Güvenlik ve savunma teknolojilerini harmanlayacağız

3 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan
İş Dünyası
İş Dünyası

Türkiye’nin en büyük güvenlik şirketini bünyesinde barındıran Akdeniz Girişim Holding, borsaya açıldıktan sonra yatırımlarına savunma sanayi alanında devam etmeyi planlıyor.

Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Şimşek, 90’ların başında 19 yaşındayken Burdur’dan İstanbul’a üniversite tahsili için gelir. Gayesi memur olup hayatını kazanmaktır. Fakat işler istediği gibi gitmez. Mercan’da tezgâhtarlık yapmaya başlar. Mahmutpaşa’nın ticari kültürü zamanla hedeflerine yön verir. Enflasyonun çift haneli olduğu, ekonominin dibe vurduğu senelerdir. Bir arkadaşıyla kendi işini kurmaya karar verir. Az sermaye ve çok emekle altından kalkabilecekleri ‘temizlik’ işine girerler. Turgut Özal’la birlikte başlayan özel sektördeki hareketlilik onlar için fırsattır. Başta 40 kadar olan temizlik şirketlerinin sayısı zamanla 5 binleri bulur. Devam eden süre içinde Akdeniz’in yatırımları ‘özel güvenlik’ çevresinde yoğunlaşır. Son durumda müşterileri arasında Çağlayan ve Bakırköy Adliyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Telekom, İSKİ, İETT, ulusal medya kuruluşları bulunuyor. Geçen yıl güvenlik hisselerinin yüzde 10,9’unu halka açan, tarım ve gayrimenkul sahalarında da iş yürüten holding, gözünü savunma sektörüne dikmiş durumda. Necmettin Şimşek’le kendi elleriyle büyüttüğü Akdeniz Girişim Holding’i konuştuk.

Temizlik işinden sonra sizi güvenlik sektörüne yönlendiren motivasyonlar nelerdi?
Siyasi vizyon, özel sektörden hizmet alma konusunda bir değişim geçirdi. Özel güvenliğe dair yasal düzenleme yoktu. Temizlik hizmeti verirken çalıştığımız kurumlardan talepler vardı. Piyasanın yönlendirmesiyle sektöre girdik. 2001’de şirketi kurduk. Hizmet alanında tecrübelerimiz olduğu için bu alana konsantre olduk ve büyüdük. Güvenlik şirketimiz sektörün lideri ve halka açık tek şirketi. Tüm iştiraklerimizde toplam 15 bin civarında istihdamımız var. Faaliyet alanımızın yüzde 50’si güvenlikte.

Türkiye’de bir dönem eleştirilen özel güvenlik sektörünün durumunu nasıl yorumluyorsunuz?
2004’te yasa çıktıktan sonraki ilk yıl 1500 firma faaliyet izni aldı. 26 bin kişilik istihdam oluştu. Şu an 220 bin güvenlik çalışanı var. Büyüme oranı her yıl yüzde 100. Bu hız devam etmeyecek. Güvenlik algısı, refleksleri değişiyor. Coğrafyamız yangın yeri gibi. Bunun doğuracağı sonuçlarla özel güvenliğe yaklaşımlar dönüşebilir. Gerçek veya tüzel kişiler güvenliğe ayırdıkları bütçeyi gözden geçirmek zorunda kalacaklar. Bağdat’ta temizlik hizmeti veriyorduk. İtiraf ediyorum, güvenlik kavramının derinlemesine anlamını o zaman fark ettim.

Biliyorsunuz başbakanımız, stadyum ve üniversitelerden özel güvenliği çekme isteğini beyan etti. Gerekçe, sektörden beklenen sonucun elde edilememesi. Sektörün genel durumu çok iyi değil. Özeleştiri yapıp değerlendirecek bir örgütlenme yapısı da yok. Mazisi 10 sene. Tabii Kamu İhale Kurumu’nun en düşük fiyat esasına göre ihaleleri sonuçlandırmaya yönelik kararlar vermesi sektörü olumsuz yönde etkiledi.Yolun daha başındayız. Avrupa ve Amerika ile kıyaslarsak; oralarda sektörel doygunluk yüzde 30’larda, bizde ise yüzde 3.

Yurtiçi veya yurtdışı şirket faaliyetlerinize dair son gelişmelerden bahseder misin?
Yurtdışında Libya’da çalışıyoruz. Bingazi’de, Tripoli’de şehir mobese sistemlerini kuruyoruz. Ülkede siyasi istikrar olmadığı için henüz büyük projelere imza atılamıyor. Fiziki güvenlikte gelebileceğimiz noktaya vardık. Sermaye yapımızı güçlendirdik. Bir sonraki aşama, savunma sanayi alanında yatırımlar yapmak. Fiziki güvenlikle teknolojiyi harmanlayıp hizmet üretmeye çalışacağız. Yeni projelerimizi yakında kamuoyuyla paylaşacağız.

Borsadaki hisselerde son rakam nedir?
Şu an yüzde 14 civarında. Halka arz oranını ilerleyen günlerde artıracağız.

Şu ana kadar halka arzdan elde edilen kaynaklar nasıl değerlendirildi?
Şirketlerimizin altyapısını güçlendirdik. Bir poligon inşa ettik. Yakında hizmete açılacak. Teknoloji ve savunma sanayi alanında Ar-Ge çalışmalarımız var. Bu sermaye yapısıyla istediğimiz tarzda projeler masamıza geldiğinde halka arz oranını genişletip kazancını yeni yatırım alanlarında değerlendirmeyi amaçlıyoruz.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir