Hey Gidi Günler Hey: En Çok Ses Getiren Yerli 90’lar Albümleri

3 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

90’lar tarzlarıyla, aşklarıyla, filmleriyle ve unutulmaz şarkılarıyla efsane bir dönemdi… 90’lar albümleri hala akıllardan çıkmamış sayısız şarkıyı bizlerle buluşturmuştur. Bazı şarkılar bugün bile yeni çıkmış gibi dinleniyor ve kimsenin dilinden düşmüyor! Pek çok sanatçının piyasaya giriş yaptığı bir dönem de olan 90’ların en çok ses getiren unutulmaz albümlerini dergiCE olarak sizler için sıraladık. Zaman yolculuğuna hazır olun, istikamet 90’lar! İşte 90’larda En Çok Ses Getiren 10 Yerli Albüm…

1. Sezen Aksu – Gülümse

Sezen Aksu - Gülümse

Sezen Aksu’nun 1991 yılında çıkardığı “Gülümse” adlı albüm, 90’ların efsanevi albümü olarak anılmaktadır. 2 milyondan fazla satışı yapılan albüm, Türkiye’nin en çok satışı yapılan albümlerinden birisi olma ünvanını kazanmıştır. Albümde yer alan şarkılardan bazıları şuan hala popülerliğini koruyan; Gülümse, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Tutsak, Vazgeçtim ve Seni Kimler Aldı? gibi parçalardır.

2. Levent Yüksel – Med Cezir

Levent Yüksel - Med Cezir

Levent Yüksel’in ilk çıkış albümü olan “Med Cezir”, 1993 yılında Sezen Aksu’nun desteği ile müzik piyasasına girmiştir. Yayınladığı andan itibaren büyük yankı uyandıran albüm, Levent Yüksel’in tüm ülkede tanınmasına vesile olmuştur. Med Cezir albümünde yer alan parçalardan bazıları; Med Cezir, İstanbul, Kadınım, Uçurtma Bayramları ve Bu Gece Son’dur.

3. Zerrin Özer – Olay Olay

Zerrin Özer - Olay Olay

1992 yılında çıkan bir Zerrin Özer albümü olan “Olay Olay”, Türk pop müziği için önemli bir yere sahiptir. 90’lar albümlerinde yeri ayrı olan albümde Zerrin Özer; Mustafa Sandal, Atilla Özdemiroğlu, Onno Tunç ve Şehrazat gibi önemli isimler ile çalışmıştır. Olay Olay albümünde yer alan başlıca şarkılar; Hep Bana, Olay Olay, Gemiler ve Sana Hasretim’dir.

4. Burak Kut – Benimle Oynama – Çılgınım

Burak Kut - Benimle Oynama - Çılgınım

Burak Kut’un çıkış albümü olan “Benimle Oynama- Çılgınım”, nam-ı diğer Bebeto Burak Kut’un genç kızlar arasında popüler olmasına sebep olmuştur. 1994 yılında çıkan albümün en öne çıkan şarkısı Benimle Oynama olmuştur. Albümün diğer parçalarından birkaçı ise; Bebeğim, Tek Çare, Heyecanlıyım ve Gel Bana gibi şarkılardır.

5. Tarkan – Aacayipsin

Tarkan - Aacayipsin

Tarkan’ın 2. albümü olan “Aacayipsin”, 1994 yılında çıkmıştır. İlk albümüne nazaran dansları, giyimi ve tarzıyla yepyeni bir başlangıç olan bu albüm, yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa ve Asya ülkelerinde de severek dinlenmiştir. Aacayipsin albümünün önce çıkan parçaları; Hepsi Senin mi? Kış Güneşi, Dön Bebeğim ve Gül Döktüm Yollarına olarak sıralanabilir.

6. Aşkın Nur Yengi – Sevgiliye

Aşkın Nur Yengi - Sevgiliye

Aşkın Nur Yengi’nin 1990’da çıkardığı “Sevgiliye” adlı albüm, sanatçının ilk albümü de olmaktadır. Çıktığı andan itibaren büyük ses getiren albüm, 2,5 milyon satış ile rekor kırmıştır. 90’lar albümleri arasında en başarılılardan olan bu albümün tüm şarkıları hit olmuş ve hala dillerden düşmemiştir. Albümde yer alan parçalardan bazıları; Susma, Ayrılmam, Olmaz, Bile Bile ve Sevgiliye‘dir.

7. Nilüfer – Yine Yeni Yeniden

Nilüfer - Yine Yeni Yeniden

Nilüfer’in 13. albümü olan “Yine, Yeni, Yeniden”, 1992 yılında müzikseverler ile buluşmuştur. Zaten yıllardır ismini tüm Türkiye’ye duyurmayı başarmış olan Nilüfer, bu albümü ile başarısına başarı katmıştır. İşte albümden bazı şarkılar; Yeniden Sev, Dokun Bana, Kavak Yelleri ve Haram Geceler.

8. Nazan Öncel – Bir Hadise Var

Nazan Öncel - Bir Hadise Var

Nazan Öncel’in 2. albümü olan “Bir Hadise Var”, 1991 yılında satışa sunulmuştur. 90’ların en hit şarkılarının yer aldığı albümde; Gitme, Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim ve Aynı Nakarat gibi şuan bile dinlenen eserler bulunmaktadır.

9. Reyhan Karaca – Sevdik Sevdalandık

Reyhan Karaca - Sevdik Sevdalandık

Reyhan Karaca’nın 2. albümü olan “Sevdik Sevdalandık”, ilk albümünün yanı sıra sanatçının ilk çıkış albümü olarak değerlendirilmektedir. 1997 yılında çıkan albümde o dönem fırtınalar estiren; Sevdik Sevdalandık, Canımdan Uzaklara, Yediveren ve Gölge Çiçeği gibi parçalar yer almıştır.

10. Fatih Erkoç – Ellerim Bomboş

Fatih Erkoç - Ellerim Bomboş

Fatih Erkoç’un 1992 yılında çıkardığı albümü olan “Ellerim Bomboş”, 90’lar albümleri arasında büyük ses getirip, uzun zaman zirvede yer almıştır. Şuan bile sık sık dinlenen şarkıların yer aldığı albümde; Ellerim Bomboş, Oynatmaya Az Kaldı, Yalnızım ve Sev Beni gibi eserler bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!