Katılmak İsteyeceğiniz 10 Enteresan Festival

3 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Her ülkenin kendine özgü kültürü ve bu kültürlerinde kendine has eğlence anlayışları var. Her ülkenin kendine has olan bu eğlence anlayışı bazen o kadar farklı aktivitelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor ki insan şaşırmadan edemiyor. Dünya’da her yıl binlerce festival düzenleniyor, tabii bu festivaller müzik, dans ve eğlenceyi de beraberinde getiriyor. Birbirinden eğlenceli konseptlere sahip olan, katılmak isteyeceğiniz 10 enteresan festival listesini, dergiCE ekibi olarak sizler için bir araya getirdik.

1. Rio de Janeiro Festivali (Rio Karnavalı) – Brezilya

Katılmak İsteyeceğiniz 10 Enteresan Festival

Bu listenin en popüler festivali Rio Karnavalı olsa gerek. Rio Karnavalı yüzyıllardır düzenlenmekte olup Büyük Perhiz’ den önce kutlanmaktadır. Karnaval bir hafta boyunca sürer ve gece gündüz müzik ve dans gösterileri devam eder. Karnaval özellikle geçiş töreni ve dansçıların giymiş oldukları ilginç kıyafetler ile dünyanın her köşesinden milyonlarca turisti bu festivale çeker. Bu sebeple festival zaman içerisinde bölgesel olmaktan çıkarak dünyaya yayılmıştır.

2. Holi Festivali – Hindistan

Katılmak İsteyeceğiniz 10 Enteresan Festival

Oldukça renkli bir ülke olan Hindistan’a da renkli bir festival yakışırdı zaten. Holi festivali baharın gelişini kutlamak amacıyla Mart ayında yapılmaktadır. Festivalde insanlar renkli tozlar ile vücutlarını boyar ve Hint müzikleri ile eğlenir dans ederler. Kökeni ise çok eskiye dayanan bu festival dünyanın her yerinde kutlanmaktadır. Hatta Holi Festivali baharda İstanbul’ da da kutlanmaktadır.

3. Pingxi Lantern Festivali – Tayvan

Katılmak İsteyeceğiniz 10 Enteresan Festival

Bu festival sizi büyülü bir atmosfere sokacak cinsten. Tayvan’da her yıl binlerce fener gökyüzüne bırakılıyor. Bu festivaldeki amaç ise şehri kötülüklerden ve hastalıklardan korumak olduğu bilinmektedir. Binlerce dilek feneri arasında kendi dilek fenerinin gökyüzünde süzülüşünü görmek oldukça hoş bir duygu olmalı ki bu festivalin aynısı Tayland’da da kutlanmaktadır. Hatta Rise Festivali adında bu festivale benzer bir festivalde ABD’de yapılmaktadır.

4. Oktoberfest (Bira Festivali) – Almanya

Katılmak İsteyeceğiniz 10 Enteresan Festival

İşte dünyanın en büyük bira festivali Oktoberfest. Her yıl eylül ayından ekim ayının ilk haftasına kadar kadar kutlanan 16 günlük bir festivaldir. Festivaldeki tek olay biradır her tat, her aroma ve her sertlikte çeşit çeşit biralar bulunan festivale 7 milyon insan katılmaktadır.

5. Songkran Water Festival – Tayland

Asya’nın olmazsa olmaz festivalidir. Tayland’da havanın en sıcak olduğu günlerde kutlanmaktadır. İnsanlar su tabancası, kova, daha doğrusu ellerine ne geçerse su doldurup birbirlerini ıslatarak kutluyorlar bu festivali. Hatta bazılarına kova ve su tabancası az gelmiş olacak ki bu festivalde filler bile kullanılıyor.

6. Boryeong Çamur Festivali – Güney Kore

Holi Festivali’ne her ne kadar benziyor olsa da bu festivalde boya değil çamur kullanılmaktadır. Boryeong sahilinde 1988 yılından beri her yıl Temmuz ayında düzenlenmektedir. Bu festival burada bulunan çamurun mineral açısından zengin olması sebebiyle ortaya çıkmış ve insanlar bu durumu da eğlenceye dönüştürmüşler. Düzenlenen şenlikler ve konserler eşliğinde çamur havuzlarında eğleniyorlar.

7. Cheese Rolling Festival – İngiltere

Fazla popüler olmasa da oldukça ilginç bir festivaldir Peynir Yuvarlama Festivali. 200 yıllık bir gelenek olan bu festival İngiltere’de Gloucester bölgesindeki Cooper’s tepesinde yapılmaktadır. Her sene mayıs ayında tekerlek biçimindeki peynirler dik tepenin ucundan aşağı doğru bırakılıyor ve insanlar da peynirle birlikte aşağı doğru koşarak peyniri yakalamaya çalışıyorlar. Birinci olanın ödülü ise dört kiloluk peynirmiş.

8. Mardi Gras Festivali – Fransa

Bu festival yemek yemeyi sevenler için bire bir. Hristiyan inancındaki Büyük Perhiz’den önce insanların tıka basa yemek yedikleri bir festivaldir. Bu festival yüzyıllar önce Fransa’da ortaya çıkmıştır ve her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı gününde kutlanmaktadır.

9. Domates Festivali – İspanya

Yüzyıllar önce ortaya çıkan bu festivalin ne sebeple ortaya çıktığı bilinmemektedir. Her sene Ağustos ayının son çarşambasında ilk önce konserler ve yapılan eğlencelerden sonra domates savaşı başlamaktadır. Domates savaşı sırasında şehir bir anda kırmızıya boyanıyor fakat israf sebebiyle büyük tepki görmektedir bu festival.

10. Ölüler Günü Festivali – Meksika

Katılmak isteyeceğiniz 10 enteresan festival listemizin son maddesinde Ölüler Günü Festivali var. Ölüler Günü Festivali, Dünya’nın en eğlenceli festivalleri arasında diyebiliriz kısmen cadılar bayramını anımsatıyor. Aztek’lerden kalma olan bu inanç her yıl 1-2 Kasım’da kutlanıyor. İnsanlar festivalde ölümü anımsatan makyajlar yaparak mezarlıklarda parti organize edip, dans eder ve şarkı söylerler. Festival süresince insanlar yaşam ve ölüm arasındaki çizginin kalktığına inanırlar ve ölümle daha barışık hale gelirler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!