Jailbreak Nedir? Faydası ve Zararı Nedir?

1 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan
Jailbreak nedir?
Jailbreak nedir?

iPhone kullanıcılarının çoğu Jailbreak kelimesini duymuştur. Peki nedir ve ne işe yarar? Bu yazımızda özetle bunun hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Jailbreak bazı kullanıcılar için özgürlük gibi bir anlamada gelmekte. Jailbreak IOS sayesinde cihaza koyulan kısıtlamalar ortadan kalkmakta ve cihaz kullanımı daha farklı bir hal almakta. Tema değiştirmekten tutunda ses ile ilgili varan ayarlamalara kadar bir çok şeyi yapabilirsiniz.

Peki bu işlemler sonucunda yasal olarak bir sorumluluk yada bir sorunla karşılaşır mısınız? Normal şartlarda suç değildir fakat indirdikten sonra ücretli olan uygulamaları ücretsiz kullanırsanız bu bir suçtur. iPhone uygulamalarında bildiğiniz gibi ücretli uygulamalar mevcut bunları JailbreakIOS ile ücretsiz kullanmak suçtur.

Bunların dışında en önemli noktalardan biri jailbreak işleminden sonra cihazın garanti dışı kalacağıdır. Eğer cihazınızın garanti kapsamına geri dönmesini isterseniz bu işlemi geri alabilirsiniz, bu mümkündür. Geri aldıktan sonra garanti kapsamında kalacaktır.

Jailbreak’in Zararları Nelerdir?

Jailbreak’in ardından cihazda güvenli modda açma durumu olabilir bu yeniden başlat yapıldığında sorun ortadan kalıyor. Bunun dışında cihazda yavaşlama ortaya çıkar. iOS jailbreak yapıldıktan sonra uygulama sayınız arttıkça yavaşlama daha da artacaktır.

Jailbreak’in Faydaları Nelerdir?

  • Cihazınızda tema değişimi yapabilirsiniz.
  • Klavye rengini değiştirebilirsiniz. Kendinize göre dizayn edebilirsiniz.
  • Uygulama klasörüne aldığından daha fazla yani sınırsız uygulama ekleyebilirsiniz.
  • Operatör kısmına istediğiniz bir yazıyı yazabilirsiniz. Yani normalde üstte operatör ismi yazar. (Turkcell gibi) Bunu değiştirebilirsiniz.
  • Menüde bulunurken sayfa geçişi yaparken animasyon ekleyebilirsiniz.
  • Slide unlock yani kilit aç yazısını değiştirebilirsiniz. Kendinize göre herhangi bir şey yazabilirsiniz.
 • Ve daha bir çok özelliği mevcut!

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?