İnternet yoksa gelmem!

1 dk okuma süresi


6
7 Paylaşım, 6 puan
İnternet ve Sosyal Medya Siteleri
İnternet ve Sosyal Medya Siteleri

İnternet ve sosyal medya platformlarına direnemiyorsanız, vaktinizin birçok kısmını facebook, twitter gibi sosyal ağlarda harcıyorsanız, sizlere birkaç önerimiz olacaktı. Öncelikle faydalarından bahsedelim: Nereye gitsek, cebimizde kocaman ve renkli bir dünyayı yanımızda taşıyoruz. Yıllardır yüzünü görmediğimiz çoğu insanla ilişkimizi devam ettirebiliyor ve sürdürebiliyoruz. Arkadaşlarımızla buluşamıyoruz ama birbirimizi takip ediyor ve haberleşebiliyoruz. Fakat şu soruları da sormamız gerekiyor:

1) Sosyal Medyayı Hangi Amaçla Kullanıyoruz?

Eğer sanal iletişim, canlı iletişimin üstüne çıktıysa yanlış yoldasınız. Yaşamı kaçırmak bir yana, gerçekle bağlantınız da kopabilir. Varlığınız sadece sanal ortamda ise, varlığınızı sorgulamanız gerekmektedir. Kendiniz için mi yoksa başkalarına kendimizi ispat etmek için mi yaşıyoruz?

2) Faydalanıyor musun, yoksa bağımlısı mısın?

İnsan, izleyen ve takipçiler çoğaldıkça daha fazla insanın takip etmesini isteyebilir. “Ne kadar çok kişi takip ediyorsa o kadar iyiyim” duygusu beslenebilir. Bu da zamanla narsisizme yol açar. Böyle durumda isek, teknoloji ile ilişkimizin çerçevesini yeniden çizmeliyiz.

Her alanda olduğu gibi burada da ‘her şeyin fazlası zarar’ diyebiliriz. Gerçek yaşamda ulaşılabilecek yerlere gitmek yerine internet ile yaşamını kısıtlamak bağımlılığın geldiği son noktayı ortaya koyuyor.

Çözüm ise teknolojiyi bilinçli kullanmaktan geçiyor!


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
13
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir