Kainatın Mucizevi Yaratılışı


GÖK YÜZÜ
GÖK YÜZÜ

Allahû Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyuruyor: “Allah gökleri ve yeri yoktan var edendir. O (Allah), bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “Ol” der, o da hemen oluverir.” (Bakara; 117)

Allah’ın varlığını inkâr eden filozofların büyük çoğunluğu, kâinatın ezeli olduğunu yani maddenin sonradan var edilmediğini, hep var olduğunu iddia etmişlerdir. Oysa bilim dünyası kâinatın sonradan var edildiğini ispat etmiştir.

Alexander Friedmann ve Georges Lemaitre isimli bilim adamları, çeşitli hesaplamaları sonucunda, kâinatın gittikçe genişlemekte olduğunu teorik olarak hesapladılar. Onların teorileri 1929 yılında Edwin Hubble’ın dev teleskopla gökyüzünü incelerken, yıldızların ve galaksilerin sürekli olarak birbirlerinden uzaklaştıklarını keşfetmesiyle gözlemsel olarak da ispatlandı. Bu astronomi tarihinin en önemli buluşlarından biri sayılmaktadır. Bu önemli keşif, on dört asır evvel Kur’an-ı Kerim’de haber verilmiştir. “Göğü kudretimizle biz kurduk ve biz onu genişletmekteyiz.” (Zariyat; 47) buyrulmuştur.

Bugün bilim adamları, kâinatın bundan 13,5 milyar yıl önce büyük bir patlama ile yoktan var edildiğini kabul etmektedir. Çünkü NASA’nın 1992’de gönderdiği Cobe uydusunun hassas tarayıcıları Big Bang’den sonra tüm evrene yayıldığı hesap edilen radyasyonun kalıntılarını tespit etti.

Bilim dünyası kâinatın yaratılışını “Büyük patlama” olarak isimlendirse de aslında bu rastgele bir patlama değildir. Çünkü patlamalarda sadece etrafa cisimler saçılır ve herhangi bir düzen ortaya çıkmaz. Oysa Big bang denilen yaratılış anı ile çok hassas bir düzene sahip bir kâinat ortaya çıkmıştır.

Fizik Kanunlarındaki Hassasiyet
Bugün bilim dünyası, kâinatın ve dünyamızın ne kadar hassas dengeler üzerinde kurulduğu görerek hayret etmektedir. Mesela; eğer yerçekimi sabiti şimdikinden biraz daha fazla olsaydı, yıldızların oluşumu daha kısa sürede gerçekleşecek ve uzaydaki en küçük yıldızın dahi kütlesi bizim güneşimizin en az 1,4 katı büyüklüğünde olacaktı. Bu tür büyük yıldızlar ise o derece hızlı ve kararsız biçimde yanarlar ki etraflarındaki gezegenlerde hayatı oluşturacak şartların meydana gelmesi imkânsızdır.

Yaşam için ancak bizim güneşimizin büyüklüğünde yıldızlara ihtiyaç vardır. Dahası yerçekimi sabiti bundan biraz daha büyük olsaydı, evrendeki büyük yıldızlar birer kara deliğe dönüşmüş olacaktı.

Diğer yandan, eğer yerçekimi sabiti biraz daha küçük olsaydı, o zaman da uzaydaki bütün yıldızlar en fazla bizim güneşimizin 0,8’i büyüklüğünde bir kütleye sahip olacaklardı. Bu küçüklükteki yıldızlar her ne kadar etraflarındaki gezegenlerde hayatı destekleyecek ölçüde uzun ve kararlı biçimde yansalar da bu sefer gezegenleri ve canlılığı oluşturacak ağır elementler evrende oluşamayacaklardı.

Çünkü demir ve daha ağır elementler, ancak devasa yıldızların çekirdeklerinde üretilebilir ve ancak bu tür ağır yıldızlar berilyum ve daha ağır elementleri yıldızlar arası uzaya yayabilirler. Bu tür elementler ise gezegenlerin ve hayat formlarının oluşması için zorunludurlar.

Birçoğumuz dünyanın çekirdeğinin yapısında, yaratılışın en başındaki hassas kanunlarla tasarlandığını bilmeyiz. Bundan da ötesi, çekirdeğin yapısının hayatiyetimiz açısından ne kadar önemli olduğunun farkında bile değiliz.

Dünyanın çekirdeği demir ve nikel gibi manyetik özelliği olan ağır elementleri içerir. İç çekirdek katı, dış çekirdek ise sıvı haldedir. Çekirdeğin bu iki katmanı birbirinin etrafında hareket eder. Bu hareket ağır metaller üzerinde bir çeşit mıknatıslanma etkisi yaparak bir manyetik alan oluşturur. Dünyanın manyetik alanı, yaşamımız için büyük öneme sahiptir.

Atmosferin çok daha dışına kadar uzanan bu alan sayesinde dünya, uzaydan gelebilecek olan tehlikelere karşı korunmuş olur. Güneş dışındaki yıldızlardan kaynaklanan öldürücü kozmik ışınlar, dünyanın etrafındaki bu koruyucu kalkanı geçemezler. Özellikle de dünyanın on binlerce kilometre uzağında manyetik halkalar çizen Van Allen kuşakları, dünyayı bu öldürücü enerjiden korur.

Söz konusu plazma bulutlarının kimi zaman, hiroşimaya atılan atom bombasının 100 milyar katına eşdeğer olduğu hesaplanmıştır. Aynı şekilde, dünya zaman zaman çok şiddetli kozmik ışınların da hedefi olabilir. Ama dünyanın manyetik alanı, tüm bu öldürücü ışınların sadece yüzde 0,1’ini geçirmekte ve kalan bu binde birlik ışınlar da atmosfer tarafından emilmektedir. Bu manyetik alanı üretmek için kullanılan elektrik enerjisi, bir milyar amperlik bir akımdır ki, insanlığın tüm tarihi boyunca ürettiği elektrik enerjisinin toplamına yakındır.

Eğer dünyanın bu manyetik kalkanı olmasa, yeryüzündeki yaşam sık sık öldürücü ışınlarla tahrip edilecek, belki de hiç var olmayacaktı. Görüldüğü gibi, kütle çekim kuvvetindeki bu tür çok küçük oynamalar canlılığın, dolayısıyla insanlığın meydana gelmesini doğrudan engelleyecekti. Kütle çekimindeki biraz daha büyük oynamalar ise ortada bütünüyle evren diye bir kavramın kalmamasına neden olacaktı. Kütle çekim gücünün biraz daha artması halinde, evren genişleyemeden içine çökecek, biraz fazla azaldığı takdirde ise hiçbir yıldız ya da galaksi oluşamayacaktı.

“Allah göğü yükseltti ve ölçüyü koydu” (Rahman; 7). Ve bütün bunlardan anlaşılıyor ki, kainat daha en baştan bugünkü mükemmel düzeni ortaya çıkaracak şekilde bir nizama sahip olarak yaratılmıştır.

İslami Hayat Dergisi
Sayı: 41 ~ Temmuz 2015

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Teşekkürler paylaşımınız için… Sizlere öneme bileceğim ve çocuklarınızın yaratıcı olabilmesi için sevebilecekleri bir film The Little Prince (Küçük Prens) diye… 2015 yapımı bir filmdir. İnanın bana çok beğeneceksin. 26 yaşında birisi olarak, ben dahi galaksilerin görünümün güle benzediğini film olarak anlatmalarına hayran kaldım. Ve izledikten sonra kendime bir yıldız(Sahabi) seçmem, O(r.a.)nu örnek almam lazım dedim. İyi seyirler!

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim