Hattatların Kıblesi: Yakut Musta’sımî


HATTAT
HATTAT

Hiçbir zaman yok olmayacak bir yazı çeşidi geliştirerek Kıbletü’l-Küttâb “yazıcıların kıblesi” adını alan ve kendi üslûbunun farklılığı bütün kalemlerde hissedilen Yakut Musta’sımî’nin hat sanatımızdaki önemi…

Hat sanatı, İslam kültür ve medeniyeti doğrultusunda Arap yazısına bağlı olarak ortaya çıkmış ve gelişmiş güzel sanatların bir dalıdır. Arap yazısı, İslam dininin doğuşuyla gelişmeye başlamış ve sonraki yüzyıllarda Türk hattatlarının katkısı ile bir sanat dalı haline gelmiştir.

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Yrd.Doç.Dr. Hüseyin GÜNDÜZ
Sayı: 6-7 ~ Nisan-Eylül 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Arapça’da hattat, güzel yazı yazan anlamına gelmektedir. İslam alemi tarafından içselleştirilerek Arap harflerinin değişik şekillerde yazılması ile oluşan yazı sanatına ise “hat sanatı” denilmiştir.

    Hattatlık, tarihi harflerin dekoratif şekilde tasvir edilmesiyle başlamış. ALLAH’ın kelamına duyulan saygı ve Kur’anı en güzel şekilde yazma çabaları ile günümüze kadar devam edegelmiştir. Bu bağlamda tezhip, ebru ve ciltleme sanatları meydana gelmiş, hatta kağıtçılık ve mürekkepçilik bir sanat dalına dönüşmüştür.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim