İbn Bacce Kimdir? Felsefesi Nedir?

1 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan
İbn Bacce Kimdir?
İbn Bacce Kimdir?

İbn Bacce veya İbn es-Saiğ olarak bilinen filozof 1077’de Saragosa’da doğmuştur. Muvahhidiler döneminde felsefenin kısıtlanmasıyla birlikte zor günler geçirmiş olan İbn Bacce, İbn Tufeyl ve İbn Rüşd birçok eziyete ve hapse maruz kalmış fakat yinede pes etmeyip hakikat arayışlarını sürdürmüşlerdir. (Şerif, 2000: 231)

İbn Bacce’nin felsefi sistemi, İbn Tufeyl’in hem övgüsünü kazanmış hem de eleştirisini almıştır. Aynı zamanda çağdaşı olan filozoflara büyük ilham olmuştur. İbn Bacce birçok alanda çalışmalar yapmış, özellikle müziğe olan ilgisiyle kendisinden söz ettirmiştir. Ona göre akıl en önemli parçadır ve insan aklıyla mutluluğa ve iyi ahlaka ulaşır.

İbn Bacce bir islam filozofu olarak pek tanınmasa da, sistemi akıl ve Kur’an birliğinde kurulmuştur. Bu bağlamda eserlerinde aklı, akıl gücünü ve Allah’ın birliğini öncelemektedir. Daha iyi anlaşılması açısından bir alıntı ile düşüncesini özetleyecek olursak;

“Kendisiyle akıl gücünün fasılları ayırt ettiği bu ilahi akıl nimeti bakımından ve de Allah’ın kendisine verdiği kabiliyet nisbetince bir insan diğerine üstün olur. Fakat bu iki nimet doğuştandır, kazanılmış olan nimet ve kabiliyetler doğuştan olanlardan sonra gelir; onlar peygamberlerin kılavuzluğuyla Allah’ın istediği şeyleri yapmakla kazanılır. Bu yüzden insan, Allah Resulünün davetine uyup tebliğ ettiklerini yapmakla sorumludur. Böylece kalb gözüyle her yaratığın mahiyetini, kaynağını ve gayesini görür. Aynı şekilde Allah’ın bizatihi Zorunlu varlık olduğunu; Tek olduğunu, eşi, ortağı bulunmadığını ve her şeyin yaratıcısı olduğunu görebilir. Ondan gayri her şey mümkündür ve O’nun noksansız, kusursuz Zat’ından sadır olmuştur; yani O’nun Kendisi hakkındaki bilgisi bütün nesnelerin bilgisini içine alıp kapsar; ve O’nun nesneler hakkındaki bilgisi ise onların var olma sebebidir.” (Şerif, 2000: 245)

KAYNAKÇA:
Klasik İslam Filozofları ve Düşünceleri, M.M. Şerif, İnsan Yayınları, 2000.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
27
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?