İnternet yoksa gelmem!


İnternet ve Sosyal Medya Siteleri
İnternet ve Sosyal Medya Siteleri

İnternet ve sosyal medya platformlarına direnemiyorsanız, vaktinizin birçok kısmını facebook, twitter gibi sosyal ağlarda harcıyorsanız, sizlere birkaç önerimiz olacaktı. Öncelikle faydalarından bahsedelim: Nereye gitsek, cebimizde kocaman ve renkli bir dünyayı yanımızda taşıyoruz. Yıllardır yüzünü görmediğimiz çoğu insanla ilişkimizi devam ettirebiliyor ve sürdürebiliyoruz. Arkadaşlarımızla buluşamıyoruz ama birbirimizi takip ediyor ve haberleşebiliyoruz. Fakat şu soruları da sormamız gerekiyor:

1) Sosyal Medyayı Hangi Amaçla Kullanıyoruz?

Eğer sanal iletişim, canlı iletişimin üstüne çıktıysa yanlış yoldasınız. Yaşamı kaçırmak bir yana, gerçekle bağlantınız da kopabilir. Varlığınız sadece sanal ortamda ise, varlığınızı sorgulamanız gerekmektedir. Kendiniz için mi yoksa başkalarına kendimizi ispat etmek için mi yaşıyoruz?

2) Faydalanıyor musun, yoksa bağımlısı mısın?

İnsan, izleyen ve takipçiler çoğaldıkça daha fazla insanın takip etmesini isteyebilir. “Ne kadar çok kişi takip ediyorsa o kadar iyiyim” duygusu beslenebilir. Bu da zamanla narsisizme yol açar. Böyle durumda isek, teknoloji ile ilişkimizin çerçevesini yeniden çizmeliyiz.

Her alanda olduğu gibi burada da ‘her şeyin fazlası zarar’ diyebiliriz. Gerçek yaşamda ulaşılabilecek yerlere gitmek yerine internet ile yaşamını kısıtlamak bağımlılığın geldiği son noktayı ortaya koyuyor.

Çözüm ise teknolojiyi bilinçli kullanmaktan geçiyor!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
13
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim