İş Hayatında Psikolojik Baskı: Mobbing

1 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

İş yaşamımızda kimi zaman fark etmeden uğradığımız psikolojik baskı yani mobbing, günümüzün en büyük sorunlardan biridir. Mobbing, iş yerinde maruz kalınan psikolojik baskı, şiddet ve tacizi ifade ediyor. İş hayatında karşılaşılan psikolojik baskı olarak tanımlayabileceğimiz mobbing, kimi zaman basit ve çözülebilir gibi görünse de, sonlandırılamadığı zaman büyük bir probleme dönüşebiliyor.

Mobbing, Ümitsizliğe Sürüklüyor

İş yerinde psikolojik baskı, kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. Mobbing uygulayan kişi; ima ve alayla karşısındakini ezmeye, toplumsal itibarını sarsmaya yönelik hareketlerde bulunarak kişiyi işten ayrılmaya zorlar. Baskı uygulanarak, kişinin direnç ve sabrının yok edilmesi amaçlanmaktadır. Psikolojik şiddete maruz kalan kişi, bunu diğer iş arkadaşlarıyla paylaştığında, onların yaptığı olumsuz yorumlarla sorunun kendisinde olduğu kanısına vararak, umutsuzluğa düşebilmektedir. Diğerlerinin onu anlamaması ya da kendi çıkarları doğrultusunda anlamak istememesi, kişide yalnızlık ve dışlanmışlık duygusuna neden olacaktır. İletişim önce tek yönlü, sonra çift yönlü olarak kesilir. Baskı gören kişi, bir süre sonra dayanamayarak işten ayrılır. Ancak, bu mobbingin bittiği anlamına gelmez; çünkü bu süreç, bir başkası geldiğinde de devam edecektir.

Sessiz Kalmak Çözüm Değil!

Mobbinge karşı kişinin kendini korumak için, baskı uygulayana uyarıda bulunması gereklidir. Bu gibi durumlarda sessiz kalmanın çözüm olmadığı görülmektedir. Mobbing sürecinde yaşanılan olaylar, verilen anlamsız emirler ve işler yazılı olarak kaydedilmelidir. İlk fırsatta kaydedilen bilgiler, yetkili birine kanıtlarla beraber rapor edilmelidir. Bu süreçte, kişinin iş arkadaşlarıyla da paylaşım içinde olması gerekir. Çünkü, bu durumdan rahatsız olan fakat dışlanma ya da anlaşılmamaktan korkan kişilerden de bu sayede destek görmek mümkün olabilecektir. Psikolojik taciz çözümlenmediğinde çalışan da büyük sıkıntılar yaratabilir, başka bir iş yerine geçtiği zaman da kendine güvenini kaybettiği için kişi kendini ifade sorunu yaşayabilir. Bu nedenle, her türlü sorun muhakkak zamanında çözüme kavuşturulmalıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?