Günün Hangi Saatlerinde Uyumalıyız?

2 dk okuma süresi


10
8 Paylaşım, 10 puan
Hangi Vakitlerde Yatmalı
Hangi Vakitlerde Yatmalı

Çocuklar, gelişimleri açısından uyku vakitleri dikkate alınarak yetiştirilmelidir. Uzmanların bu konudaki değerlendirmelerini okuyunca; uyku konusunun çocuklarımız için hiç de ihmal edilmeyecek bir bedensel faaliyet olduğunu görürüz.

Vücudumuzu faaliyete geçiren ve zinde tutan kortizol hormonu kanda en yüksek seviyede sabahları bulunur. Bu seviye gün boyu giderek düşer, gece saat 23.00’te ise en düşük seviyeye ulaşır. bu nedenle en verimli, konsantrasyon ve zihni aktivite için en uygun bir zaman olan seher vaktinde uyumak zararlıdır. En önemli zararı vücudun savunması için mikropları öldürme vazifesi verilen lökositlerin (akyuvar) azalmasıdır. Bu durum vücut ısısının düşmesi ile birleşince kişinin hastalıklara yakalanması daha kolay olur.

Saat 02.00 den sonra, bilhassa kortizolun en yüksek seviyeye çıktığı saat 06.00’dan önceye rastgelen zaman periyodunda uyanık kalınmalıdır. Bu saatlerde uyanık kalırsak kortizolun yan tesirinden korunmuş oluruz. Kortizol salgılanmasını bu saatlerden başka saatlere kaydırmak için, saat 07.00-08.00 veya saat 12.00-13.00 arası uyumak lazımdır.

Ruhi, cinsi ve uyku hayatımızı düzenleyen, enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan bir diğer hormon olan, melatoninin ise en yüksek seviyede olduğu saatlerin; 21.00 ile 03.00 arası olduğundan, bu saatler arasında uyumayıp ışığa maruz kalınması halinde uyku düzeninin bozulacağı ve dinlendirici bir uykunun alınamayacağı bilinmelidir. Epifiz bezinde üretilen bu hormon 18.00’de salınmaya başlar, 02.00-03.00 arası azami seviyeye ulaşır, 06.30’da asgari seviyeye iner. Bu durumda melatoninin en yüksek olduğu saati yakalamak için 21.00’de uyunup, 03.00’te kalkılmalıdır.

Prolaktin ve büyüme hormonu saat 24.00’te en yüksek seviyeye ulaşır. Bu saatlerde kişi mutlaka uykuda olmalıdır, çünkü büyüme hormonu çocuklara tesir ettiği gibi, her yaştaki insana da tesir eder. Büyüme hormonu protein yapımını ve depolanmasını artırır. Hücre çoğalmasına ve farklılaşmasına tesir ederek bütün vücudun büyümesini sağlar, yağ dokusundan kana yağ asidinin geçişini artırır. Ve daha birçok faydası vardır…

Tansiyon ve kalp atımının yüksek olduğu ve hücrelerin en üst derecede metabolize olduğu 15.00 ve 18.00 saatleri arasında yani ikindi vaktinde uyumanın ise sağlık açısından tehlikeli olacağına vurgu yapılmaktadır.

Uyku konusunda alıntı yaptığımız bilimsel ve kanıtlanmış verilere baktığımızda önemini çarpıcı bir şekilde görmüş oluyoruz. Bu durumda doğru alışkanlıkları çocuğumuza kazandırmaya ve kalıcı hale getirmeye çalışmak bizim öncelikli hedefimiz oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)