Kendine Değer Ver: Neden Mutlu Olamıyoruz?

2 dk okuma süresi


14
36 Paylaşım, 14 puan

Neden mutlu olamıyoruz? Aslında hayatımızda çokça duyduğumuz şikayetlerin başında gelir; “mutsuzum.” Nedenlerini sorguladığımızda karşımıza çıkan çarpıcı gerçekler ardı ardına sıralanıyor. Neden mutlu olamıyoruz? Bunun sebeplerini her insan kendi yaşadığı tecrübeye dayalı olarak sıralayabilir. Herkesin yaşadığı hayat bir bireyin temsil ettiği duyguyu ifade ediyor. Peki, senin mutsuzluğunun nedeni veya nedenleri hangileri?

1. Beni Anlamıyor/lar

Bu isyanın altında yatan en etkili sebep, toplum içinde dinlenebilecek kadar kendine güveninin olmamasıdır. Bir insanın birini anlaması önce dinlemekten geçer. Kendini dinletemiyorsan, geçmişinde yaşadığın “güven” probleminden kaynaklı özgüven sorunun var demektir. Düşünsene; sen konuştukça karşındaki insan başka şeylerle meşgul oluyor. Ne kötü bir durum öyle değil mi?

2. Endişelerim Var

Hayatımızda birçoğumuz günlük koşturmacanın içinde mutlaka endişeler yaşarız. Gelecek kaygısı, maddi sıkıntılar, iş yerimizdeki huzursuzluklar, okul hayatımızdaki derslerin ve eğitimcilerin baskısı, ilişkilerimizde partnerimizin baskıları, kısıtlamalar, engellemeler, kurallar vs… Böyle onlarca sebep sıralanır gider. Gün içinde yaşadığımız endişeler bizi anın tadını çıkarmaktan mahrum bırakır.

3. Aldanmak/Aldatılmak

Hepimizin aklına ilk gelen şey sevdiğimiz veya eşimiz tarafından aldatılmaktır. Oysa ilişkiler sadece “aşk” üzerine kurulan bir tema değildir. Şöyle bir hafızanı yokla ve geçmişinde yaşadığın dost, arkadaş, sırdaş dediğin kişiler tarafından nasıl ihanete uğradığını ve aynı hatayı yaparak güvenip tekrar tekrar nasıl kandırıldığını hatırla. O kırık parçalar bir daha kimseye o kadar güvenemeyeceğini gösterir, bu da seni içten içe huzursuz eder.

4. Yalnızım

Çok kez duymuşsunuzdur; “yalnızlık Allah’a mahsus!” Şöyle bir etrafımıza baktığımızda gördüğümüz milyarlarca insan göz önüne alındığında bu cümlenin doğruluğu tartışmaya kapanıyor. Ancak zaman içinde oluşan “güven” problemlerimizden dolayı koca kalabalıklar içinde içine kapanan ve depresyona şapka çıkartan bir toplum olduk. Çünkü şehirler kalabalıklaştıkça insanların içi boşaldı. Bu yüzden milyarlarca insan içinde “yalnızlığı” yaşayan bireyler olarak kalakaldık.

5. Çıkar ve Menfaatler Arttı

“Sana değer veriyorum çünkü…” Sonunu istediğiniz sebeple doldurabilirsiniz. Herkes her şeyi menfaatleri doğrultusunda yapmaya başladı. Seviyorsa sonuna “çünkü” ekledi. Değer veriyorum “çünkü”. Bu hediye senin “çünkü”. Neden her yaptığımız iyiliğin veya duygunun sonuna bu menfaatperest kelimeyi ekliyoruz ki? Çünküsü olmayan bir sevgiye, ilgiye, şefkate ve merhamete öylesine ihtiyacımız var ki…

İşin en kötü tarafı da nedir biliyor musun? Tüm bunlardan şikayetçi olmamıza rağmen, şöyle bir aynaya baktığımızda bu anlattıklarımın en az üç tanesini biz yapıyoruz. Üzüyoruz, üzülmek istemiyoruz. Kırıyoruz, kırılmak istemiyoruz. Yalnızlığı sevmiyor ama yalnız bırakıyoruz. Aldatmak mı? Asla diyoruz ama ilk fırsatta nefsimize yenik düşüyoruz. Mutlu değilim diyoruz ama mutlu etmeyi beceremiyoruz.

Sizi bilmem ama ben aynaya daha sık bakacağım. Kim bilir, belki dünyayı değiştirmeye kendimle başlarım.

Sevgiyle.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!