Koşmak için artık büyük bir sebebimiz var!


Koşun! Koşmak için sebebimiz var!
Koşun! Koşmak için sebebimiz var!

Proteinler, vücudumuzun göz bebeği olan yapıtaşlarının kralıdır diyebiliriz. Protein, metabolik faaliyetler için oldukça önemlidir. Koşmak isteyenler zaman zaman protein takviyesi yapmaktalar.

Vücudumuzdaki proteinlerin sabit olmadığı birtakım deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar farklı yaş grupları üzerinde kardiyovasküler (kalp ve damar ağlarından oluşan sistem) egzersizlerin, tempolu koşmanın hipokampus üzerindeki etkisini (hareketlerin davranış şekline dönüşmesinde, hafıza olaylarında ve uzaysal yön bulmada rol oynayan yapısı) ve beyin gücünü arttırdığını ortaya koydu.

BDNF üretiminde egzersizlerin rolü oldukça büyük. Peki BDNF proteini ne işe yarar? Türleri nelerdir? Vücudumuzda iki türlü BDNF bulunur. Bunlar hipokampal ve hipotalamik BDNF’lerdir. Kavramlar çok karışık gelmesin, işlevleri kolayca açıklanabilir.

Hipokampal BDNF öğrenme ve hafızada, nöron oluşumunda etkilidir. Hipotalamik BDNF ise negatif enerji dengesini sağlar, enerji harcamasını arttırır ve besin alımını inhibe eder.

Genel anlamda BDNF, nörotransmitter salınımda etkilidir. Biraz daha açmak istersek adrenalin, serotonin gibi ruh halimizi etkileyen maddelerin salınımında rol oynar. Sinir hücrelerinin hayatta kalmalarına yardımcı olur ve onları korur. Farklılaşmış sinir hücrelerini uyarır. Enerji metabolizmasında rol oynar.

Siz de beyninizin gücüne güç katmak istiyorsanız şimdi kalkın ve koşmaya başlayın!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim