Hala Bulunamamış 10 Kayıp Hazine

3 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Geçmişte önemli olan çoğu kişinin, büyük servetlere sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Altın, gümüş ya da değerli taşlardan oluşan pek çok hazinenin yeri ise yapılan tüm aramalara rağmen hala bulunamamıştır. Sizin için dünyada varlığı en çok merak edilen, hala bulunamamış 10 kayıp hazine listesini oluşturduk. Kayıp hazineler arasında gezinirken, kendinizi hazine avcısı olarak hissedebilirsiniz.

1. Oak Adası’ndaki Gizemli Çukur

hala bulunamamış 10 kayıp hazine

Kanada’nın Quebec eyaletinin doğusunda bulunan küçük bir ada olan Oak Adası’nın gizemi, 1795 yılında bir grup gencin tesadüfen bir göçük bulmasıyla birlikte ortaya çıktı. Tarihi 18. yüzyıl korsanlarına kadar dayandığı düşünülen çukurun, hiçbir zaman sonuna ulaşılamadı. Kayıp hazine içerisinde ise yaklaşık olarak 2 milyon euro değerinde değerli eşya olduğu düşünülmekte.

2. Montezuma’nın Hazinesi

hala bulunamamış 10 kayıp hazine

Taşıdığı gizem pek çok oyuna da kaynaklık eden Montezuma’nın hazinesi, İspanyolların Aztek İmparatorluğu’nu yok etmesiyle birlikte kaybolmuştur. Kral Montezuma’nın serveti İspanyollardan korunmak için Tezcocu Nehri civarına gömülmüştür. 1520’lerde kaybolan hazine ise, geçmiş Meksika başkanlarının nehri kurutma çabalarına rağmen bulunamamıştır.

3. Karasakal’ın Hazinesi

hala bulunamamış 10 kayıp hazine

Dünya üzerindeki en ünlü korsanlardan biri olan Karasakal, 1716-1718 yıllarında gerçekleştirdiği pek çok yağmalama sonucunda büyük bir servete kavuşmuştur.  İngiliz Teğmen Robert Maynard tarafından yakalanan Karasakal’ın hazinesi ise bir türlü bulunamamıştır. Günümüzde ise ganimetlerin; Virginia’nın Chesapeake Koyu, Cayman Adaları’ndaki mağaralar ya da Karayip Adaları üzerinde olduğu düşünülmektedir.

4. Firevun ve Kayıp Hazine

hala bulunamamış 10 kayıp hazine

Howard Carter, Mısır’da bulunan Krallar Vadisi üzerindeki Tutankhamen mezarını 1922 yılında keşfetmiştir. Mezar içerisinden çıkan sanat eserlerini ve mücevherleri gruplandırması da tam 10 senesini almıştır. Ancak 20. yüzyıl sonlarına doğru oda tekrar açıldığında içlerinin boş olduğu görülmüştür. Bazı araştırmacılara göre, Mısır hanedanlığının başına geçen Herihor hazinenin bir kısmına el koyduktan sonra tekrar gömülmelerini istedi. Ancak kaybolan hazineler hiçbir zaman bulunamadı.

5. Amber Odası

hala bulunamamış 10 kayıp hazine

Prusya Kralı 1. Friedrich için yapılan ve Rus Çarı 1. Petro’ya 1716 yılında verilen oda, görenler tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılmıştır. Nazi silahlarının Rusya’ya dönmesiyle birlikte odanın güvenliği için taşınmaya çalışılmış olup, 1941 yılında Nazi askerleri tarafından el konulmuştur. Köingsberg Kalesi’ne getirilen Amber Odası, 1945 yılında kalenin kuşatılması sonunda bulunamamıştır. Odanın Sovyetler tarafından yanlışlıkla bombalandığı mı yoksa yer altı sığınaklarından birine mi saklandığı, hala gizemini korumaktadır.

6. Atahualpa’nın Altınları

İnka hanedanı olan Atahualpa, Cajamarca’yı askerleriyle birlikte yakaladıktan sonra özgürlükleri karşılığında servetlerinin tamamını talep etmiştir. Yaşamak için talep kabul edilse de İspanyol Kral tarafından hazine derin sulara gömülmüştür. Kayıp hazine, daha sonra aransa da hala bulunamamıştır.

7. Cengiz Han’ın Mezarı

Dünya üzerinde en çok merak edilen ve araştırılan kayıp hazinelerden birisi de Cengiz Han’a ait mezarın nerede olduğudur. Öldüğünde son derece büyük bir hanedanlığa sahip olan Cengiz Han’ın servetinin de kendisiyle birlikte gömüldüğü düşünülmektedir. Ancak mezarının nerede olduğu büyük aramalara rağmen henüz bulunamamıştır. Mezarın yerine dair en büyük inanış ise Onon Nehri kıyılarında bulunduğudur.

8. Patiala Kolyesi

Bhupinder Singh’e ait olan ve Cartier tarafından yapılan kolye üzerinde 2.930 adet değerli taş bulunmaktadır. De Beers elmasının kullanıldığı bu nadide eser, üç yılda tamamlanmıştır. Bugünkü değerinin 150 milyon dolar civarında olduğu düşünülen kolye, 1948 senesinde kaybolmuştur.

9. Faberge Yumurtası

Rus Çarı 3. Alexander ile II. Nicholas’a takdim edilen paskalya yumurtası, değerli taşlarla kaplıdır. Kayıp olan sekiz yumurtadan daha önce bulunan birisi tam 33 milyon dolara satılmıştır. Ancak kayıp 7 yumurtanın nerede olduğu hala bilinmemektedir.

10. Altın Baykuş

hala bulunamamış 10 kayıp hazine

Hala bulunamamış 10 kayıp hazine listemizin son maddesinde Altın Baykuş var. “On the Trail of the Golden Owl” yani Altın Baykuş’un İzinde adıyla yer alan kitapta,  1993 senesinde Fransa’da gömülen Altın Baykuş ile ilgiler paylaşılmıştır. Ancak kitabın basıldığı tarihten beri ödülü bulabilen olmamıştır. Olayın en ilginç yanı ise, kitabın yazarlarından sadece birisinin ödülün yerini biliyor olmasıydı ve o da hayatını kaybetti.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!