Kara Sınırı Olmayan Tek Ülke: Avustralya

2 dk okuma süresi


0
11 Paylaşım

Avustralya veya resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Kürede bulunan bir kıta ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanan bu ülke Okyanusya kıtasında yer almaktadır. Kıtanın hemen hemen hepsini kaplamaktadır. Komşu ülkeleri ise Endonezya, Doğu Timor, Papua, Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra ve en büyük şehri Sydney’dir. Melbourne, Brisbane, Perth ve Adelaide diğer önemli şehirlerindendir. 8.617.930 km alanı karada, 80.920 km alanı sularda olmak üzere toplam 8.698.850 km bir alanı kaplamaktadır.

Avustralya’da Hangi Eyaletler Var?

Hiçbir ülkeye kara sınırı bulunmayan Avustralya’da sadece 25.760 km bir sahil şeridi vardır. Ülkede 6 eyalet vardır: New South Wales(NSW), Queensland(QLD), South Australia(SA), Tasmania(TAS), Victoria(VIC) ve Western Australia’dır. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir. İngilizce dili nüfusun yaklaşık %81’i tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca ülkede %12 oranında yerli dilleri konuşulmaktadır. Aborjin yerlilerinin konuştuğu dilin yanı sıra ülkede İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca da konuşulmaktadır.

Avustralya’daki nüfusun %61’lik dilimini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan nüfüsun %25’lik büyük çoğunluğu ise Katolik’tir. %22’lik bir kısmı ise herhangi bir dine mensup değildir.

Resmi kayıtlara göre Avustralya adasını gören ilk Avrupalı Hollandalı kaşif Willem Janszoon’dur. Janszoon Cape Yarımadasını 1606’da görmüştür. 17.yüzyıl boyunca, Hollandalılar tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritasını çıkarmışlar ve buraları New Holland olarak adlandırmışlardır. Ancak herhangi bir yerleşim yeri kurma çabası göstermemişlerdir. 1770’de James Cook, Avustralya’nın doğu sahillerine yolculuk yapmış, bölgenin haritasını çıkarmış, New South Wales olarak adlandırdığı bu bölgeyi Britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. Seferler sonucu yapılan keşifler, ülkenin sömürü için hızla mahkumların ve tutukluların işçi olarak çalıştırıldığı kolonilerin kurulmasını sağlamıştır. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olan Avustralya ve Birleşik Krallık arsındaki birçok yasal bağlantı, 1942 yılında, 1931 Westminister Yasası’nı kabul etmesi ile resmen son bulmuştur. Ayrıca Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki son yasal bağ 1986 Avustralya Akti ile sona ermiştir.

Avustralya’da iklim okyanus akıntıların itici gücüne bağlıdır. Genel iklim özellikleri itibariyle tropikal iklim hüküm sürer. 2010 Ekonomik Özgürlük Endeksine göre 3. sırayı alan Avustralya, dünyanın en büyük 13. ekonomisidir. En yüksek 11. kişi başına GSYİH’ına sahiptir. Avustralyalılar çok alanlarda yemek yemeyi sevdikleri için barbekü ülkede en popüler bir aktivitedir. Ayrıca dünyadaki en iyi makarna üreticilerinden bir ülkedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?