Kalem Erbabı

3 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan
YAZARLIK
YAZARLIK

Genç Kalem Coşkusu
Bir gencin kalemle buluşması, dünyada en güzel buluşmalardandır. Genç ve kalem, ikisi de yönünü geleceğe ve sonsuza çevirmişler. Kalemin yazgısı gencin yazgısıyla birleşmiş. Heyecan yüklü bir faaliyet ağacından olgun meyveler yetişecek… Böyle bir buluşmaya tecrübeli yazarlar da, dergiler de destek olmalı. Bundandır ki kalemle güzel birliktelikler yaşayan gençleri çok önemsemeli ve onların şevklerini artırmaya çalışmalı.

* * *

Hasna Altıntaş kardeşim, duygularını mısralara yüklerken coşkulu kaleminin içten terennümü hissediliyor. Bir kısacık şiircik kaleme almış, lakin duygu yüklü olduğu hemen kendini gösteriyor. Bu duygu meyvecikleri yeni kelimelerle ve nitelikli şiirler okuyarak beslenirse kendine hatırı sayılır bir şiir damarı bulabilir. Biraz gayret, biraz heyecan, biraz da ruh dinginliği güzel şiirlerle buluşturabilir bizi. “aklımın uçurtmaları” söyleyişiniz güzel… Yeni şiirlerinizi bekliyoruz.

* * *

İşte, hikâyeyi çok seven bir kardeşimiz. Begüm Özer. Kalemiyle sıkı bir muhabbet kurmuş. Henüz on üç yaşında. Bu güzel işte. Yazıya ne kadar erken başlarsa insan o kadar iyi yol alır. Hoş menziller, heyecan dolu duraklar, güzel bir üslup ve bereketli hasat mevsimleri…

“Mutluluğu Arıyor” hikâyesi çok hazin bir yaraya dokunuyor. Böyle bir konuya eğilen kalp; diğergam, ince, titrek bir kalptir.

Kardeşim, hikâyelerinizde birtakım imlâ, noktalama dikkatsizlikleri kendini gösteriyor. Noktalama işaretlerinden sonra ara verelim mutlaka. Bir de edebî metinlerde sayı bildiren ifadeleri rakamla değil, harfle yazalım. “3-4 kat”, “15 dakika”, “3 gün”, “10’dan” gibi kullanımlar hoş karşılanmaz. Bunlar çabucak telafi edilir de üslup meselesi en önemli meseledir.

Kimlikli bir üslubun oluşması için, hangi türde yazıyorsak en önce, o türün değerli eserlerini okumalı. Sonrası da çok önemli; bol bol yazmalı. Her deneme, acemi söyleyişlerin kökünü kurutur.

Doğrusu şu ki insan; telefon, bilgisayar ekranlarında en çok oyun ve sosyal medya malzemeleriyle vakit geçiriyorsa bu işin ustası olur. Ama kalemle veya yazmak için tuşlarla haşir neşir oluyorsa yazmanın ustası olma yolunda mesafe kaydeder. Nice kalemler ısrarlı ve yoğun çalışmaları sayesinde zevkle okunan bir üslup sahibi olmuşlardır.

İki metninizde de annesizliğe vurgu yapmanız kalbinizde bu hazin duygunun bir yerinin olduğunu gösteriyor sanki. İnsan yaşadığı şeylerin şarkılarını daha içten seslendirir. Rabbim hepimizin kalbini merhametiyle kuşatsın.

Begüm kardeşim, yolun çok başında olmanıza rağmen uzun metinler yazacak soluğunuz var. Bu soluğunu planlı, ince nefesler hâlinde disipline ederseniz söz kalabalığından kurtulur, cümleleriniz de estetik bir forma kavuşursunuz. Bizi çok ümitlendirdi metinleriniz. Ama takdir edersiniz ki bir edebiyat dergisi gelen çok metin arasında seçme yapar, kendi niteliğine, tarzına, rengine göre metinler seçer. Şimdilik sizden yeni metinler bekleyelim. Bu arada ustaların hikâyelerini okuyun. Onların seslerini anlamaya çalışın. Kendinize, duyduğunuz bütün seslerden yeni bir ses kurun. Özgün bir ses. Cümleleriniz okunduğu vakit, “Bunlar olsa olsa Begüm’e ait.” desinler. Bunu dedirtmek için de bol bol okuma, bol bol yazma…

Yazarlık Pratiği:
Büyük eserler “yaşanmışlık” içtenliği taşır. İnsanın en etkili olduğu dil, hayatın sıcaklığından beslenen dildir. Kalpte yaşanan, kalplere tez etkili ulaşır. Hayatın içinde, bir yazar için her türlü malzeme vardır. Onun için yazdıklarımız hayata dokunmalı. Hayat yazdıklarımızın içinde olmalı. Hayatın içinden konuşmalı. Konuştuğumuzu hayata taşımalı. Kelimelerimize hayatın sıcaklığı sızmalı. Bu da hayatın sesine kulak vermekle, hayattan beslenmekle, olur. Bütün büyük yazarlar malzemelerini hayattan, okuyup gördüklerinden alır. Hayal gücü zengin yazarların kurguladıkları dikkate değer eserler yok değildir ama bunlar yaşanmışlığın sıcaklığını taşıyan eserler kadar etkili değildir. İnsan bizzat görüp yaşadığı durumları daha etkili ve gerçekçi anlatır.

Hayatla bağını koparan hikâyeci, romancı, şair sermayeden yemeye başlamış demektir. Hayatın sıcaklığının getirdiği çağırışım zenginliği, duygu ve fikir takviyeleri, ilham vesileleri, ses-söz-renk unsurlarının esere can verip kan kattığını her aklı başında kalem bilir.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir