İnternet ve Kitap Okuma

1 dk okuma süresi


11
9 Paylaşım, 11 puan
internet ve kitap
internet ve kitap

Ölçülü yaşamayınca bağımlılık kapıyı çalıyor. İnternet de öyle. Kitap okumayı sevememiş bir toplum, fast food tarzı bilgiler sunan interneti görünce kendini alamadı ve kullanıcı sayısı hızla arttı. Bu ilgi söz konusu sosyal medya olduğunda ülkemizi ilk sıralara taşıdı. Ancak internet ve kitap, yanyana düşünebiliyor musunuz? Geçen yıl Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinden bir grup akademisyenin 12 lisede 1156 öğrenci ile yaptığı araştırmada hobisi olmayanların, olanlara göre bağımlılıklarının 2,3 kat yüksek olduğu ortaya çıkmıştı. Hiç kitap okumayanların bağımlılığı ise haftada bir kitap okuyana göre 3,3 kat yüksekti.

Ülkemizde mobil internetin kullanıcı sayısı artıyor. Ellerimizde tablet büyüklüğünde telefonlar taşıyoruz ama bunlarda kitap okuyanların sayısı artmıyor. Amazon’un bir süre önce yaptığı açıklamada İngiltere’de e-kitap satışları basılı kitabı geçmiş, 100 basılı kitap satışına karşılık 114 e-kitap satılmıştı. Türkiye’de ise İdefix’in verdiği rakamlara göre satılan 1000 kitaptan sadece 4’ü e-kitap. Kitap-gazete okuyunca başının ağrıdığını söyleyenlerin olduğu toplumda ekrandan kitap okunmasını beklemek nafile. Çünkü bu defa da ekrana bakmaktan gözleri yorulacaktır.

Yakın zamanda teknolojinin başkentine yaptığım uzun yolculukta benim gibi kağıt üzerinden kitap okumayı tercih edenlerin sayısı, kindle ve tabletlerden fazlaydı. Kindle ve tablet üzerinden okumayı tercih edenlerin çoğunluğu ise yabancıydı.

Bizim e-kitaptan önce okuma konusunu halletmemiz lazım. Bu konuda önemli tespitler var. Okuma konusunda ebeveynin ve aile içerisindeki büyüklerin rolü büyük. Ailede anne baba okumayınca çocuklar da okumuyor. Ailenin kitap okuması ve çocuklarına da seviyelerine göre okuyup okutturması gerekiyor. Günümüzde anne babalar okumayı boş vermiş durumda. Belki de okumama konusu genetik olarak çocuklara geçiyor. TV, bilgisayar, internet ve kitap okumaya engel olmamalı. Bunlardan bilgilenmek, aktüaliteyi takip etmek için yararlanabiliriz ama kullanımın sınırlandırılması gerekiyor. Kitap okumaya vakit ayırabilmek için sınırlandırmayı kişinin kendi iradesi ile yapması lazım. İradesi oturmamış çocuklara ise belli bir seviyeye gelene kadar yardımcı olmalıyız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?