Hacker’ların araçları yoldan çıkarması zorlaşacak!


Araç Teknolojisi
Araç Teknolojisi

Las Vegas’ta yapılan Defcon Hacker Konferansı’nda iki bilgisayar korsanı, sadece 20 dolar karşılığında arabaların yazılımını okuyan ve manipüle edebilen bir set oluşturulabileceğini kanıtladı.

Üreticinin araca monte ettiği koruyucu tertibat devre dışı bırakılarak taşıtın fren, direksiyon, hatta klima tertibatı gibi fonksiyonlarıyla oynanabiliyor. Bu manipülasyon, WLAN ve akıllı telefon ile de yapılabiliyor. Bilişim alanında faaliyet gösteren güvenlik şirketi KOBIL ise geliştirdiği yazılım ile taşıtlardaki sistemi güvenli hale getirdiğini açıkladı. Yeni yazılımla yeni taşıtlarda bulunan denetim bilgisayarları, güvenlik altına alınabilecek. KOBIL, AST adını verdiği yazılımla, taşıt ile üretici arasındaki iletişim kanalını üçüncü tarafların erişimine karşı koruduğunu belirtiyor. Taşıt bilgisayarındaki fiziki manipülasyon veya bilgisayar ünitesinin değiştirilmesi bile, AST ile kaydediliyor, önleniyor ve taşıt üreticisine anında potansiyel risk olarak bildiriliyor.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yabancıların yaptıkları işlere bakıyorum, bir de bizim kendi ürettiğimiz ürünlere… Yabancılar, genellikle KDV’si yüksek olan araba yada bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde ihracat(satım) yapıyorlar. Biz ise, bardak, tekstil ürünleri gibi KDV’si düşük ürünlerde… Hatta ithalat(alım)’ın çok yüksek olduğu ürünlerde de, kendimiz üretme gayreti içinde değiliz. Ve tüketici bir toplum olmaya doğru hızla ilerliyoruz.. Ancak, babasının bakkal dükkanı olan bir çocuğun, bakkaldan pek birşey yememesi gibi, belki de bu ürünleri kendimiz üretsek; tüketimi azaltacağız!.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim