Kin-Ball Nedir? Oyun Kuralları Nelerdir?


Kin-ball 1.22 m çapında ve yaklaşık 1 kg topla oynanan bir salon sporudur. Kin-ball oyunu, Kanada’da ortaya çıkmış bir spordur. Hızlı karar verebilmenin yanında iyi bir yön algısı da gerektiren, oldukça eğlenceli Kin-ball oyununda amaç, rakiplerden daha fazla puan elde etmektir.

Kin-ball oyunu nasıl oynanır?

Kin-Ball oyunu, takımlardan birinin topa vurmasıyla başlar. Servis atmak için, dördüncü oyuncu “omnikin” diyerek diğer takımlardan birinin rengini söyleyip topa vururken kalan üç oyuncu da topu tutar. Sahada aynı anda üç sporun mücadele ettiği tek spor olan kin-ball da takımlar ikişer kişiden oluşur.

Rengi söylenen takım, top yere düşmeden topu havada yakalamak zorundadır. Takım topu yakalamayı başaramadığı takdirde diğer iki takım birer puan alır ve topu tutamayan takım servis kullanır. Resmi bir oyun her biri 15’er dakikalık 3 periyottan olmak üzere toplam 45 dakikalık sürer. Eğer 3 periyotun sonunda skorlar eşit olursa bir takım kazanana kadar oyun devam eder.

Topa sahip olan takımın başlangıç pozisyonu alması için 10 saniyesi vardır. Topu hakemin göstermiş olduğu noktadan en fazla 2.40 cm uzaklığa taşıyabilir. Vurulan top direkt olarak yere atılamaz. En az 1.80 cm havada yatay hareket etmelidir. Aksi takdirde top yere düşmüş sayılır. Servis atışı sırasında defans oyuncusunun topa 1.80 cm mesafede bulunması, vuruş yapılırken defans takımından bir oyuncunun topa dokunması veya vuruşu yapan oyuncunun diğer eliyle bir defans oyuncusunu tutması faul olarak değerlendirilir. Müsabakayı kazanmak için bir takımın üç devriyeyi önde bitirmesi gerekir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
İbrahim

Türküleri sever, spor olarak basketbol ile ilgilenir. Ve bilgisayar ile çok haşir neşirdir...

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim