Japonya Uzay Aracı Asteroide İndi!

1 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan

Durmadan gelişen ve dış gezegenlere açılan dünyamızda bugün başka bir gelişme daha yaşandı. Japonya Uzay Ajansı’nın Aralık 2014’te Ryugu asteroidinden örnek alması için uzaya yolladığı Hayabusa-2 isimli uzay aracı, 300 milyon kilometre yolu kat edip asteroide iniş yaptı!

Hayabusa-2, Ryugu Asteroidine İndi!

Japonya Uzay Aracı Asteroide İndi!

Japonya Uzay Ajansı (JAXA) 2014 yılının Aralık ayında, Ryugu asteroidinden örnek alıp dünyaya getirmesi için uzaya bir uzay aracı gönderdi. Hayabusa-2 isimli uzay aracı 4 yıl boyunca uzay boşluğunda 300 milyon kilometre yol kat etti. Bu uzun ve zorlu yolculuğun ardından nihayet Hayabusa-2, Ryugu asteroidinin üzerine inişini gerçekleştirdi.

Toprak Örneği Alıp Dünyaya Dönecek!

Hayabusa 2

Uzun ve çetrefilli bir yolculuk geçiren Hayabusa-2 uzay aracının şimdiki görevi ise asteroid üzerinden toprak örneği alıp dünyaya dönmek! Bunu ise yine oldukça zor bir işlem sayesinde gerçekleştirecek. Hayabusa-2 uzay aracı, asteroide 73 atom numaralı tantal metalinden yapılmış 5 gramlık bir mermi ateşleyecek. Bu ateşleme sonucunda ise asteroidin yüzeyindeki toz havaya kalkacak. Kalkan toz bulutunun içerisinde Ryugu asteroidine ait toprak örneği arayacak olan Hayabusa-2 uzay aracı, toprak örneği alıp dünyaya dönecek. Eğer Hayabusa-2 uzay aracı dünyaya elinde örnekle dönerse, dünya üzerinde ilk kez uzay topu kullanan araç olarak da tarihe geçecek!

Hayabusa-2’nin 2020 yılında dünyaya geri dönmesi bekleniyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?