Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

1 dk okuma süresi


2
8 Paylaşım, 2 puan
Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?
Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman, yuvarlak yüzlü, ela gözlü, geniş alınlı, uzun boyluydu. Kanuni Sultan Süleyman devri, Türk hakimiyetinin doruk noktasına ulaştığı bir devir olmuştur. Babası Yavuz Sultan Selim, onu küçük yaşlardan itibaren çok titiz bir şekilde yetiştirmeye başlamıştır. Benzeri görülmemiş bir terbiye ve tahsil görmüş, İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatun’dan (Yavuz Sultan Selim’in annesi) almıştır. Yedi yaşına gelince tahsil için İstanbul’a, dedesi Sultan İkinci Bayezid’in yanına gönderilmiş. Şehzade Süleyman, burada Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi’den tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri konusunda da öğrenim görmüştür.

15 yaşına kadar babası Yavuz Sultan Selim’in yanında kalan Şehzade Süleyman, kanunlar gereği sancak istemesi üzerine, önce Şarki Karahisar’a oradan da Bolu, kısa bir süre sonra da Kefe sancakbeyliğine tayin edilmiştir (1509). Yavuz Sultan Selim’in 1512 de tahta geçmesi üzerine İstanbul’a çağrılan Şehzade Süleyman, babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul’da kalarak babasına vekalet etmiştir. Bu sırada Saruhan sancakbeyliğinde de bulunmuş, babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine, 30 Eylül 1520’de 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçmiştir.

Kendisinden başka erkek kardeşi olmadığı için tahta geçişi kolay ve çatışmasız olmuştur. Çok ciddi ve kendinden emin bir padişah olan Kanuni Sultan Süleyman, azim ve irade sahibi olup yapacağı işlerde hiç acele etmez, gayet geniş düşünür ve verdiği emirden asla geri dönmemiştir. İş başına getireceği adamlara, kabiliyet derecelerine göre görev vermiştir. Zigetvar kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 yılında 71 yaşında vefat etmiştir.

Kendisine “Kanûnî” denmesi, yeni kanunlar icat etmesinden değil, mevcut kanunları yazdırtıp çok sıkı bir şekilde tatbik etmesinden dolayıdır. Kanuni Sultan Süleyman adaleti seven bir padişahtır. Mısır’dan gelen vergiyi haddinden fazla bulup, yaptırdığı araştırma sonunda halkın zulme uğradığını düşünmesi ve Mısır Valisi’ni değiştirmesi bunun önemli bir kanıtıdır.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kanuni Sultan Süleyman, 16.yy’da Hollanda Kralına laleler göndermiş. Hollandalılar ve ardından Avrupalılar laleye hayranlıklar içinde kalmışlar. Bu sebepten dolayı Hollanda geçmişten günümüze kadar dünyanın en fazla lale üreten ülkesi olmuştur.