İncirin faydaları nelerdir? İncir reçeli nasıl yapılır?


Kuru ve taze incirin faydaları saymakla bitmiyor tabi ki… İncir, hem taze hem kuru çok lezzetli ve çok faydalı “şifa deposu” bir meyvedir.

Eski Mısır, Roma ve Yunanlılar sıklıkla incir tüketirler.. Mutfaktan güzellik ürünlerine kadar her konuda inciri tercih ederlermiş. Lif açısından incir diğer meyvelerden daha zengindir. Ayrıca kalsiyum, demir ve potasyum açısından da tam bir sağlık deposudur.

İncir mevsimi geçmeden “incir reçeli” yapabilirsiniz. Herkes farklı yaparken ben kendi tarifimi vermek istiyorum. “İncir reçeli” malzemeleri ve tarifi şu şekildedir;

  • 1 kg taze incir
  • 4 sb şeker
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 1 buçuk sb su

İncirler yıkanır tencereye alınır. Üzerine şekeri ve suyu eklenerek ocağa konur. Arada hafifçe karıştırılarak şekerin erimesi sağlanır. Kaynadıktan sonra tencerenin altı kısılarak 30 dakika kısık ateşte pişirilir. Limon tuzu eklenir, 10 dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır. Soğuduktan sonra kavanoza konur. Buzdolabında ya da serin bir yerde muhafaza ediniz.

Herkese afiyet olsun…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
datesseee
Hayat akarken, durağan kalmayan öğrenmeye aç, öğreten değil örnek insan olmayı amaç edinen, sanatı yaşayarak seven, bütünün parçası olduğunu unutmayan bir kul. dergiCE’de farklı konularda içerik paylaşmaya devam etmekteyim...

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim