Güney Kore’nin Saklı Cenneti Jeju Adası’nda Gezilecek Yerler

6 dk okuma süresi


32
13 Paylaşım, 32 puan

Asya’nın doğusunda yer alan Güney Kore’nin adalarından birisi Jeju Adası, doğal güzellikleriyle herkesi büyülüyor. UNESCO Dünya Mirasları arasında bulunan Jeju adası, pek çok yeşil alana, şelalelere ve kraterlere ev sahipliği yapıyor. Ada nüfusu yaklaşık 605 bin civarında olurken, her yıl binlerce turist de adaya akın ediyor ve nüfusu yükseltmeyi başarıyor. Bazı kaynaklarda “Güney Kore’nin Hawai’si” olarak geçen bu ada, Kore Halkı tarafından “denizaşırı geniş bir kasaba” olarak anılıyor. Muson ikliminin yaygın olduğu adada, sıcak yazlar yağmurlarla beraber dengeleniyor. Ulaşımın genellikle botla sağlandığı adaya, bazen Kore üzerinden uçuşlar gerçekleştirilebiliyor. Sıcak havası ve büyüleyici güzellikleriyle Güney Kore’nin saklı cenneti Jeju Adası’nda gezilecek yerler listesini sizler için derledik. Şimdiden keyifli yolculuklar dileriz!

1. Eco Land Tema Parkı

Güney Korenin Saklı Cenneti Jeju Adasında Gezilecek Yerler

Eco Land Tema Parkı, kapladığı geniş ormanlık alanlarla size tüm araziyi buharlı trenlerle gezme olanağı sunuyor. Buharlı trenlerle gezerken kendinizi Sanayi Devriminin yaşandığı yüzyılda hissediyorsunuz. İngiltere’ye verilen özel siparişler sonucunda üretilen birbirinden farklı trenler Jeju Adası’nın “Gotjawal” adlı vahşi ormanında yolcularını her daim hazır bir şekilde bekliyor. Geniş ormanlık araziye sahip Eco Land’de birçok farklı türde bitki, canlı ve hayvan türü yaşıyor. Berrak ve büyük bir gölün yanında, ziyaretçilerin piknik yapması için geniş çimenlik alanlar bulunuyor. Temiz havanın keyfini çıkardıkları huzur dolu bu parkta yürüyüş yapanlar, sıkıcı ve kalabalık şehir hayatlarına dönmeyi hiç istemiyor.

2. Oyuncak Ayı Müzesi

Özellikle çocuk ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran oyuncak ayı müzesi sizi Jeju’nun merkezinde bekliyor. Teddy Bear adıyla da anılan müze, 1902 yılında kurulmuş olup Kore’deki ilk oyuncak ayı müzesi olmasıyla biliniyor. Oldukça devasa bir yapıya sahip müze, ülkedeki en büyük yapılardan birini oluşturuyor. Çeşitli aksesuarlarla süslenen Teddy Ayıları’nın kıyafetleri ve bulundukları konseptler ziyaretçileri şaşırtmaya yetiyor. Gümüş, altın ve diğer değerli taşlardan yapılma oyuncak ayılar, müzenin görülmesi gereken sanat eserlerinin başında yer alıyor. Ayrıca ayılar eleştirel bir biçimde, tarihteki önemli olayları anımsatıcı vaziyette sergileniyor. Kimi zaman ise tarihteki önemli politik figürlerin kılığına giriyor, müze ziyaretçilerini güldürürken düşündürüyorlar.

3. Sangumburi Krateri

Güney Korenin Saklı Cenneti Jeju Adasında Gezilecek Yerler

Güney Kore’nin saklı cenneti Jeju Adası’nda gezilecek yerler başlığımızın üçüncü sırasında ilgi çekici bir krater bulunuyor. Sonbahar güneşi altında gümüşlüğüyle parıldayan büyük bir ot bahçesi, Sangumburi Kraterinde sizi bekliyor. Doğayı ve temiz havayı sevenler için, yegâne bir krater olma özelliğini gösteren Sangumburi fotoğraf tutkunları içinde vazgeçilmez bir alan olmayı sürdürüyor. Özellikle sonbahar aylarında ziyaret edilen krater, hafif esen rüzgârlarıyla misafirleri mest etmeye yetiyor. Muhteşem bir manzaraya sahip Sangumburi, volkanik bir tabanının olmasının yanı sıra yeşillikli oluşuyla da göze çarpıyor. Bitki örtüsünün büyüleyici çeşitliliği ve kolay tırmanılan bir kratere sahip oluşu, onu doğal bir tabiat anıtı haline getiriyor. Basamakları oldukça sağlam olan kraterin kontrolleri de hiç aksatılmadan düzenli olarak yapılıyor.

4. Jeju Shinwa Dünyası

Güney Kore’nin güzel adası Jeju’da boy gösteren Shinwa nadir bulunan tatil köyleri arasında yerini alıyor. Ülkeden izole bir şekilde tasarlanmış tatil beldesi, geniş bir yeşil alanın üzerinde konumlanıyor. Çeşitli sayıda tema parkı, uygun fiyatlı otelleri ve yeme içme üzerine uğraşılmış geniş bir tesisi bulunan Shinwa, bu özellikleriyle yabancı turistleri çekmeyi başarıyor. 2017 yılında hizmete açılan tatil köyü, özellikle de parklarında bulunan eğlenceli aletleriyle genç turistlerin ilgisini çekiyor. Tema parkın eğlenceli aletlerinin hikâyeleri de içlerinde oldukça enteresan ögeler barındırıyor. Toplamda üç bölüme ayrılan park, eski ve orta çağa has imgeleri barındırıyor. Uzun hız trenleri, korkutucu ve heyecan verici makineler, enteresan uzun yapılar bulabileceğiniz gibi, eğer şansınız varsa sergi ve canlı performanslara da konuk olabiliyorsunuz.

5. Cheonjiyeon Şelalesi

Güney Korenin Saklı Cenneti Jeju Adasında Gezilecek Yerler

Adının efsaneleri her yerde dolaşan Cheonjiyeon Şelalesi, doğal güzelliğiyle herkesi büyülemeyi başarıyor. Şelalenin suyunda inanışa göre yedi meleğin gelip yıkandığı bu yüzden de şelale suyunun kutsal olduğuna inanılıyor. Şelale’nin adı da buradan yani, “Tanrının Göleti” manasını taşıyan Cheonjiyeon’dan geliyor. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan şelale, habitatı içerisinde de nadir bitki ve ağaçları yaşatan bir ekosistem barındırıyor. Özellikle limon ağaçları, şelalenin hızlı akan sularının yanında sarı renkleriyle dikkatleri çekmeyi başarıyor. Cheonjiyeon’un etrafında “Taş Dede” adı verilen ve muhafızları andıran heykel şeklindeki yapıtlar boy gösteriyor. Cheonjiyeon Şelalesi, akşamları renkli ışıklarla aydınlatılıyor ve bu ışıklar sabah güneşinin ilk yansımalarına kadar açık kalmaya devam ediyor.

6. Halla Dağı

Güney Korenin Saklı Cenneti Jeju Adasında Gezilecek Yerler

Sönmüş eski bir yanar dağa ismini veren Halla Dağı, yüksekliğinin heybetiyle Güney Kore’nin en yüksek dağları arasında yerini alıyor. Bu yüksek dağ, yapay sınırlarla çevrili Halla Milli Parkı içerisinde bulunuyor ve gelebilecek zararlara karşı korunuyor. Binlerce ziyaretçi tarafından rağbetle karşılanan Halla Dağı, özellikle karla kaplandığı zaman büyük bir turist akınına uğruyor. Dağın zirvesine ulaşabilmek için yaklaşık on bin metre yol katledilmiş olması gerekiyor. Zirveye ulaşmanın epey yorucu ve zor olduğu Halla Dağı’nda turistler, zirveye ulaştıklarını kanıtlamak için bir fotoğraf çekmek zorunda kalıyor. Aksi halde kimse bunun başarılabileceğine inanmıyor. Bu fotoğraf çekme kültürü, gelenekselleşmiş bir şekilde turistler tarafından devam ettiriliyor.

7. Udo Adası

Güney Korenin Saklı Cenneti Jeju Adasında Gezilecek Yerler

Jeju Adası’nın biraz dışında kalan Udo Bölgesi, bir ada olarak varlığını sürdürüyor. Jeju şehrinde bulunan adaların en büyüğü olma unvanına sahip olan Udo, fiziki görünüşü itibarıyla yatan bir ineğe benzetiliyor. Korece “inek” anlamına gelen “udo” kelimsi de bu görsellik nedeniyle adaya layık bir isim olarak görülüyor. Tamamı büyük bir lav platosundan oluşan Ada’da yetişen tarım ürünlerinin başını tatlı patates, yer fıstığı ve sarımsak çekiyor. En çok ziyaret edilen yerlerden biri unvanına sahip Udo Adası, yaklaşık her yıl bir milyon turisti ağırlıyor. Doğal manzarası yalnızca turistleri değil aynı zamanda yönetmen ve senaristleri de çekmeyi başaran ada, bazen de Kore filmlerine ev sahipliği yapıyor. Adaya ulaşım belirli saatler arasında yalnızca feribotla sağlanıyor.

8. Hamdeok Sahili

Güney Kore’nin saklı cenneti Jeju Adası’nda gezilecek yerler listemizin sekizinci sırasında güzel bir sahil yer alıyor. Jeju Havaalanından indikten sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Hamdeok Sahili birbirinden güzel plajlarıyla sizleri bekliyor. Dinlendirici sahil manzaraları, size huzur vermeye yetiyor. Berrak ve temiz deniz suları, plajın yumuşak ve sıcak kumu ise sizlere eşi bulunmaz bir tatil imkânı sağlıyor. Taksi durağı bulunan sahilde bir yere seyahat etmek istediğiniz zaman ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz. Hamur işleriyle ünlenen bir kafe ise Hamdeok Sahil’i tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Ayrıca lezzetli yiyecek dükkânlarının yanında, güzel kahve yapan küçük kafeler de deniz severlerin en mühim tercihleri arasında bulunuyor.

9. Yeşil Çay Müzesi

Binasının ilginç çay fincanı tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Yeşil Çay Müzesi, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Kore Çay Kültürü’nü öğrenmek isteyenler için büyük fırsatlar yaratan müze, çay toplama motorları ve malzemeleriyle sizi doğayla buluşturuyor. Deneyimleyerek öğrendiğiniz çay toplama işlemleri sonrası müze sizi enfes bir doğa manzarasıyla baş başa bırakıyor. Müzenin en sevilen aktivitelerinden birini ise yeşil çay aromalı dondurmalar oluşturuyor. İnsanlar bu leziz dondurmalara gerçekten bayılıyor ve herkese bu eşsiz lezzeti tarif ediyor. 2011 yılında açılan Yeşil Çay Müze’si, ziyaretçilerinin değerlendirmeleri ve anlatımlarıyla evrensel bir merak uyandırmayı başarıyor. Batı ve Doğu kültürlerini sentezlemeyi amaçlayan müze, çalışmalarına son hızda devam ediyor.

10. Manjanggul Mağarası

Güney Korenin Saklı Cenneti Jeju Adasında Gezilecek Yerler

Derin bir lav tüpünü anımsatan mağara, UNESCO tarafından dünya miras listesine adını yazdırıyor. Günümüzden yaklaşık üç milyon yıl önce oluşan mağara, yarasa ve ilginç böcek türlerine ev sahipliği yapıyor. Nadir canlı türlerine ev sahipliği yapan bu mağara araştırmacıların da her daim gözdesi oluyor. Sağlık koşulları dikkate alınarak belirli bir gezi süresi bulunan Manjanggul Mağara’sı engelli bireylere ücretsiz gezim hakkı sağlıyor. Sıcaklığı yirmi derecelere kadar çıkabilen mağara, belli saatler arasında turistlere hizmet verirken, ilginç fiziki özellikleriyle de meraklıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Sarkıtların genel olarak yatay konumlandığı mağarada rahatça nefes alınabiliyor ve verilen süreyi aşmadan sorunsuz bir gezi sağlanabiliyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!