Halsizlik ve Yorgunluk Sebepleri Nelerdir?

2 dk okuma süresi


6
9 Paylaşım, 6 puan

Yorgunluk ve halsizlik hissinin altında yatan sebepleri biliyor musunuz? Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile bu halsizlikten kurtulabilirsiniz. Biz de sizler için yorgunluktan kurtulmanın yollarını listeledik.

1. Uykuya İhtiyacınız Olabilir

Halsizlik ve Yorgunluk Sebepleri

Yorgunluğunuzun sebebi yeterince uyumamanız olabilir. Yetişkin bir kişinin her gece 7-8 saat uyuması gerekir. Bunun için öncelikle uyku düzenine dikkat etmelisiniz. Kendiniz için düzenli bir program oluşturun. Yatak odanızda TV, dizüstü bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik araçları bulundurmayın. Tüm düzenlemeleri yapmanıza rağmen hala uyku problemi yaşıyorsanız bir doktordan yardım isteyin.

2. Yanlış Beslenmeye Dikkat!

Yanlış Beslenme

Yorgunluğun önemli sebeplerinden biri de yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Dengeli bir diyet, kan şekerinizi normal sınırlar içerisinde tutacağı gibi halsiz hissetmenize de engel olacaktır. Kahvaltınızı düzenli yapın. Her öğünde protein ve kompleks karbonhidratları tüketmeye çalışın. Ayrıca sürekli enerji için gün boyunca küçük öğünler ve meyve-sebze atıştırmalıklar yiyin.

3. Aşırı Kafein Tüketmeyin!

Halsizlik ve Yorgunluk Sebepleri

Kafein ölçülü dozlarda tüketildiğinde uyanıklığı ve konsantrasyonu artırabilir. Ama çok fazla tüketildiğinde kalp hızı ve kan basıncını olumsuz yönde etkileyerek yorgunluğunuza sebep olabilir. O yüzden çok fazla kafein tüketiyorsanız, yavaş yavaş azaltmayı deneyin. Kafein tüketimini aniden bırakırsanız, kafein eksikliği daha fazla yorgunluğa sebep olacaktır.

4. Depresyon Sorunu

Depresyon Sorunu

Depresyonun iştah kaybı, baş ağrısı gibi önemli belirtilerinden biri de geçmeyen yorgunluktur. Yorgunluğunuz birkaç haftadan fazla sürüyorsa bir doktora danışmakta fayda var. Terapi ya da ilaçlar hastalığınızın tedavisinde önemli rol oynayacaktır.

5. Uyku Apnesi Problemi

Uyku Apnesi

Gece boyunca nefesin sık sık durmasıyla uyanma şeklinde ortaya çıkan uyku apnesi probleminde 8 saat uyusanız bile uykunuzu yeterince alamadığınız için yorgunluk problemi yaşayabilirsiniz. Uyku apnesi probleminin yanı sıra sigara içiyorsanız ve kilo probleminiz varsa bu sebeplerden kaynaklanabilir. Uyku testi ve kontroller yapmanız ve bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

6. Hipotiroidi Rahatsızlığı

Halsizlik ve Yorgunluk Sebepleri

Metabolizma hızını kontrol eden tiroid bezinin hastalıkları yorgunluk, halsizlik ve kilo almanıza neden olabilir. Uzun süredir devam eden bir yorgunluğunuz varsa mutlaka hekiminize başvurun ve tiroid ile ilgili testlerinizi yaptırın.

7. İdrar Yolları Enfeksiyonları

İdrar Yolları

İdrar yolları enfeksiyonları her zaman kendisini idrara çıkarken yanma ve ağrıyla göstermeyebilir. Bazı durumlarda tek belirtisi yorgunluk olabilir. Hekiminizden yardım isteyerek basit bir idrar testi ile enfeksiyon probleminiz olup-olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. İdrar enfeksiyonu yaşıyorsanız, antibiyotikler ile hastalığınız tedavi edildiğinde yorgunluğunuz genellikle birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

8. Diyabet Hastalığı

Halsizlik ve Yorgunluk Sebepleri

Diyabet hastasıysanız çok sık yorgunluk problemi yaşarsınız. Bu nedenle kalıcı ve açıklanamayan bir yorgunluk problemi yaşıyorsanız mutlaka bir doktora danışın. Yapılan muayene ve testlerle diyabet olduğunuz ortaya çıkarsa beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı ve ilaç tedavisi değişiklikleri ile yorgunluğunuz tedavi edilebilir.

9. Bol Bol Su İçin!

Su İçin

Yorgunluğunuz yeterince su tüketmemenizden de kaynaklanabilir. Yeterli su içip içmediğinizi idrarınızın rengine bakarak anlayabilirsiniz. Yeterince su tüketen bir kişinin idrarı şeffaf renktedir. Eğer idrarınız koyu renk ise ve herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa susuz kalmışsınız demektir. Saat başı ya da planlı bir fiziksel aktivite öncesi en az 2 bardak su içmelisiniz.

10. Çalışma Saatleri

Halsizlik ve Yorgunluk Sebepleri

Gece ya da vardiya usulü çalışıyorsanız, dengeniz bozulduğu için yorgunluk problemi yaşayabilirsiniz. Bu sorunu gündüz mümkün olduğunca karanlık, serin ve sessiz bir odada uyuyarak çözebilirsiniz. Bu düzenlemelere rağmen hala uyku problemi yaşıyorsanız, bir doktordan yardım isteyin.

11. Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik Yorgunluk

Yorgunluğunuz ne yaparsanız yapın 6 aydan fazladır sürüyorsa, günlük aktivitelerinizi yapmak sizin için zorlayıcı olmaya başladıysa Kronik Yorgunluk Sendromu ya da Fibromiyalji hastalığı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Her iki hastalığın da ortak özelliği nedeni açıklanamayan yorgunluktur. Hekiminizin desteği ve yönlendirmesi ile uyku alışkanlıklarınızı, günlük programınızı değiştirerek size uygun bir egzersiz programına başlayarak toparlayabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

  1. Bilmiyorum.. Ama benim tek bildiğim şey var.. Oda herkesin, kendisinin doktoru olması gerektiğidir. Yani sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Buna da toplum sağlığı diyebiliriz. Bunu sağlayabilirsek, huzurda beraberinde gelecektir. ALLAH herkese hayırlısıyla maddi ve manevi(psikolojik) acil şifalar versin!.