Kin-Ball Nedir? Oyun Kuralları Nelerdir?

1 dk okuma süresi


1
9 Paylaşım, 1 puan

Kin-Ball 1.22 m çapında ve yaklaşık 1 kg topla oynanan bir salon sporudur. Kin-Ball oyunu, Kanada’da ortaya çıkmış bir spordur. Hızlı karar verebilmenin yanında iyi bir yön algısı da gerektiren, oldukça eğlenceli Kin-Ball oyununda amaç, rakiplerden daha fazla puan elde etmektir.

Kin-Ball Oyunu Nasıl Oynanır?

Kin-Ball oyunu, takımlardan birinin topa vurmasıyla başlar. Servis atmak için, dördüncü oyuncu “omnikin” diyerek diğer takımlardan birinin rengini söyleyip topa vururken kalan üç oyuncu da topu tutar. Sahada aynı anda üç sporun mücadele ettiği tek spor olan kin-ball da takımlar ikişer kişiden oluşur.

Rengi söylenen takım, top yere düşmeden topu havada yakalamak zorundadır. Takım topu yakalamayı başaramadığı takdirde diğer iki takım birer puan alır ve topu tutamayan takım servis kullanır. Resmi bir oyun her biri 15’er dakikalık 3 periyottan olmak üzere toplam 45 dakikalık sürer. Eğer 3 periyotun sonunda skorlar eşit olursa bir takım kazanana kadar oyun devam eder.

Topa sahip olan takımın başlangıç pozisyonu alması için 10 saniyesi vardır. Topu hakemin göstermiş olduğu noktadan en fazla 2.40 cm uzaklığa taşıyabilir. Vurulan top direkt olarak yere atılamaz. En az 1.80 cm havada yatay hareket etmelidir. Aksi takdirde top yere düşmüş sayılır. Servis atışı sırasında defans oyuncusunun topa 1.80 cm mesafede bulunması, vuruş yapılırken defans takımından bir oyuncunun topa dokunması veya vuruşu yapan oyuncunun diğer eliyle bir defans oyuncusunu tutması faul olarak değerlendirilir. Müsabakayı kazanmak için bir takımın üç devriyeyi önde bitirmesi gerekir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?