İşinize Yarayacak En İyi Bulut Depolama Uygulamaları

3 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

İşletmeler ve kullanıcılar, yerel depolama yerine daha çok bulut tabanlı depolama çözümlerine geçmeye başladı. Nedeni ise başka bir şirketin altyapısı (sunucu, sabit disk, veri merkezi vb) kullanıldığı için akıllar tüm bilgilerin kaybolması yerine işlere odaklanmayı sağlamakta. Sizlere verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız için ücretli-ücretsiz çözümler sunan Android ve iOS’ta bulunan en popüler bulut depolama uygulamaları listesi hazırladık. Pek çok bulut depolama uygulamaları var, fakat dergiCE en iyilerini sizler için top 10 olarak sıraladı. İşletmeniz yada kişisel kullanımınız için en iyi bulut çözümünü siz seçin!

1. Dropbox

bulut depolama uygulamaları

Android ve iOS’ta bulunan Dropbox, belge, video, resim ve diğer dosyaları saklamanızı sağlayan basit ama etkili bir uygulamadır. İnternete bağlı olmasanız dahi size erişim sağlamakta. Aslında, piyasadaki en güvenilir ve en eski bulut depolama çözümüdür. Excel, PowerPoint ve Word dosyalarını düzenleme özelliklerine sahip. 2 GB’a kadar ücretsiz veri depolamanızı sağlarken, Dropbox’un ücretli sürümü 1 TB’lık depolama ile ayda 9,99 dolar. 1 TB’dan daha fazla depolama alanı ihtiyacınız varsa, iş planınızı arttırabiliyorsunuz.

2. Google Drive

Google Drive, hem Android hem de iOS’ta mevcut. Hiçbir ücret ödemeden 15 GB’a kadar veri depolamanıza izin veren bir uygulama. Çeşitli entegre sunum platformları, belge ve e-tabloları görüntülemenizi ve düzenlemenizi kolaylaştıran bir uygulama. Sadece Google hesabınıza giriş yaparak, uygulamaya erişebilir ve saklanan verilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümünün yanı sıra, aylık 29,99 dolar karşılığında 30 TB’a kadar ekstra depolama alanına sahip olabiliyorsunuz.

3. Microsoft OneDrive

bulut depolama uygulamaları

Microsoft OneDrive, Windows 10 ile birlikte otomatik gelir ve başka bir indirme istemez. Android ve iOS üzerinden erişilebilir. Word, Excel ve PowerPoint gibi dosyalara erişebileceğiniz, kaydedebileceğiniz Google Drive benzeri bir uygulamadır. Uygulamadaki otomatik etiketleme özelliği sayesinde, fotoğrafları kolayca bulup sıralayabilirsiniz. OneDrive’da depolanan dosyalara çevrimdışı iken internetiniz olmadan da erişebiliyorsunuz.

4. Box

Box Android ve iOS’tan indirilebilen bir başka bulut depolama sistemidir. 10 GB’lık ücretsiz depolama alanı sağlıyor. Not alma özelliği ile fikirlerinizi anında yazmanızı kolaylaştırıyor. Dosyalara ve klasörlere internetsiz (çevrimdışı) erişim sağlıyor. Verilerinizi senkronize ederek, aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz. Daha büyük alan isteyenler, yıllık 79,99 dolara 100 GB’lık depolama planı alabiliyorsunuz.

5. Mega

Mega uygulaması, Android ve iOS’ta mevcut. 50 GB’lık ücretsiz veri depolamanıza izin veren bir uygulama. Sürükle-bırak yöntemi sayesinde kolayca depolama, indirme ve paylaşma özellikleri sunuyor. Dosya, resim ve video yüklemenize yardımcı oluyor. Daha büyük depolama alanı isteyenler, nominal fiyatlarda seçenekler bulabilir. Örneğin, ayda 5 dolara 200 GB elde ederken, aylık 30 dolara 4 TB’lık veri depolama alanı alabilirsiniz. Uygulamayı öne çıkaran özelliği ise bulutta depolanan verilerinizi, firmanın sunucularına görmeden önce mobil cihazınızdan şifreleyebilmeniz…

6. IDrive

bulut depolama uygulamaları

IDrive, Android ve iOS cihazlarda veri yedekleme için kullanabileceğiniz bir diğer bulut depolama çözümüdür. Uygulamaya mobil, masaüstü ve web üzerinden erişebiliyorsunuz. Kişilerinizi, takvimlerinizi, fotoğraflarınızı saklama, yedekleme yada geri yükleyebiliyorsunuz. Dahası, Instagram ve Facebook yedeklemesini bile destekliyor. Uygulama, dosya ve klasörlerinizi paylaşmanıza olanak tanır. 5 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı veriyor. Kişisel planda size ilk yıl için 52.12 dolar tutarında 1 TB depolama alanı sunuyor.

7. Amazon Drive

Amazon Drive, Android ve iOS’ta bulunan en popüler bulut depolama uygulamaları arasında yer alıyor. Bulutta depoladığınız belge, resim, video ve müzik gibi tüm dosyalarınızı paylaşabilir, düzenleyebilirsiniz. Cihazınız kaybolsa veya çalınsa bile, Amazon Drive’da depolanan kişisel ve gizli verilerinize erişebilirsiniz. Amazon Drive, dosyaları kolayca arama, yeniden adlandırma ve silmenize yardımcı olan bir arayüze sahip. 5GB’a kadar ücretsiz veri depolanabiliyor.

8. SugarSync

SugarSync, paylaştığınız dosyaların kişisel e-posta adreslerine bağlanmasını istemiyorsanız, tam size göre muhteşem bir uygulama. Sahip olduğunuz her cihazda dosyalarınızın tümünü senkronize edebileceğiniz mükemmel bir servis. Dosyalarınızı özel olarak paylaşabilir, indirmek zorunda kalmadan sahip olduğunuz videoları izleyebilir, yedekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. 90 gün boyunca ücretsizdir, ancak daha sonrası 100 GB’lık bir depolama alanı için ayda 7,49 dolar ödemeniz gerekiyor. 250 GB için ayda 9,99 dolar, 500 GB için ayda 18,95 dolar ve 1 TB’lık bir işletme hesabı için ayda 55 dolara abone olmanız gerekecek.

9. Resilio Sync

Resilio Sync (eski adıyla BitTorrent Sync), diğer bulut depolama uygulamaları gibi değil. Daha çok kendi bulut depolama alanını yaratmak isteyenler için popüler bir servistir. Bu uygulama size, masaüstü, dizüstü, tablet ve telefonunuzun senkronizasyonu ile kolayca kullanım sunar. Tek dezavantajı, senkronizasyonun sağlıklı yapılabilmesi için cihazınızı sürekli açık tutmanız gerekecek… En iyi özelliği ise, uygulamanın tamamen ücretsiz olması ve cihazınızın tutabileceği kadar depolama alanına sahip olmanızdır.

10. NextCloud

bulut depolama uygulamaları

Bu uygulama Resilio Sync gibi kendi bilgisayarınızda kendi Nextcloud sunucunuzu oluşturmanızı sağlar. Uygulama sayesinde bilgisayarınız ile telefonunuz arasında kolayca dosya aktarımı yapabilirsiniz. Tipik bulut depolama alanı gibi çalışır ve dosyalarınızı bir başka cihazla kolayca sekronize edebilirsiniz. Bulut depolama fikrini seven ancak dosyalarını başka bir şirketin sunucularında istemeyen insanlar için mükemmel bir seçenek. Ayrıca, bilgisayarınızda depoladığınız kadar bulut depolama alanı elde edersiniz. Kişisel kullanmak isteyenler için ücretsiz. İşletmeler içinse kurumsal seçenekleri mevcut…


Yorum bırak