İslam üşür mü?


İslamiyet
İslamiyet

İnsan, harcadığı günleri yaşantısına göre değerlendirir. İşi gücü olmayan ipsiz sapsız biri için pazartesinin hiçbir anlamı olmadığı gibi dünyayı kurtaracak kıvamda ter döken biri için de bir pazar nimet olabilir. İlkokula giderken en sevdiğim gün cumartesiydi benim; Cuma gününden biten ödevler bana akşama kadar oynayabileceğim bir cumartesi sunardı. Pazar günleri ise kasvet doluydu; Sokakta Allah’ın bir kulu olmaz, ben de “Yarın yine okul var.” der, umutsuzca camdan bakardım. Hâlbuki okul yokken ne güzeldi. Ne gariptir ki o zaman da pazar, en sevdiğim günlerdendi.

Memurluğun sinekkaydı tıraş zorunluluğundan nasibini fazlasıyla almış olan babam, ertesi güne hazır olmak için pazar gününden tıraş olurdu. Daha lavaboya yetişmeyen boyumla babamı o hâliyle izlemek için daha yükseğe çıkar, seyre dalardım. O zamanlar daha internetin i’sini bilmeyen çocuklar olduğumuz için ne mutlu ki epey cahildik. Babam, sakallarından bir an evvel kurtulmak için mücadele ederken ben de kendi yanağıma dokunuyor, annemin yüzüne bakıyor, buna hiçbir mana veremiyordum. Babamı izlediğim çok pazar vardır böyle. İşin sırrını çözene kadar benim için büyük bir cazibe arz eden bu mevzu, sadece burnuma bolca tıraş köpüğü hediye etmekle kalmamış; bana insanları izleme noktasında büyük bir sabır ve merak kazandırmıştı.

O günlerden bu yana hayli yıl geçse de o günlerden kalma bir zevktir benim için insanları izlemek. Normallik kavramının toplumdan topluma hatta insandan insana bile değişebildiğini unutmadan söyleyebilirim ki her biri bir başka âlem olan insanın normal hâlleri bile birçok gariplik barındırabilir. Bunu yakalamak için iyi bir gözlemci olmak gerek. Böyle bir iddiam olmasa da yaptığım gözlemlerin beni insanları anlayabilmekten öte anlayamamaya doğru sürüklediğini itiraf edebilirim. İnsan; duygularıyla, iradesiyle, kontrol gücüyle çok karmaşık ve eşsiz çünkü. Bu eşsizliğin bir cilvesidir ki gel gelelim aynı latifelere sahiptir insanoğlu. Mesela hangi milletten olursa olsun gülen birini gördüğümüzde onun şaşırdığı sonucuna varmayız, gülüyordur o. Gülmek, yüz ifadesi olarak bütün insanlar için aynı görüntüyü çağrıştırır. Eğer rol yapılmıyorsa şaşırmak, tiksinmek, ağlamak, mutlu olmak vb. tüm latifeler herkes için aynıdır. Ayrılık ise latifeleri harekete geçiren sebeplerden doğar. İşte, sadece bu sebeple bile her insan eşsizdir.

Kalabalık mekânlara her gittiğimde daha önce görmediğim yüzlerce yüz görmek, eşsizliği hatırlatır bana. Muamele olarak eşsiz olmak isteyen insanların görünüş olarak birbirine benzemek için modayla ilgilenmeleri, bilmem hangi artiste benzemek için fellik fellik doktor aramaları bu yüzden gariptir işte. Gözlerimiz, yaratılış sırrı olarak iki insanın da farklı yüz hatlarına sahip olmasını o kadar kabullenmiştir ki bir ünlünün ya da herhangi birinin benzerini gördüğümüz zaman hayret ederiz. Ne yazıktır ki estetik uzmanı adıyla her yerde biten mantarların varlığı, insanın eşsizliğine gölge düşürüyor ve yaratılıştan gelen saf güzellik çoğu zaman bir hilkat garibesine dönüşüyor. Eşsizliğe düşen gölge insanı, kendisini parayla farklı kılmaya iten bir yarışa sokuyor. Modayla gelen benzerlik, stille bertaraf edilmeye çalışılıyor.

Müslüman olmak, farklı yollar kullanılsa da aynı kavşakta buluşmak demektir aslında. Aynı denize varan bir ırmağın kolları aynı denizi besliyorsa, kazanan deniz olur ne de olsa. Buradan hareketle diyebiliriz ki dört hak mezhebe sahip olan bir dinin mensupları olarak farklılıkların da olabileceğini bilmemiz gerekiyor. Kâbe’de buluşan farklı renk ve kültürleri, ortak payda olan İslam’da eritmek Allah’ın varlığının girdiği dimağların çokluğunu gösteriyor. Her biri eşsiz ve farklı olan Müslümanlar aynı ibadetleri yaparak, aynı denize su taşıyarak eşi ve benzeri olmayan Allah’ın dininin, muharref dinlerden sıyrılıp yükselmesine hizmet ediyor. Böylece farklılıklar da bir bereket oluyor. Varılacak nokta ve amaç sabit kalıyorsa tabii…

Mezheplerden farklı olarak bir de tarikat/cemaat/grup/dernek/vakıf kavramı mevcut, malumunuzdur. Bazısına maruz kalmış, bazısını yaşamış, bazını kulaktan dolma duymuş, bazısına meraktan burnunu sokmuş biri olarak “Bu farklılıklar aynı amaca mı hizmet ediyor acaba?” diye düşünmekten alamıyorum kendimi bugünlerde. Muhayyilemin bana sunduğu tüm kelimelerle bunu irdeliyorum, yok, işin içinden çıkmıyorum. Efendim, nitekim kafam çok karışık.

Siz bu satırları okurken bugünün gündemi sizden çok çok uzaklarda olacak. Taksim Gezi Parkı olaylarının nihayete erdiği -ya da erdirildiği- ve ara ara hortladığı bugünler, Müslümanların arasındaki çatışmaların bir kez daha su yüzüne çıkmasına sebep oldu. İrdelemem bundandır, aklımın almadığı bir başka seyrim tam burada başlamaktadır.

Yapılmak istenen uygulamayı yaşam tarzlarına aykırı bulan bir grubun başlattığı gösteri, uygulamanın faili konumundaki sağ görüşe tepki hâlini aldı kısa sürede. Tabii bunda provokasyonların payını da es geçmemek lazım. Giderek iktidar parti ve sağ görüşün genelini eleştiriye dönüşen protestolar sol kesimin sesinin duyurmak için yıllardır aradığı fırsata dönüşünce işler sağ-sol çatışmasına döndü. Sağ kesim, yıllardır içlerinde tuttuğu hor görülmüşlüğün rövanşı ve dışavurumu olarak değerlendirdi bu durumu, “Gün olur, devran döner.” hesabı…

Gençdoku Dergisi ~ Hilâl FURKAN
Sayı: 51 ~ 3 Ağustos 2013

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim