Her Bilgisayarda Bulunması Gereken Programlar

4 dk okuma süresi


3
24 Paylaşım, 3 puan

Teknolojiyle bütünleşen toplumumuzda her evde bilgisayar adeta bir gereklilik oldu. Şimdilerde her insanın şahsi bilgisayarının olması gerektiği bu dönemde, dergiCE olarak sizlere her bilgisayarda bulunması gereken programlar listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Opera Browser

her bilgisayarda bulunması gereken programlar

Bilgisayarların temel işlevlerinden birisi hızlı ve güvenilir internet erişimi sağlamaktır. İnternette seyahat edebilmek için de bir internet tarayıcısına ihtiyaç duyarız. Önceleri İnternet Explorer ve Firefox tarayıcı görevini üstleniyordu. Google’ın piyasaya el atmasıyla beraber saydığımız iki tarayıcı rafa kaldırıldı çünkü Google’ın piyasaya sürdüğü Google Chrome diğer tarayıcılardan daha hızlı çalışıyor ve istenen emri daha seri yerine getiriyordu. Chrome’un üzerine çıkan tarayıcı ise Opera oldu. Diğer tarayıcılardan daha güvenli ve hızlı olması bir tarafa üzerine eklenebilecek eklentileriyle piyasanın yenisi Chrome’u da, eskilerden beri süregelen Firefox ve İnternet Explorer’ı da geride bıraktı. Tek tıkla eklenebilen VPN, Whatsapp gibi eklentileri kullanıcıya bir tarayıcıdan daha fazlasını vadediyor. Tarayıcının arka planını değiştirebilmek, temayla oynayabilmek gibi özellikler tarayıcının kullanıcı yanlısı olduğunu hissettiriyor.

2. GOM Player

her bilgisayarda bulunması gereken programlar

Günün ve haftanın yorgunluğunu atmak için bir film izlemek istediğinizde eğer elinizde sağlam bir medya oynatıcısı olmazsa izlediğiniz filmden keyif alamayacağınız gibi güne yeni bir yorgunluk daha eklersiniz. Windows’un kullanıcılarına sunduğu medya oynatıcı çoğu kullanıcının beklentilerini karşılayamıyor. Sesin az çıkması, altyazı eklerken çıkan sorunlar, altyazının çıkma hızının ayarlanamaması, ileri-geri sarmada çıkan hatalar vb. Bu saydığımız hataların birçoğu farklı medya oynatıcılarda da karşımıza çıkar. Farklı video formatlarını da sorunsuz çalıştırabilen GOM Player medya oynatıcı eksiğinizi dolduracaktır.

3. Microsoft Word

her bilgisayarda bulunması gereken programlar

Her bilgisayarda bulunması gereken bir diğer program da Microsoft’un Microsoft Word ürünü. Microsoft Word kullanıcıya temel olarak yazı yazma aracı olarak sunulur. Her ne kadar yalnızca yazı yazmak için kullanılan bir program gibi görünüyor olsa da kullanıcıya sunabilecekleri daha fazladır. Yazının şeklinde ve renginde oynamalar yapılabileceği gibi eklenecek fotoğraflarla basit de olsa bir poster hazırlanabilir. Çıkarılan eser istenirse Microsoft Word sayesinde tek tıkla PDF formatına da çevrilebilir.

4. Microsoft Powerpoint

her bilgisayarda bulunması gereken programlar

Hepimizin senede birkaç kez sunum hazırlamamız gerekiyordur. Gerek iş için gerekse okul için çeşitli sunumlar hazırlarız. Sıradaki programımız olan Microsoft Powerpoint de tam bu anda imdadımıza yetişiyor. Birbirlerine istediğimiz sırayla yerleştirebildiğimiz görsel öğelerden yahut basit yazılardan oluşan sayfaları yine istediğimiz sırayla gösterime sokabiliyoruz. Microsoft Powerpoint’ın bize sunduğu sunumlarda yani slaytlarda geçiş efektleri, renk efektleri ve tıpkı Microsoft Word’ün sunduğu gibi yazılarınızın renginde ve tarzında değişiklikler yaparak sunumuzu kendi istediğiniz şekle sokup size özel hale getirebilirsiniz.

5. CCleaner

Elbette bilgisayar kullanırken istenen özelliklerden bir diğeri de hız performansıdır. Bilgisayarınızın hızlı çalışabilmesi için içerisinde çöp dosyaların oluşmaması gerekir. Bilgisayarınız siz farkında olmasanız bile işletim sistemi, tarayıcı ve/veya çeşitli programlardan dolayı çöp dosyalar oluşturur. Oluşan bu çöp dosyalar da ister istemez bilgisayarınızı yavaşlatır ve performansını azaltır. Bu maddede ele aldığımız program olan CCleaner bahsettiğimiz çöp dosyaları temizlemek için tasarlanmıştır. Tarayıcınızın içinde biriken çerezler, indirme ve arama geçmişinden tutun da işletim sisteminin arkada biriktirdiği çöp dosyalara kadar temizleyen CCleaner çöp kutunuzda biriken dosyaları da aynı anda tek tıkla temizler.

6. Winrar

Dosyaların bilgisayarda daha az yer kaplaması için dosyalar sıkıştırılır. Dosyaları sıkıştırarak hem dosyaların toplu durmasını sağlayıp dosyalara daha rahat erişebiliriz hem de farklı dosyalar için bilgisayarımızda yer açmış oluruz. Dosya sıkıştırmak için en sık kullanılan ve üzerine düşen görevi hızlıca yapabilen program Winrar’dır.

7. Recuva

Yanlışlıkla yahut bilerek sildiğiniz bir dosyaya ilerleyen vakitlerde ihtiyaç duymanız oldukça olası bir durum. İhtiyaç duyduğunuz bu dosyaya tekrar erişebilmenizi sağlayacak olan Recuva, bir dosya kurtarma programıdır. Flash diskten, CD/DVD’den, hafıza kartından ve tabii bilgisayarınızdan silinen dosyaları, fotoğrafları, videoları geri getirmek için piyasada kendisini kanıtlayan Recuva, bilgisayarınızda bulunması gereken programlardandır.

8. Kaspersky

Sanal dünyanın gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber sanal dünyada da saldırgan insanlar ve programların olması kaçınılmaz hale geliyor haliyle. Her ne kadar bu saldırgan insanlara ve saldırgan programlara karşı çeşitli önlemler alsanız bile yeterli olmayabiliyor. İçiniz rahat şekilde bilgisayarla uğraşıp internetten çeşitli dosyaları şüpheye düşmeden indirebilmeniz için bir antivirüs programına ihtiyacınız var. Diğer antivirüs programları gibi VPN benzeri özellikleri eklenmemesiyle beraber işi olan virüs korumasını rakiplerinden daha iyi yerine getiriyor.

9. Dropbox

Bilgisayarınıza yüklediğiniz her dosyayla bir sonraki yükleyeceğiniz dosyaya ayırabileceğiniz yer azalır. Yeni depolama alanları arayan kullanıcıların yardım çığlıklarını duyan şirketler bulut depolama ismini verdikleri sanal ortamda veri muhafaza etme servislerini oluşturarak yeni bir rekabet piyasası oluşturdular. Bulut depolama servislerinde bahsedildiğinde akla ilk gelen servis Dropbox oluyor. Kullanıcılara 10GB’lık depolama alanı sunan Dropbox aynı zamanda depolanan bu verilerin istenen kişilerle paylaşılabilmesine de olanak sunuyor.

10. PhotoScape

her bilgisayarda bulunması gereken programlar

Her bilgisayarda bulunması gereken programlar listemizin son maddesinde, kaliteli bir fotoğraf düzenleme uygulaması var. Sosyal medyanın gelişmesiyle beraber kullanıcılar sosyal medyaya yükledikleri fotoğraflarla kendilerini gösterip kanıtlamak istemeye başladılar. Fotoğraflarınız üzerinde düzenleme yapmanız gereken hemen her anda kolay kullanımıyla PhotoScape’i kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı netleştirme, fotoğraflara zarar vermeden fotoğrafları kırpma, fotoğrafları yeniden boyutlama ve fotoğraflara efekt ekleme özelliklerini bünyesinde barındıran PhotoScape’in kullanımı oldukça basit ve kullanışlıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!