Haydi Toparlan, Misafir Geldi!

2 dk okuma süresi


1
7 Paylaşım, 1 puan
Misafirperver
Misafirperver

Haydi, toparlan! Misafir geldi. Gözünü-gönlünü, özünü-sözünü, sevgini-meylini hizaya getir! Canını-kanını, aşkını-andını, içini-dışını Mevla`ya çevir!..

Sen, yaramaz nefsim!

Gönül yuvan darmadağın, halen gözün gaflet uykusunda… Azaların darmadağın, biri sağda biri solda…
Ellerin secde için yere yapışır, ayakların dünyaya koşmak için çırpınır. Kalbin “lâ” derken başkasına çarpar. İman boğazında düğümlenir kalır.

Haydi, toparlan! Misafir geldi. Gözünü-gönlünü, özünü-sözünü, sevgini-meylini hizaya getir! Canını-kanını, aşkını-andını, içini-dışını Mevla`ya çevir!

Günahların dağ gibi üzerine düşecek. Kulluğun eksik, oysa seni insan edecek. Acziyetin ve fakirliğin gözyaşı damarlarına hücum ederken gelen bu misafir, sana umut verecek.

Başını kaldır, Ramazan geldi! Senin de kendine gelme vaktin geldi. Kendinden uzaklaşalı yolunu şaşırdın, hazlarının esiri oldun, sahibini unuttun. Fıtratından ayrılalı yüzün bir kaç parçaya bölündü, riya kapına dayandı, ölümü unuttun.

Ramazan geldi. Burnuna rahmet kokuları getirdi. Zihnini masivadan temizlemeye, sana en güzel hatıraları bırakmaya, ruhunun derinleştikçe acıtan boşluğunu doldurmaya geldi.

Bir misafir ki sahipliğine soyunduğun dünyada, senin de aslında bir misafir olduğunu söylüyor. Her nefes verişin, geri dönüşünün habercisi. Bavulun hazır mı? İçine ne aldın? Azığını doldurmak için biri mi lazım? İşte canım, göz nurun Ramazan geldi!

Senin bavuluna (amel defterine) oruç mektebinin başarılı sınav kâğıdını koymak için elini uzatıyor. Aç ruhunun iftarı için seni Reyyan Cenneti’ne davet ediyor. Günahlarını bedeninden oruçla, zihninden tefekkürle, kalbinden rahmetiyle, benliğini ise uzun uzun secdelerle atmaya kefil olmuş bu misafir… Beratını sana peşinen bildiriyor. Durma, sen de elini uzat!

Ramazan geldi. Farkında olmayı unuttun hatalarının. Yıl boyunca ahiret hesabını bir kenara bıraktın. İşin, eşin, aşın; Aklın, ardın, acın… Yıprattığın hayatın, örttüğün isyanların, sakladığın her gaflet anın… Oyalandın durdun. Oysa ölümlüydü misafir yurdun.

Toparlan, misafir geldi! Hira’ya “Muhammed” olarak girip “Resulullah” olarak çıkan Sevgili’ye gelen ‘oku!’ emriyle okumayı unuttuğun kâinatı, kendini, kaderini, kederini bir kez daha okutmaya geldi. Bir gölgelenme yeri olan dünya hayatına iyice yayıldığını, hiç kalkmayacakmış gibi yaslandığını, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığını gördü ve yetişti. Sana vicdanını sükûna erdirecek nasihati, benliğini ahsen-i takvim edecek reçeteyi, ruhunu ulvi kılacak sözleri ve sancılarına oh çektirecek ilacı vermeye geldi.

Pencereni aç, rahmet esintileri girsin rutubetli hayatına! Ramazan geldi. Gönül yuvan darmadağın, orayı hangi şehvetler yumağı işgal etti? Gözün halen uykuda, misafir kapını çalarken şeytan kulağına kaç düğüm bindirdi?

Ramazan geldi. Sana sıcacık bir dokunuş getirdi. Mideni aç bırakmaya, ruhunu tıka basa doyurmaya geldi.

Şeytanı kahırlar içinde bırak! Uykundan kalk, koş kapıya bak! Ona yüreğinin de kapılarını aç. Bedenini topla, kirli bakışlarla lekelenmiş gözlerini temizle. Kalbinin tozlarını al. Bakışlarını bu kutlu misafirin derununa kat. Kendini sivrisineğin kanadından değersiz bu dünyadan çek al. Ötelerden gelen bu şefkatli ele uzan!

Ramazan geldi. `Bin aydan daha hayırlı bir gece` hediyesiyle cömertçe karşına dikildi. Zaman ve mekândan münezzeh Olan(cc), tüm zamanları iç içe giydirdi. Bir fırsat ki yakalarsan sonu cennet! Tabi bu fırsatı son nefese dek sürdürmelisin elbet!

Ramazan geldi. Hira’dan doğan güneşle gününü gün etmeye geldi. Allah`ın kelamıyla muhatap alındığını bir kez daha müjdelemeye geldi.

Bir ayını değil, ömrünü Ramazan etmeye geldi. Aç bıraktığın ruhuna Rabb-i Rahim’in aşkını işlemeye geldi. Hazır mısın? Haydi toparlan!

Nisanur Dergisi ~ Hacer Sâra TOPRAK
19 Temmuz 2013


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir