetişkin penguen durur ve yavrulara göz kulak olur. Yavrular, tıpkı büyüklerinin yaptığı gibi birbirlerine sokulup soğuktan korunur. Anne ve baba penguen denizden geldiğinde yavrularını almak için kreşe gider. Yavrularını seslerinden ayırt ederler, sese çok duyarlıdırlar. Öyle ki yavrularının sesini binlerce ses arasından kolaylıkla ayırt edebilirler.

Penguenler her yıl bir kez tüy döker. Bu, genellikle üreme döneminden hemen sonra olur. Böylece eskiyen tüylerin yerine yenileri çıkar. Yaklaşık 20 gün sonra tüm tüyler yenilenmiş olur. Tüylerin yenilendiği dönemde suya girmezler, çünkü tüyleri azaldığından suda üşürler.

Penguenler, eğlenmeye de zaman ayırır. En çok da yüksek buzullardan ya da uçurumlardan denize atlamayı severler. Bunun için birbirlerinin arkasında peş peşe durup heyecanla atlamak için sıranın kendilerine gelmesini beklerler. Dalıp karaya çıkmak, sonra yine denize atlamak bu hayvanların en büyük eğlencesidir. Ayrıca dalgalar üzerinde sörf yapmakta vazgeçemedikleri oyunlardandır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?