İlk Defa Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

7 dk okuma süresi


11
12 Paylaşım, 11 puan

Dövme yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Mürekkeplenmeden önce dikkatlice gözden geçirmeniz gereken birkaç şey bulunmaktadır. Çünkü ilkler her zaman akılda kalıcıdır. Önemli olan, cildinize kalıcı olarak kazınmış olan bu sanat seansından mutlu bir şekilde çıkmanızdır. Fakat ister ilk, ister beşinci sefer olsun, yeni bir dövme yapmayı düşündüğünüzde bu memnuniyet hissi asla garanti değildir. Yeni sanat eserini beğenerek dövmeciden ayrılmanız için ve dövmenizin iyileşme sürecini sağlıklı atlatabilmeniz için bazı adımlar vardır. Deneyiminizi olabildiğince kolay, acısız ve hoşnut hale getirmek için bilmeniz gereken her şeyi toparladık. İlk defa dövme yaptırmak isteyenlere yol gösterici bilgiler, karar aşamasında iken size oldukça yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar!

1. Dövme Yaptırma Nedeni

İlk Defa Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

Neden dövme yaptırmak istersiniz? İlk defa dövme yaptırmak isteyenlere yol gösterici olan bu bilgiler nedeni bulmanıza yardımcı olabilir. İnsanların iğnenin altına girip mürekkeplenmesinin birçok olası nedeni vardır. Bazıları dövme yaptırır; çünkü bunu bir sanat biçimi olarak görürler. Bazıları aşk ya da sevdalık göstergesi olarak yaptırmak ister. Bazıları açıkça isyan göstermek için dövme yaptırır. Bazıları ise gerçekten harika olduğunu düşündükleri için dövme yaptırır. Dövme yaptırmadan önce neden istediğinizi düşünün. Dövme yaptırmak için aşırı duygusal veya derin bir neden bulmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda her dövmenize anlam yüklemenize de gerek yoktur. Sebep ne olursa olsun, o eserin her zaman yanınızda olacağından emin olun. Ve kesinlikle, başkalarının sizin yerinize karar vermesine izin vermeyin. Diğer insanlar dövme yaptırmanız için size ilham verebilir. Ancak son karar hala sizin ellerinizdedir.

2. Dövme İçin Doğru Zaman

Bir dövme dükkanına girebilir ve istediğiniz zaman karar verdiğiniz eseri yaptırabilirsiniz. Bunu yapmanıza kimse engel olmayacaktır. Ancak dövme yaptırmak için de bazı uygun zamanlar vardır. Dövme yaptırmanın en iyi zamanı, insanların dışarıda daha fazla kıyafeti olduğu sonbahar veya kış aylarıdır. Bu zamanlarda yeni bir dövmenin düşmanı olan güneşten, yeni mürekkeplenmiş bir dövmeyi korursunuz. Aynı zamanda cildinizin tahriş olmasını engellersiniz. Doğrudan güneş ışığına çok fazla maruz kalmak, yeni bir dövmeye zarar verir. Sadece tahrişe neden olmaz, aynı zamanda erken solmaya da neden olabilir. İnsanlar yaz aylarında herkese göstermek için dövme yapma eğilimindedir. Bu belki de ilk kez dövme sahibi olmak isteyenlerin yaptığı en yaygın hatadır. Yaz mevsiminde yeni bir dövme yapmak istiyorsanız, onu sonbahar veya kış aylarında yaptırmanız daha uygun olacaktır. Bu sayede yaz mevsimine kadar dövmeniz tamamen iyileşmiş olacaktır.

3. Dövme Tasarımı Seçimi

İlk Defa Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

Bir dövme tasarımı seçerken acele etmemelisiniz. Tasarımı araştırmak için çok zaman harcamanız gerebilir. Kişisel bir tasarım istiyorsanız, bir dövme sanatçısından fikir alabilirsiniz. İnsanlar genellikle anlamlı dövme tasarımlarına yönelirler. Ancak anlamlı rotayı takip etmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Önemli olan, pişman olmayacağınız ve sahip olmaktan keyif alacağınız bir dövme seçmektir. Kopyalanmış bir tasarım olsa bile sizin beğendiğiniz ve kendinize yakıştırdığınız bir şey olmalıdır. Google aracılığıyla görebileceğiniz, başka insanların vücudunda zaten var olan gerçekten iyi tasarımlar bulunmaktadır. Öyleyse, gerçekten istediğiniz bir tasarım bulursanız, kopya olması sizi endişeye sokmamalıdır. Çünkü önemli olan sizin kendi vücudunuzda hoşnut olacağınızdan emin olmanızdır. İsterseniz, biraz farklı kılmak için sanatçıdan birkaç özelleştirme yapmasını isteyebilirsiniz. Yine de mümkün olduğunca özgün ve daha kişisel tasarımlar seçmeye özen göstermelisiniz.

4. Dövme Acısı Derecesi

Bir dövmenin ne kadar canınızı acıtacağı ilk defa dövme yaptırmak isteyenlere yol gösterici bilgiler arasında neredeyse en önemli olanıdır. Hatta dövme seansına başlamadan önce akla gelen ilk endişe verici durumdur. Bilinmelidir ki; dövme yaptırmak her zaman acı vericidir, ancak insanlar farklı düzeylerde ağrı yaşayabilir. Ağrı seviyesi söz konusu olduğunda dövmenin yeri büyük bir faktördür. Dövme yaptırırken en acı verici yerler, en az yağlı, en çok sinir uçlarına yakın ve en ince deriye sahip olan yerlerdir. Kemikli bölgeler de genellikle çok acı verir. Size aksini söyleyen birisi ya yalan söylüyordur ya da bileğinde sadece 2 santimlik bir dövme vardır. Süreç, mürekkebi yerleştirmek için cildinizi delen birden çok iğneyi içerir. Dövme için seçilen tasarım ne kadar büyük ve ne kadar ayrıntılı olursa, o kadar fazla acı yaşanır. Bunun dışında iğnelerden veya kandan hoşlanmıyorsanız veya genellikle ağrı eşiğiniz düşükse, dövme yaptırmak için ekstra düşünmeniz önerilir.

5. Dövme Yeri Seçimi

İlk Defa Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

Dövmenin nerede olmasını istediğinize karar vermek, tasarımı seçmekle el ele gider. Vücudunuzun belirli bölümleri için en uygun olan farklı tasarımlar vardır. Tasarımın boyutu aynı zamanda dövmenin yerini de etkiler. Aile toplantıları sırasında diğer akrabaların sizi sivri uçlu sorularla rahatsız etmesini istemiyorsanız, kıyafetlerle kaplı alanlarda dövme yaptırmak isteyebilirsiniz. Öte yandan, herkesin renkli dövmelerinize hayran kalmasını istiyorsanız, bunları genellikle ön kollar ve eller gibi açıkta kalan alanlarda yaptırabilirsiniz. Düşünülmesi gereken başka bir şey de çok sayıda görünür dövmeye sahip olmanın gelecekte iş bulma şansınızı zedeleyip zedelemeyeceğidir. Örneğin, bir emlak satıcısı olmak istiyorsanız veya müşterilerle yüz yüze etkileşim gerektiren herhangi bir iş istiyorsanız, yüzünüze dövme yaptırmanız genellikle önerilmez. Dövme söz konusu olduğunda bazı işverenler muhafazakardır. Yüzünüz mürekkeple kaplı olduğu için Burger King’de ön saflardaki işi alamadıysanız dövme ayrımcılığını suçlamamalısınız.

6. Dövme Sanatçısı Seçimi

Belirli bir dövme sanatçısına karar vermeden önce, onun geçmişi hakkında araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız. Daha spesifik olarak, portföyünü incelemek size yardımcı olacaktır. Bununla yanı sıra, her sanatçının uzman olduğu dövme tasarım şekilleri de farklı olabilir. Bazı sanatçılar, gençler arasında çok popüler olan suluboya ve soyut tasarımlarda uzmanlaşmıştır. Diğerleri geleneksel Japon dövmelerinde veya siyah-gri dövmelerde uzmanlaşmıştır. Belirli bir tasarımınız varsa, üzerinde nasıl çalışılacağını gerçekten bilen bir sanatçı bulduğunuzdan emin olmalısınız. Yine de araştırma yaparken dikkatli olmanızda fayda vardır. Daha fazla müşteri çekmek için kendilerine ait olmayan eserler ortaya koyan sanatçılarla karşılaşabilirsiniz. Eğer dövmesi olan arkadaşlarınız varsa, sanatçılar için keşif yapmanıza yardımcı olabilirler. Onlardan tavsiye isteyebilirsiniz. Bu sayede hiç tanımadığınız bir sanatçıya endişe ile gitmek yerine referansı olan bir sanatçıya giderek memnun kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

7. Alerjili Ciltlerde Dövme

İlk Defa Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

İlk defa dövme yaptırmak isteyenlere yol gösterici bilgiler arasında sağlığınız için en önemli olan ve muhakkak dikkat etmeniz gereken bir unsurdur. Bilinen bir cilt alerjiniz varsa, ne kadar küçük olursa olsun, dövme yaptırmanın iyi bir fikir olup olmayacağı konusunda önce doktorunuza danışmanız gerekir. Cildinizin birden fazla iğneyle delinmesine ve içine kimyasallar sokulmasına nasıl tepki vereceğini asla tam olarak bilemezsiniz. Dövmelere karşı farklı türde alerjik reaksiyonlar vardır. Bazıları yalnızca küçük ve yönetilebilir kaşıntı veya cilt tahrişine neden olabilir. Bazıları kızarıklık veya şişlikle sonuçlanır. Dövme yapılan bölgenin çevresinde küçük topaklar oluşmasına da neden olabilir. Genel olarak cilt alerjiniz olsa da olmasa da dövme yaptırırken vücudunuzun nasıl tepki verdiğine çok dikkat etmek akıllıca olacaktır. Olağandışı bir şey hissettiğiniz anda mola vermelisiniz. Gerekirse, dövme yaptırma işlemini iptal etmekten çekinmemelisiniz.

8. Dövme Ekipman Temizliği

Dövmenizi ev servisi aracılığıyla da yaptırabilirsiniz veya bir dövme dükkanına giderek de yaptırabilirsiniz. Her iki durumda da dövme ekipmanı söz konusu olduğunda sanatçının sanitasyon uyguladığından emin olmak son derece önemlidir. Tüm iğnelerin nerede saklandığını görebilmelisiniz. Yeni iğneler söz konusu olduğunda, sanatçının mühürlü bir paketten yeni bir tane çıkardığını gördüğünüzden emin olmalısınız. Sorumsuz bir sanatçı, daha önce başkalarında kullanılmış iğneleri kullandığında hastalık kapabilirsiniz. Aynı şey eldivenler için de geçerlidir. Bir sanatçı, her yeni müşteri için yeni bir tek kullanımlık eldiven kullanmalıdır. Bu sayede kontaminasyonu önlemiş olurlar. Dövme dükkanının temizliğine ve genel konfor düzeyine bakmanız faydalı olacaktır. Salonun iyi havalandırılmış olması gerekir. Oturacağınız dövme sandalyesi rahat olmalıdır. Bu sayede dövme işlemi seansınızı konforlu ve temiz bir şekilde tamamlamış olursunuz.

9. Dövme Sonrası Bakım

Yeni dövmeli insanların yaptığı en yaygın hatalardan biri, dövme sonrası bakımı ihmal etmektir. Birçoğu, güneşin parıltısı altında onu dışarıda göstermek ister. Fakat il aşamada dövmenin bakımı daha önemlidir. Çünkü yeni bir dövme, temelde hala tam olarak iyileşmek için doğru bir bakıma ihtiyaç duyan açık bir yaradır. Cilt tahrişlerini önlemek için günde birkaç kez antibakteriyel sabunla, tercihen kokusuz bir sabunla yıkamanız gerekecektir. Üzerine düzenli olarak iyileştirici merhem ve nemlendirici sürmeniz gerekecektir. Eski deri soyulmaya başladığında her dakika onu kaşıma dürtüsüyle savaşırsınız. Bunlar, bir dövmenin doğru iyileştiğinden ve doğru göründüğünden emin olmak için gereklidir. Zaten bu bilgileri sanatçılar müşterilere mutlaka söylerler. Dövme sonrası sanatçının verdiği bu bilgileri ve önerileri mutlaka uygulamalısınız. Eğer dövme sonrası bakımla uğraşmak size zor gelecekse; dövme yaptırmadan önce mutlaka bir kez daha düşünmelisiniz.

10. Dövme Fiyatları

İlk Defa Dövme Yaptırmak İsteyenlere Yol Gösterici Bilgiler

Dövme yaptırmak tam olarak ucuz değildir. Bir dövmenin fiyatı büyük ölçüde tasarımın boyutuna, detay düzeyine ve kullanılan renklere bağlıdır. Köklü bir isme ve geçmişe sahip bir sanatçı da normalden daha yüksek ücret alır. Ödeme şekli sanatçıya bağlıdır. Bazı sanatçılar dövme tasarımını, onu tamamlamak için gereken işçilik ve mürekkep miktarını dikkate aldıktan sonra sabit bir fiyat talep ederler. Bazıları ise, sadece saat başına ücret alırlar. Bir sanatçıdan indirim veya pazarlık istemeniz genel olarak hoş karşılanmayabilir. Çünkü dövme bir sanattır. Tıpkı bir resim galerisinden eser satın alırken nasıl pazarlık yapılmıyorsa; dövme için de bu şekilde düşünülmelidir. Dövme yaptırırken para biriktirmeye hazır olmalısınız. Tüm vücut bölgelerini kaplayan özellikle büyük dövmeler için taksitle ödeme yapmakta sakınca yoktur. Yanlış anlaşılmaları önlemek için sanatçıyla net bir anlaşma yaptığınızdan emin olmalısınız. Dövmeler söz konusu olduğunda hatırlanması gereken son bir şey: Ödediğinizin karşılığını alırsınız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!