Kitap Tutkunlarının Görmesi Gereken 10 Mekân

4 dk okuma süresi


4
17 Paylaşım, 4 puan

Kitap okumak, dünyanın her bir köşesinde, insanlığın hem kişisel gelişimine hem de genel olarak uygarlaşmasına olanak sunan en temel yapı taşlarından biri olma özelliği taşır. Kitap okuma alışkanlığı; kişilerin fikir dünyasını ve hayal gücünü geliştirir, bilgi olarak kendisine her zaman yeni bir şeyler katmasına yardımcı olmaktadır. Kişilerin yeni kelimeler öğrenmesini sağlamakta da önemli rol oynamaktadır. Kısacası kitap; insanın her yönden bir bilgi birikimi yapmasına yardımcı olmaktadır. Biz de bu hafta kitap tutkunlarının çok beğeneceği ve görmesi gereken 10 mekân sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Minoa Books & Coffee

Kitap Tutkunlarının Görmesi Gereken 10 Mekân

Minoa Books & Coffee, bağımsız bir kitabevi olarak 2014 yılında Beşiktaş Akaretler’de faaliyet göstermeye başladı. Akaretler’de üç katlı kitabevinin içinde 80 ziyaretçi kapasiteli bir kafe-brasserie bölümü yer alan Minoa, aynı zamanda Nişantaşı, Levent ve Etiler’de de hem kitabevi hem de kafe olarak hizmet vermektedir. Minoa kitap kafelerinde, edebiyattan sanata, bahçecilikten yeme-içme kültürüne, fotoğrafçılıktan grafik tasarıma, çocuk kitaplarından çizgi romanlara kadar birçok alanda, sayısı 45.000’in üzerindeki Türkçe ve İngilizce kitapları bulabilir, dilediğiniz kitabı okurken kahvenizi yudumlayıp tatlınızı yiyebilirsiniz.

2. İstanbul Kitapçısı

Kitap tutkunlarının görmesi gereken en güzel 10 mekân önerisi içerisinde sırada İstanbul kitapçısı var. Toplamda sekiz şubesiyle hizmet veren İstanbul Kitapçısı’nın beş şubesinde, kahvenizi alıp kitabınızı okurken, doğanın ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’un en güzel semtlerinden olan Beyoğlu, Kadıköy, Eminönü, Beşiktaş, Karaköy, Topkapı, Çemberlitaş ve Mecidiyeköy’de şubeleri bulunan İstanbul Kitapçısı’nda, kitap ve kahve kokusuyla İstanbul’a yeniden âşık olacaksınız. Sevdiklerinize hediye almak için de özel ve güzel hediyeliklerin de olduğu İstanbul Kitapçısında çok keyifli vakitler geçireceğinize eminiz.

3. SALT Galata

Kitap Tutkunlarının Görmesi Gereken 10 Mekân

Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT, araştırma, yayın, sergi, web ve dijitalleştirme projeleri; konferans, söyleşi, gösterim ve atölye gibi programlar gerçekleştiren bir kültür kurumudur. Bankalar Caddesi üzerinde bulunan 11-13 numaralı ikiz binanın bir tarafı SALT Galata binasıdır. Salt Galata’da Osmanlı Bankası Müzesi dijital istasyonları, SALT Araştırma, sergi mekânları, Robinson Crusoe 389 Kitabevi bulunur. SALT, Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale‘nin 2013’ten beri Türkiye’deki tek üyesidir. Kullanıcılarını katılım, eleştirellik ve etkileşime teşvik eden SALT’ın yapılarına giriş ve kurumun bütün proje, program ve kaynaklarına erişim ücretsizdir.

4. Liman Kitap Kahve

Çukurambar’da bulunan ve adeta bir hobi kafesi olan Liman Kitabevi, çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu mekânda hediyelik eşyalar, filmler, kitaplar ve müziğe dair pek çok şey yer almaktadır. Modern ve şık tasarıma sahip olan Liman Kafe, dönem dönem yazar ve okurları bir araya getiren etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Üst katında bulunan çalışma masaları ve grupça çalışabileceğiniz özel çalışma odaları sayesinde verimli bir gün geçirmek için de oldukça güzel bir yer. Çocuklara özel kitap bölümü ve masal anlatma etkinliklerine de yer veren bu mekânda huzurlu ve unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

5. Robinson Crusoe 389

Kitap Tutkunlarının Görmesi Gereken 10 Mekân

İstiklal Caddesi’nde bulunan 389 numaralı bloktan ismini alan Robinson Crusoe 389, 1994 yılında kuruldu. Kira artışı ve tahliye zorlamalarına dayanamayan Rob389, 2014 yılında tasarımına hayran olduğumuz mekânını terk etmek zorunda kaldı ve yine İstiklal Caddesi üzerindeki SALT Beyoğlu’na taşındı. Oranın da kapanmasıyla Yeni Çarşı Caddesi’nde ve SALT Galata’da küçük bir şube açtı. Kitaplara herkesin erişebileceği bir şekilde sergilenen Robinson Crusoe 389’da, yerli kitapların yanı sıra yabancı dilde birçok kitap ve yayın bulunmaktadır. Fırından taze çıkmış gibi kese kâğıdında servis edilen kitaplar da insana ayrı bir keyif veriyor.

6. Kohen Kitap Kahve

Nostaljik bir atmosferi olan bu kafeyi, kitap tutkunlarının gelip görmesi gereken 10 mekân içerisine eklemek istedik. Aile mirası olan Kohen Hemşireler Kütüphanesi’ni üçüncü kuşak olarak işleten 100 yıllık bu kitabevinin işletme sahibi Albert Sapan ve çalışanları da oldukça tatlı ve güler yüzlü insanlar. Hem tatlıları, hem yemekleri, hem de kahveleri ziyaretçileri tarafından çok beğenilen bu kafede bir yandan kitabınızın sayfalarını çevirirken bir yandan da buram buram kokan kahvenizi içebilir ve şiddetle önerilen San Sebastian cheesecake yiyebilirsiniz. Beyoğlu Asmalımescit’te bulunan bu mekâna ulaşmak oldukça da kolay.

7. Nail Kitabevi & Kafe

Kitap Tutkunlarının Görmesi Gereken 10 Mekân

Kitap tutkunlarının görmesi gereken favori 10 mekân içerisinden biri de İstanbul’un en keyifli ve en renkli semtlerinden biri olan Kuzguncuk’taki Nail Kitabevi & Cafe. Geniş bir oturma alanı bulunan Nail Kitabevi’nin en güzel yanlarından biri de sakinlik ve sessizliğe verdiği önem. Popüler kafelerden sıyrılıp eski dokusunu koruyan bu kafede vakit geçirmek oldukça keyifli. Sessizliğin huzurunda kitapların ve hayallerinizin arasında kaybolmak istiyorsanız tavana uzanan kütüphanesi ile Nail Kitabevi Kuzguncuk’ta sizi bekliyor. Burada zamanın nasıl geçtiğini anlamadan akşamı edebilirsiniz bizden söylemesi.

8. Fahriye

Adını Müjde Ar’ın başrolünde olduğu Yeşilçam’ın efsane filmi Fahriye Abla’dan alan mekân aynı zamanda mini bir kitap kafe olma özelliği taşıyor. 80ler havasında, sıcak ve samimi olan bu mekân yenilendikten sonra güzelliği ve şıklığıyla misafirlerini çok daha fazla cezbetmiştir. Nostaljik aksesuarları, anneannelerimizin evinde görmeye alışkın olduğumuz koltukları ile Fahriye Kafe, kitabının sayfalarını çevirirken zamanda nostaljik bir yolculuğa çıkmak isteyenleri bekliyor. Kahvenizi yudumlayıp, tatlınızı yerken bu güzel ve nostalji dolu kafenin tadını çıkarabilir, bir yandan da çalışma imkanı bulabilirsiniz.

9. Nevmekân Sahil

2018 yılında açılan Nevmekân Sahil, içerisinde 50.000 kitaba da ev sahipliği yapıyor. Sadece kütüphane değil içerisinde sergiler, çalışma salonları, restoran ve kafe bulunan bu mekân gençler tarafından yoğun ilgi görmekte. Tasarımı, dekorasyonu ve tavana kadar ulaşan kitapları ile insanı kendine hayran bırakmaya yetiyor. Üsküdar sahilde bulunduğu için manzarası da insanın içini açacak nitelikte. Leziz yemekleri ve enfes tatlılarıyla fiyatlar konusunda da bütçeye uygun olması en güzel özelliklerinden biri. Hafta sonları oldukça dolu olan Nevmekân sahil’e gitme amacında iseniz sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz. Yoksa yer bulamama ihtimaliniz çok yüksek.

10. Zemmekân

Kitap Tutkunlarının Görmesi Gereken 10 Mekân

Üsküdar’a yolunuz düşerse, kitaplarla dolu bir atmosferde soluklanmak için Zemmekan’ı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Buram buram edebiyat kokan bu mekânda kitap satışı da mevcuttur. Cam önündeki masalarda size sanki evinizdeymiş gibi hissettirecek ve oturup sakince kitabınızı okuyabileceğiniz bu mekân, içecek servisinde de geniş bir yelpaze sunuyor. Kahvenizi içerken lezzetli tatlılar içerisinden hangisini yemek istediğinize de vitrine bakarak karar verebilirsiniz. Büyük küçük demeden her yaştan kitap tutkunlarına hitap eden Zemmekân, sizi İstanbul’un Üsküdar semtinde bekliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!