Japon Eğitim Sisteminde Gıpta Edilesi 10 İlginç Özellik

3 dk okuma süresi


14
13 Paylaşım, 14 puan

Japon halkı zekaları ve nezaketleri ile tanınan ve bunun yanı sıra çok okuyan, dikkatli ve pratik insanlardır. Dünya ile olan farkları neler diye düşündüğümüzde şüphesiz aklımıza gelen ilk şey Japon eğitim sistemidir. Sizler için araştırmış olduğumuz Japonya eğitim sistemine gelin hep beraber göz atalım. İşte Japon eğitim sisteminde gıpta edilesi 10 ilginç özellik!

1. Eğitimden Önce Ahlak Değerleri

Japon Eğitim Sisteminde Gıpta Edilesi 10 İlginç Özellik

Japon eğitim sisteminde öğrenciler 10 yaşına kadar (bizim sistemimizde 4. sınıfa kadar) sınav olmuyorlar. Sadece ara sınav diyebileceğimiz seviyede küçük sınavlar olarak gördüklerini anladıklarından emin olunuyor. Sınavlar yerine eğitim hayatlarının ilk üç yılını öğrenciler karakterlerini geliştirmeyi ve görgülü olmayı öğreniyorlar. Bunlar içinde en çok öne çıkanları ise hayvan ve insanlara nazik davranmak, cömertlik, empati ve şefkatli davranmak. Bunların dışında ise kendini kontrol edebilmek, adalet ve cesaret gibi konseptler de öğretilenler arasında…

2. Akademik Yıl Nisanda Başlar

Akademik Yıl Nisanda Başlar

Bizlerin sonbaharda başlayan akademik yılın tam aksine onların akademik yılı Nisan ayında başlar. Bu dönem ise genellikle göze en güzel gözüken doğa olaylarından biri olan Sakura ağaçlarının çiçeklenmesi ile çakışır. Akademik yıl ise 1 Nisan – 20 Haziran, 1 Eylül-26 Aralık ve 7 Ocak-25 Mart olarak üç döneme bölünmüştür. Öğrenciler yazları altı hafta tatil yapabilirken, dönemler arası da ikişer haftalık tatiller bulunur.

3. Okullarda Temizlik Öğrencilerin Sorumluluğunda!

Japon Eğitim Sisteminde Gıpta Edilesi 10 İlginç Özellik

Okullar hademesiz olmaz dersek yanılmış oluruz. Japon okullarında bu iş, öğrencilerin sorumluluğundadır ve temizlik esnasında öğrenciler, belli yerler için gruplara ayrılır. Yıl boyunca temizledikleri yerler atanmış sıraya göre değişim gösterir. Japon eğitim sistemine göre bu yapılan temizlikler, öğrencilere birbirlerine yardım etmeyi ve takım olarak çalışabilmeyi öğretir. Aynı zamanda bu sistem, öğrencilerin kendi zamanından ve enerjilerini temel alarak işlediğinden öğrencilerin kendi ve başkalarının işlerine saygı duymasına sebep olur.

4. Öğle Yemeği Sınıfta Yeniyor!

Öğle Yemeği Sınıfta Yeniyor!

Japon eğitim sistemi öğrencilerinin dengeli ve sağlıklı yediğinden emin olmak adına ellerinden geleni yaparlarken, öğrenciler öğünlerini sınıflarında yerler. Yemekler ise yetkin aşçıların yanı sıra sağlık uzmanları tarafından seçilerek menüye ekleniyor. Tüm öğrencilerde öğretmenleri ile yemek yemek durumunda. Bu da öğrenci ve öğretmen ilişkilerinin gelişmesinde büyük bir rol oynuyor.

5. Okul Sonrası Atölye Çalışmaları

Japon Eğitim Sisteminde Gıpta Edilesi 10 İlginç Özellik

Buradaki öğrenciler iyi bir ortaokul veya liseye yerleşmek adına ders saatleri sonrası, sık sık atölye çalışmalarına kalırlar. Okul günlerinin sekiz saat olmasının yanı sıra hafta sonları da yapılan bu atölyeler öğrencilerin derslerden kalmamasını garantiye alacak türden.

6. Öğrencilere Hat ve Şiir Öğretiliyor!

Öğrencilere Hat ve Şiir Öğretiliyor

Japon hat sanatı ya da Japonca okunuşu ile Shodo, bambu fırçanın mürekkebe batırılarak pirinç kağıdı üzerine hiyeroglif yazımı olarak yapılıyor. Japonlar için Shodo, geleneksel resimler kadar popüler bir sanat. Diğer yandan Haiku, basit ifade şekilleriyle okuyuculara aktarabildiği kadar derin duygular anlatan kısa Japon şiir sanatı. Ve bu iki sanat biçimi de öğrencilerin kültürlerinden ayrı kalmamaları adına özellikle öğretilen derslerdir.

7. Tüm Öğrenciler Üniformalı!

Japon Eğitim Sisteminde Gıpta Edilesi 10 İlginç Özellik

Japon öğrencilerinin tamamı okula üniforma ile gitmek durumundalar. Belli okulların kendine özgü kıyafet kuralları olsa da, erkekler ordu usulü üniformalar giyerken, kadınlar da denizci usulü üniformalarla okula geliyor. Giydirilme amacı ise sosyal farklılıkların ortadan kaldırılarak öğrencilerin daha rahat bir çalışma ortamına sokulmalarıdır.

8. Okul Devamlılığı %99 Oranında!

Okul Devamlılığı %99 Oranında!

Ülkemizde okula devamlılık maalesef ki sıkıntılı durumdadır. Öğrencilerin bahanelerle okula gelmeyişleri, bunun başlıca sebepleridir Ancak Japonya içerisinde öğrencilerin hiçbiri bunları yapmıyor. Bunu bırakın, okula geç varmak bile söz konusu olmayan bir durum! Bundan daha şaşırtıcı olan ise öğrencilerin yaklaşık %91’inin neredeyse hiç bir zaman hocanın dediklerini duymazdan gelmiyor oluşu…

9. Tek Sınav Tüm Geleceklerini Belirliyor!

Tek Sınav Tüm Geleceklerini Belirliyor!

Ülkemizde bulunan sınav sistemine benzer bir şekilde, lise öğrencileri de son yıllarında çok önemli bir sınava tabii tutuluyorlar. Sınav sonuçlarına göre öğrenciler, gidecekleri üniversiteyi seçiyor ve buna göre akademik hayatlarına devam ediyorlar. Tabi ki eğer gerekli puanı yakalayabilirlerse… Yakalayamayanlar ise genellikle üniversiteye gitmiyorlar. Buna rağmen lise öğrencilerinin %76’sı lise eğitimi bittikten sonra bir üniversitede devam ediyor.

10. Üniversite Yılları En İyi Tatilleri Oluyor!

Japon Eğitim Sisteminde Gıpta Edilesi 10 İlginç Özellik

Japon eğitim sisteminde gıpta edilesi ilginç özellik listemizin 10. sırasında Japonların tatil kavramına bakış açılarına değindik. Üniversite yılları Japonlar tarafından hayatlarının en iyi yılları olarak tanımlanıyor. Bazıları ise iş hayatı öncesi ‘tatil’ olarak anıyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!