Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

4 dk okuma süresi


9
17 Paylaşım, 9 puan

İnsanlar yaratılış gereği birçok duygu ve düşüncelere sahiptir. Çevremiz ve yaşadığımız olaylar neticesinde bazen çok mutlu, bazen çok sinirli, bazen çok üzgün olabiliriz. Hatta bir çok duygu ve düşünce altında kalırız. Peki duygu olarak karamsar ve kötü hissettiğinizde, kendinizi iyi hissetmek için neler yapacağınızı biliyor musunuz? İşte kendinizi iyi hissetmeniz için adım adım uygulayacağınız 10 yöntem!

1. An’ı Yaşayın

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Geçmişin pişmanlıkları ya da gelecek kaygılarına takılı kalmayın. Unutmayın geçmiş geçmişte kaldı onu değiştiremezsiniz. Gelecek ise daha gelmedi ve siz geleceğinizi istediğiniz gibi yaşamak için an’a odaklanıp şu anda kalarak, derin nefes alarak, anı yaşayarak bugüne odaklanmalısınız.

2. Planlarınızı Ertelemeyin

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Kendinize “bugün bu işi halledeceğim”, “bugün 20 sayfa kitap okuyacağım” diyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız. Böylece kendinize verdiğiniz sözleri tutmuş ve tamamladığınız görevleri gördükçe özgüveninizi iyileştirmiş olursunuz.

3. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Daima kendinizi kendinizle kıyaslayın. “Dünkü benle bugünkü ben arasında nasıl bir fark var?” diye düşünebilirsiniz. Herkesin içinde bulunduğu sosyal, kültürel, maddi, manevi ve daha bir çok ortam farklıdır. Aynı şartlarda değilsiniz. Ölçütünüz bir başkası değilde kendiniz olmalı böylece kendinizde bir güzel gelişme veya başarı olduğunda mutlu olacaksınız.

4. Bardağın Dolu Tarafına Gülümseyin!

Kendini İyi Hissetmek İçin 10 Yol

Bardağın boş tarafına bakıp, dolu tarafına gülümseyin. Boş tarafını görmezden gelin demeyeceğiz. Tam tersi en çok ona odaklanıp aslında oradaki boşluğa rağmen “her şeyin üstesinden geleceğim” demelisiniz. Beyniniz hayal ile gerçeği ayırt edemez. Bu yüzden her şey pozitifmiş gibi düşünerek yola devam etmelisiniz. Olumlu düşünmek, hayatınıza tozpembe bakmak değildir. Kötü düşünürseniz bir faydası olmayacak ama pozitif düşünüp gülümserseniz, en azından şansınızı arttırmış olacaksınız. “Neden kötü şeyler hep beni buluyor?” demek yerine “Hayatımda güzel giden olaylar neler?” diyerek enerjinizi iyiye doğru akıtmış olacaksınız.

Mahatma Gandi şöyle der:
“Düşüncelerinize dikkat edin; sözleriniz olurlar
Sözlerinize dikkat edin;davranışlarınız olurlar
Davranışlarınıza dikkat edin;  alışkanlıklarınız olurlar
Alışkanlıklarınıza dikkat edin;  karakteriniz olurlar
Karakterinize dikkat edin; kaderiniz olurlar.”

5. Kendinizle Barışık Olun!

Kendini İyi Hissetmek İçin 10 Yol

Herkes tarafından her özelliği sevilen tek bir kişi dahi yoktur. Sevilmek kadar sevilmemek de mümkün olabilir deyip, kendimizi olduğumuz gibi kabullenmeliyiz. Ve bunu kabullenmekte anormal bir durum yok. Hiçbir insanın 4/4’lük olamayacağı illa ki bir kusuru olduğu yönü vardır. Farklılıklarımızı ayrıştırmak yerine, zenginlik olarak görmemiz gerekiyor. Kendi özgüveninizi kendinizi severek güçlendirmelisiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi (ego açısından) aşırı olması size zarar verebilir. Bu denge ayarına dikkat etmelisiniz.

6. Kimseden Bir Beklenti İçerisine Girmeyin

Kendini İyi Hissetmek İçin 10 Yol

William Shakespeare’nin dediği gibi “Beklentiler daima yaralar!” Tabi ki bir doktordan ya da öğretmenden mesleklerini iyi yapmasını bekleriz. Fakat kendinizle alakalı kişisel ve özel konularda insanlardan çok fazla bir beklenti içine girmeniz size zarar verebilir. Beklentiler çoğu zaman hayal kırıklığına sebep olur ve size zarar verir. Bu tarz beklentili sorunlarda, problemleri kendiniz halledebileceğiniz yollar bularak çözmeyi deneyin.

7. Hayır Demeyi Öğrenin!

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Karşınızdaki insanlar, örneğin; yakın bir arkadaşınız veya ailenizden birisi. Kendinizi düşünmeyerek onlar ne isterse “evet” derseniz, sonrasında zor durumda olan siz olursunuz ve yapmak istemediğiniz, hoşlanmadığınız ortamlarda bulunabilirsiniz. Konusu suç teşkil eden mevzularda aileniz dahi olsa “hayır” diyebilirsiniz. Siz onlara hayır dediğinizde, onlar sizden nefret etmeyecek veya üzülmeyecek. Sizin kendi fikriniz ve ne istediğiniz, en az onlarınki kadar değerli ve önemli! Kendinizi iyi hissetmeniz için “hayır” demeyi bir an önce öğrenmelisiniz.

8. Gereksiz Ne Varsa Hayatınızdan Çıkarın

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Gereksiz bir eşya? Rahatsız eden bir şapka? Veya sizi üzen, eleştiren, olumsuz yönde etkileyen bir insan? Bu tarz şeyler küçük gibi gözükse de aslında hayatınızda büyük bir öneme sahip. Piskologların son zamanlarda dikkat çektiği bir test var. En sık görüştüğünüz 6 kişinin enerjisinin ortalaması sizin hayat enerjinizi oluşturur. Çevrenizdeki insanların enerjisi sizin enerjinizdir. Sizi yargılayan ve saygı duymayan insanlarla neden konuşmaya devam ediyorsunuz? Kesinlikle iletişiminizi kesmelisiniz ya da en azından azaltmalısınız. Sizi önemsemeyen bu insanlar, kendilerini önemli hissettirip sizi önemsiz göstererek sizin üzerinizde bir hakimiyet kurmak ister. Ve siz buna izin verirseniz, yine kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu tarz insanları hayatınızdan çıkardığınızda hafiflemiş ve mutlu hissedeceksiniz.

9. Zamanın Geçiciliğini Kabullenin

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Hiç geçmeyecek hiçbir şey yoktur. İçinde bulunduğunuz durumlar kalıcı gibi gözükse de doğadaki her şey gibi insanlar da yenilenmek üzere yaratılmıştır. 4 mevsim nasıl oluyor da değişiyorsa biz insanlarda bir başka duygu ve durumdan bir diğerine geçeriz. Sabredip bunu kabullenirseniz çok daha güzel zamanlara ilerlediğinizi görmüş olursunuz. Çok kıymetli olan zamanınızı, doğru şekilde ve doğru insanlarla harcayın. Doğru insan herkese göre farklıdır elbet ancak size saygı göstermeyen hiçbir insana zaman harcamayın. Affetmediğiniz insanların olumsuz enerjilerini kendi içinizde taşırsınız. Affettiğinizde ise rahatlar kendinizi iyi hissedersiniz. Affetmek o kişiyi veya durumu kabul etmek değildir. Kendi içinizdeki kötü duyguların ve hislerin gitmesine izin vermenizdir.

10. Neye Odaklanırsanız Ona Dönüşürsünüz

Kendinizi İyi Hissetmeniz İçin 10 Yöntem

Ufak bir kar tanesi nasıl yuvarlanarak büyük bir doğal afet olan çığa dönüşüyorsa, fikirlerimiz ve düşüncelerimiz de bu şekildedir; ne düşünürsek, onu kendimize çekeriz. Eğer iyi düşünüp pozitif kalırsanız, her şeyin nasıl da iyiye doğru gittiğini şaşkınlıkla izleyeceksiniz. Kötü düşünceler düşünürseniz beyniniz bunu yaşanmış gibi algılar ve yine olumsuz, depresif duygulara bürünürsünüz. Her şey zihninizde ve ruhunuzu güzelliklerle beslemeniz de bitiyor.

Bu 10 yöntemi uyguladığınızda kendinizi iyi hissederek, hayatınıza daha pozitif ve enerjik bir birey olarak devam edeceğinizden şüpheniz olmasın! Denemekten zarar gelmez; sadece kararlı, sabırlı ve inanarak devam ederseniz başarıya ulaşacağınıza emin olabilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmeniz ve iyi bakmanız dileklerimizle!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!