Kitaplardan Tanıdığımız Meşhur Cin Ali Kimdir?

2 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan
Cin Ali Kitapları
Cin Ali Kitapları

İlkokul öğretmeni olan Rasim Kaygusuz, 1968 yılında çocuklara okumayı kolayca öğretmek ve sevdirmek amacıyla Cin Ali hikayelerini kaleme alır. Rasim Kaygusuz, Remziye hanım ile evli ve 2 kız babasıdır. Eşi Remziye Hanım, Rasim öğretmenin en büyük yardımcısı olmuştur.

Kaygusuz Ailesi

Cin Ali kitaplarının çizimlerini Kaygusuz’un “Çizgi Adam” olarak ifade ettiği Selçuk Seğmen yapmıştır. Çocuklar kolay çizebilsin diye çöp adam şeklinde tasarlamıştır.

Rasim Kaygusuz SınıftaEn çok birinci sınıf öğretmenliği yapmayı seven Rasim Kaygusuz sınıfıyla birlikte…

Serinin İlk Kitabı: Cin Ali’nin Atı

Cin Ali 'nin Atı

1968 yılında yayınlanmaya başlayan Cin Ali Hikaye Kitapları, eğitim dünyasında ve ülkemizde kısa sürede tanınmış, oldukça sevilmiştir.

Basında Cin Ali

Basında Cin Ali

Cin Ali düşüncesiyle, karakteriyle ve ruhuyla eğitim tarihimize ve duygularımıza damgasını vurmuştur. Adeta içimize kazınmış bir karakterdir. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı, Cin Ali serisini 2005’te okullardan kaldırmıştır.

Serinin 4. Kitabı: Cin Ali’nin Karagözlü Kuzusu

Cin Ali 'nin Kuzusu

Serinin ilk kitabı, kısa ve kolay sözcüklerden oluşan tümcelerden oluşmaktadır. Her kitap bir öncekinden zor, bir sonrakinden kolaydır.

Cin Ali Nasıl Bir Karakterdir?

Hepimizin tanıdığı unutamadığımız bir karakterdir. Kitapların kahramanı Cin Ali; yaramaz, yerinde duramayan, sürekli sorgulayan, araştıran bir çocuktur. Başında sürekli bir kasket ile çizilen Cin Ali, giysili değildir; gövdesi bir çizgiden ibarettir.

Cin Ali

Yeni İmajı Mustafa Delioğlu’na Ait!

Cin Ali 1990’larda imaj değiştirdi ve papyonlu, kulağı çiçekli, siyah saçlı, belirgin yüzlü, fiyonklu ayakkabıları olan bir çocuk olarak resmedilmeye başlandı. Bu yeni imajı Mustafa Delioğlu çizdi. “Çöp Adam, çocukların görsel sağlığına aykırıdır” iddiası üzerine böyle bir imaj değişikliğine gerek duyuldu.

Veee… Çocukluğumuzun ilk çizgi kahramanı olan ve pek çok kuşağa okumayı öğreten Cin Ali, kısa bir aradan sonra yine bizlerle… Okul sıralarında tanışacağı daha pek çok çocuğa okumayı öğretmek için sabırsızlanıyor.

Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı

Cin Ali Evi

Ankara Kavaklıdere’de kurulan vakıf; “Cin Ali bizim olduğu kadar çocuklarımızın ve torunlarımızın okumasını, sevmesini, sürdürmesini istediğimiz bir değer. Onlarla aramızda bir köprü, bir bağlaç. Cin Ali bir Cumhuriyet projesi; toplumu aydınlatmak ve ileriye taşımak isteyen iki öğretmenin emeği, göz nuru, Türkiye’ye armağanı…” der. İşte Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tüm bunları devam ettirebilmek ve güzel şeyler yapabilmek için ortaya çıkan bir kurum.

Kitapların Yayım Hakkı

Cin Ali Hikaye Kitapları

Cin Ali kitaplarının yayım hakkı Rasim Kaygusuz’un 1988’deki ölümünün ardından arkadaşı ve Artım Yayınevi’nin sahibi olan Mustafa Torun’a bırakılmıştır.

Cin Ali Hikaye Kitapları 1968 yılında yayınlanmaya başladığında, kuşaklar boyu çocukların ilk kitabı olacağını yazarı Rasim Kaygusuz dahi tahmin edemezdi. Aradan geçen 44 yıl boyunca Cin Ali’nin çok renkli bir yaşamı oldu. İlk korsan baskısı yapılan kitap Cin Ali idi. idi yayınlarını bile izleyemeyen köylerdeki çocuklar Cin Ali hikayelerini okumuştur.

Hepinize iyi okumalar… Detaylı bilgi için www.cinali.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
8
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?