Defcon Hacker Konferansı: Hacker Engel Sistemi

1 dk okuma süresi


3
9 Paylaşım, 3 puan

Las Vegas’ta yapılan Defcon Hacker Konferansı sadece 20 dolar karşılığında araç yazılımını okuyan ve manipüle edebilen bir set oluşturulabileceğini kanıtladı.

Defcon Hacker Konferansı Nedir?

Konferans 1993 yılında Las Vegas’ta başladı ve günümüze kadar devam etti. Defcon Hacker Konferansı genelde temmuz ayının son haftasında veya ağustos ayının ilk haftasında Las Vegas’ta düzenleniyor. 9–12 ağustos 2018’de 26. konferansı düzenlenen Defcon Hacker Konferansı büyük ilgi görüyor, bu etkinliğe katılmak isterseniz 260 doları gözden çıkarmanız lazım ve ödemeler sadece nakit olarak yapılabiliyor, isterseniz bu alanda mevki sahibi birisi olarak katılın ama yine sizden aynı ücreti alacaklar bunun sebebi katılımcıların, konuşmacıların ve etkinliğin masrafını karşılayacak bir sponsor olmamasıdır, fakat kongre alanında sınırsız internet erişimi ücretsiz olarak veriliyor ve bu internet erişiminden son derece güvenli bir şekilde yararlanabiliyorsunuz.

Katılım Oranı Yıldan Yıla Arttı

Defcon’da 2000 yılında 4200 katılımcı yer alıyordu. 2013 yılında ise Defcon’da 20.000’den fazla insanın katılımıyla büyük bir konferans gerçekleşti. Son birkaç yıldır katılımcı sayısı ortalama 19.000 kişiyi buluyor. Kevin David Mitnick, Dmitry Sklyarov gibi birçok önemli isim de ev sahipliği yapmıştır.

Hackerlar Üreticinin araçlar için monte ettiği koruyucu tertibat devre dışı bırakılarak taşıtın fren, direksiyon, hatta klima tertibatı gibi fonksiyonlarıyla oynanabiliyor. Bu manipülasyon, WLAN ve akıllı telefon ile de yapılabiliyor. Bilişim alanında faaliyet gösteren güvenlik şirketi KOBIL ise geliştirdiği yazılım ile taşıtlardaki sistemi güvenli hale getirdiğini açıkladı. Yeni yazılımlar, yeni araç üzerinde bulunan denetim bilgisayarları, hacker ve korsanlara karşı araç yazılımlarını güvenlik altına alınabilecek. KOBIL, AST adını verdiği yazılımla, taşıt ile üretici arasındaki iletişim kanalını üçüncü tarafların erişimine karşı koruduğunu belirtiyor. Taşıt bilgisayarındaki fiziki manipülasyon veya bilgisayar ünitesinin değiştirilmesi bile, AST ile kaydediliyor, önleniyor ve taşıt üreticisine anında potansiyel risk olarak bildiriliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

  1. Yabancıların yaptıkları işlere bakıyorum, bir de bizim kendi ürettiğimiz ürünlere… Yabancılar, genellikle KDV’si yüksek olan araba yada bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde ihracat(satım) yapıyorlar. Biz ise, bardak, tekstil ürünleri gibi KDV’si düşük ürünlerde… Hatta ithalat(alım)’ın çok yüksek olduğu ürünlerde de, kendimiz üretme gayreti içinde değiliz. Ve tüketici bir toplum olmaya doğru hızla ilerliyoruz.. Ancak, babasının bakkal dükkanı olan bir çocuğun, bakkaldan pek birşey yememesi gibi, belki de bu ürünleri kendimiz üretsek; tüketimi azaltacağız!.