Harikalar Diyarı Galapagos Adaları

2 dk okuma süresi


8
14 Paylaşım, 8 puan

Galapagos Adaları, lav yığınlarından oluşur ve çoğu periyodik olarak aktif olan kalkan yanar dağlarıyla işaretlenmiştir. Galapagos adaları 1959 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınmıştır. Unesco tarafından korunan daha fazla dünya mirasını inceleyebilirsiniz. Şimdi her ayrıntısıyla harikalar diyarını andıran Galapagos adalarının en etkileyici özelliklerini sizin için derledik. Bu adaya hayran kalacaksınız ve gitmek isteyeceksiniz!

Galapagos Adalarının İklimi

Galapagos Adaları Ekvator

Galapagos Adaları’nın iklimi düşük yağış, düşük nem ve nispeten düşük hava ve su sıcaklıkları görülür. Sıcaklık genellikle 20 ile 25 derece arasında değişir.

Galapagos Adalarının Bitki Örtüsü

galapagos adaları

Adalar, büyük çoğunluğu endemik olan binlerce bitki ve hayvan türüne sahiptir. Takımadaların kurak ovaları açık bir kaktüs ormanı ile kaplıdır. Yüksek kotlardaki bir geçiş bölgesi, pisonia (saat 4’te bir bitki) ve guava ağaçlarının egemen olduğu bir ormanla kaplanır ve geçiş bölgesinin üzerindeki nemli orman bölgesi, yoğun bir alt fırçalı bir Scalesia ormanının hakimdir. Ağaçsız yayla bölgesi, eğrelti otları ve otlarla kaplıdır.

Galapagos Adalarının 13 Ana Adası

galapagos adaları

1. Isabela
2. San Cristobal
3. Santa Cruz
4. Santiago
5. Fernandina
6. Floreana
7. Española
8. Santa Fé
9. Marchena
10. Pinta
11. Genovesa
12. Baltra
13. Pinzon

Adalarda Yaşayan Özel Hayvanlar

Galapagos’u her yıl yüz binlerce turist ziyaret ediyor. Ancak biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerini en aza indirmek için dikkatli adımlar atılıyor. Yolcu gemileri açıkta demirliyor ve ziyaretçiler adalara sadece botla ulaşabiliyor. Yiyecek getiremiyorlar, yerel vahşi yaşama dokunamıyorlar. Galapagos hayvanları, vahşi yaşamda yırtıcılara maruz kalmadan evrimleştiği için insan korkusu nedir bilmez. Galapagos adalarında bir çok hayvan türü bulmak mümkün işte onlardan bazıları…

Deniz İguanası

Endemik özelliklere sahip, en sıra dışı olanlardan birisi deniz iguanasıdır. Bu dünyada deniz suyunda yiyecek arayan tek kertenkele. Yosunlarla otluyor ve 9 metre derinliğe dalabiliyor. Fakat nesli insan eliyle getirilen bakteriler nedeniyle risk altında. Ayrıca kedi, köpek yada domuzlar, iguana hayvanlarının yumurtaları için risk oluşturmakta.

Nazik Devler

Dev kaplumbağalar sadece iki uzak takımadada, Galapagos ve Hint Okyanusu’ndaki Aldabra’da yaşıyor. Bu hantal sürüngenler yüz yıldan fazla yaşayabilir. Avlanma, Galapagos kaplumbağalarının 16. yüzyılda 250 bin olan sayısını 1970’lere gelindiğinde 3 bine düşürdü. Koruma çabalarıyla sayılarının yeniden arttığı ve şu anda 20 bine ulaştığı  biliniyor.

Mavi Ayaklı Bubi

galapagos adaları

Üç bubi türü, Galapagos Adaları’nın en popüler kuşları arasındadır ve Mavi-Ayaklı Bubi, çoğu insanın favorisidir. Genelde kıyıya yakın yerlerde beslenirler, balıkları yakalamak için denizlere muhteşem dalışlar yaparlar ve küçük toprak yuvalama kolonilerinde yaygın olarak dağıtılırlar.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç