iPhone X Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır?

3 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım
iPhone X Yüz Tanıma Özelliği (Face ID)
iPhone X Yüz Tanıma Özelliği (Face ID)

iPhone X yüz tanıma özelliği en çok konuşulan ve en can alıcı yeni özelliktir. iPhone X Yüz tanıma özelliği (Face ID), Touch ID’nin yerini alan yepyeni bir biyometrik kimlik doğrulama sistemidir. Touch ID’den vazgeçilip, yeni iPhone’ların varsayılan güvenlik sistemi olacak olan Face ID hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Apple’ın iPhone 10. yıl özel modeli olarak karşımıza çıkardığı iPhone X’in tanıtımından bu yana en çok konuşulan konularında başında Face ID yani yüz tarama sistemi geliyor. Android telefonlarda senelerdir mevcut olan yüz tanıma sisteminin geliştirilmiş sürümü diyebileceğimiz Face ID, iPhone X’in tek güvenlik sistemi olacak. Tabi ki hala klasik parola kullanımını sürdürme şansına sahip olacaksınız ancak ekstra güvenlik istiyorsanız Face ID’yi açmanızda gerekecek. Yüzün üç boyutlu haritasını çıkararak her şekilde sizi tanıyan iPhone X’te Face ID hangi koşullarda çalışıyor? Face ID devre dışı bırakılabiliyor mu? Face ID karanlık ortamda nasıl çalışıyor? Face ID güneş gözlüğüyle kullanılabiliyor mu? vs soruları sorduğunuzu duyar gibiyim.

iPhone X Yüz Tanıma Özelliği (Face ID) Güvenli mi?

Face ID’nin kurulumuna geçmeden önce en çok merak edilen soruları yanıtlamakta fayda var. Touch ID’li bir iPhone’da bildiğiniz üzere kişinin parmağını cihazın parmak izi okuyucusuna tutarak kilit ekranını aşmanız mümkün olabiliyor. Biri yatarken rahatlıkla parmağını okutup cihazın kilidini açabilirsiniz. Face ID’de ise; Cihazın açılabilmesi için gözlerinizin açık ve doğrudan cihaza bakar konumda olması gerekiyor. Yani uyku halinde cihazı kişinin yüzüne tutmanız bir anlam ifade etmiyor. Uyku demişken Face ID’nin gece nasıl çalıştığından da bahsetmek gerek. Face ID sistemi ortam ışığına göre çalışmıyor. Cihaza yerleştirilen sensörler yardımıyla gece vakti suratınıza bir ışık patlatması olmadan kilidi açıyorsunuz. Gündüzken ise güneşli bir havada aynı rahatlıkla cihazı açmanız mümkün.

Işıktan bahsetmişken akla Face ID’nin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmayacağı geliyor. Apple, etkinliğinde okuma gözlüğü ile çalıştığını gösterse de sonradan piyasadaki birçok güneş gözlüğünün de bu sistemde sorun yaşatmadığı resmi olarak açıklandı. Face ID hakkında akla takılan bir soru da ikizlere karşı şaşırma oranı. Evet, iPhone X yüz haritamızı çiziyor, maskelerle de kandırılamıyor ama ya ikiz kardeşler cihazın kilidini açmaya kalkarlarsa… Ayrıca yüz tarama sistemleri hayatımıza girerek, her yerden izlendiğimizi düşündürüyor. Parmak izinizi uzaktan tanımak zor iken, yüz tanıma sistemi uzaktan daha kolay olduğu bir gerçek!

Touch ID Yerine Face ID Özelliği

Face ID’nin getirilmesiyle cihazın kilidini sadece yüz tanıma ile açabileceğini düşünen kullanıcılar da var. Rahat olabilirsiniz, Face ID’yi tıpkı Touch ID gibi kullanmak zorunda değilsiniz. Klasik parola belirleyip o şekilde de kullanabilirsiniz cihazınızı. Kafalara takılan bir soru da; Touch ID ile girişi destekleyen uygulamalar mevcut. Touch ID ile kullanılan uygulamalar ne olacak? Bu uygulamalara Face ID güncellemesinin getirilmesini beklemeyeceksiniz. Touch ID ile giriş yaptığınız bir uygulamaya Face ID ile giriş yapabileceksiniz.

Home butonunun kaldırılmasıyla Touch ID’ye de veda ettik. Cihazın kilidini açma dışında App Store’da uygulama/oyun satın alırken veya indirirken, iTunes’da film, albüm, müzik satın alırken kullandığımız Touch ID, iPhone X ile birlikte yerini Face ID’ye bıraktı.

iPhone X Yüz Tanıma (Face ID) Nasıl Ayarlanır?

Face ID’yi ayarlamak için Ayarlar – Face ID ve Parola menüsüne giriyorsunuz. Başla’ya dokunmanızla birlikte yüzünüz taranmaya başlıyor. Çemberin içerisinde yüzünüzü hareket ettirerek cihazın yüz haritanızı çıkarmasını sağlıyorsunuz.

Face ID ile yüzünüzü başarıyla tanıttıktan sonra yapmanız gereken bir ayar var. Cihazı kaldırıp yüzünüze tuttuğunuzda ekranın otomatik olarak açılıp yüzünüzü taramaya başlayabilmesi için Ayarlar – Ekran ve Parlaklık – Uyandırmak için Kaldır’ın açık olması gerekiyor. Bu ayarı kapalı tutarsanız, yüzünüzün taranabilmesi için öncelikle cihazın ekranını açmanız gerekeceğinden yan düğmeye basma zorunluluğu ortaya çıkacaktır.

iPhone X Face ID Özelliği Nasıl Kullanılır?

Face ID’nin bir kullanım alanı da Animoji’ler. Apple üst düzey çalışanlarının tanıtırken şekilden şekile girdiği, iPhone X’e eklenen sensörlerin yardımıyla çalışan Animoji’leri de dikkat çekici bulduysanız Face ID kurulumuna geçebilirsiniz.

iPhone X Face ID Özelliğini Kapatma

iPhone X’un Face ID (yüz tanıma) sistemini herhangi bir nedenden dolayı kullanmak istemezseniz, Touch ID gibi kolaylıkla devre dışı bırakma şansınız var. Ayarlar–Face ID ve Parola menüsü altından Face ID’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca iPhone X’inizi yeniden başlatarak, kilit ekranında 5 başarısız giriş denemesi yaparak, iPhone X’inizi zorla yeniden başlatarak sistemi devre dışı bırakabiliyorsunuz. Bu arada Face ID’yi son 48 saat içinde kullanmadığınız durumda, cihazınızı yeniden başlattığınızda, 5 başarısız girişimin ardından iPhone X’inizin kilidini açmak için parolanızı girmeniz gerekiyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?